Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 18-02-11, 13:14   #181
antonsan_77

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 42
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by filip89 View Post
salut.eu nu prea ma pricep la societatile astea a le statului fisc si etc.Mi-am cumparat un bmw 320i din germania am fost personal la bulgari si lam inscris pe bune nu am avut nici o problema in privinta actelor chiar pt romania am platit si rovinieta ca sa nu fiu nesimtit.stau si ma gandesc daca am vreo sansa sa o inmatriculez pe Ro fara sa cheltui prea multi bani pt ca nu vreau sa fac curu mare statului roman care ne omoarea din ce in ce mai rau pe zic ce trece ... o sa vb cu un avocat ceva sa vedem daca e vreo sannsa sa o inscriu pt ca vreau nr de Ro preferentiale nu de alta si se vede mai altfel cand e inscrisa aici. pt ca am vazut o gramada de cotete cazaturi de masini inscrise pe Bg si e cam aiurea sa fi bagat in aceeasi oala cu vagabonti aia. astept niste ideei sugesti de la voi .ms .respect
ai 2 posibilitati, una ar fi sa dai statul in judecata si la final sa nu trebuiasca sa platesti taxa, sau sa o inmatriculezi pe romania si apoi sa deschizi proces pentru recuperare taxa. varianta finala se rezolva mult mai repede. singurul inconvenient ar fi la finante cand zelosii lucratori de acolo vor dori ca impozitul pe proprietate sa fie platit din momentul achizitionarii masinii. dar cum legile de la noi nu sunt perfecte am gasit si acolo o portita de fentare.
daca esti proprietar pe actele de bulgaria, va trebui sa faci RAR-ul la noi. pe certificatul de autenticitate va aparea data efectuarii RAR, deci prima dovada ca vehiculul a intrat in romania. la finante declari pe proprie raspundere ca vehiculul a intrat in romania cu o zi inainte de data de pe certificatul de autenticitate si ai rezolvat si problema asta.
eu am avut masina intrata in tara din decembrie 2008, am facut RAR prin iulie 2010, si am declarat-o abia in decembrie cand am si inmatriculat-o pe romania.
asta e valabil pt cei care au masini inscrise in alte tari de ani buni dar sunt proprietari in acte, legea romana obliga cetatenii romani sa declare orice bun impozabil in decurs de 30 de zile de la data achizitiei, altfel sunt pasibili de amenda. (si trebuie sa suporte insinuarile nesimtite a celor de la finante).
amenda e modica, impozitul se calculeaza din urma, dar cei de la finante trebuiesc luati cu tupeu pt ca nu cunosc legile in totalitate si ar fi in stare sa te mai frece pe drumuri pentru niste rahaturi fara importanta.
antonsan_77 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 19:06   #182
mishuBMW

Stage 3
 
mishuBMW's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 130
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

si taxa aia de poluare care era inainte se poate recupera?
mishuBMW is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 06:49   #183
obywan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 60
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by pitbbul10 View Post
Asta am de gand sa si fac,dar nici la telefon nu prea raspunde.Mia cerut 1000 ron si 1000 de E daca castiga....

Multumesc pentru sfaturi si succes tuturor....
CE?!!!!!!!!!!
pai asta e mai bandit ca si statul Roman.
obywan is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 08:46   #184
pitbbul10

Stage 1
 
pitbbul10's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by obywan View Post
CE?!!!!!!!!!!
pai asta e mai bandit ca si statul Roman.
Toti se uita sa ia cu ambele mainii....Am verificat si nu a facut demersurile mai departe!
pitbbul10 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 09:45   #185
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Da de asta ce spuneti? http://agenda.ro/news/news/39284/tax...ul-viitor.html

Citez "In alta ordine de idei, ministrul a spus ca persoanele care vor actiona in judecata statul romān pentru taxa de prima inmatriculare vor avea surprize, deoarece aceasta nu este impotriva prevederilor si directivelor Uniunii Europene: 'Nu sunt niciun fel de probleme, chiar dimpotriva, am o veste proasta pentru cei care vor sa dea statul in judecata.

Am schimbat legislatia in luna decembrie, am facut acele corecturi care trebuiau facute si nu au fost corecturi care sa se refere la esenta acestei taxe. Avem avizul motivat al avocatului general de la Curtea Europeana de Justitie, care clar spune ca nu este impotriva prevederilor si directivelor Uniunii Europene aceasta taxa de prima inmatriculare'', a aratat ministrul, adaugand ca va trimite o scrisoare Consiliului Superior al Magistraturii prin care va cere ca toate judecatoriile sa aiba in vedere aceasta decizie a Curtii Europene de Justitie.

''Vreau sa clarificam un lucru odata pentru totdeauna: este o politica de stat, potrivit careia nu numai in Romānia, dar si in Uniunea Europeana poluatorul plateste. Romānia nu poate sa-si permita, cum a fost anul trecut, s-au importat 210.000 masini second-hand, dintre care 130.000 mai vechi de 10 ani. Nicio problema. Poate in continuare un dealer care vrea sa aduca o masina mai veche de 10 ani sa o aduca, dar sa plateasca o taxa mai mare. Pentru ca nu putem sa ne permitem sa dam 720 de milioane de lei intr-un an pentru casarea a 190.000 de masini si sa se aduca 130.000 de masini mai vechi de 10 ani din alta parte. Este o politica a Romāniei, dar eu imi asum aceasta responsabilitate'', a afirmat ministrul."
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 10:37   #186
elenacimp

Stage 1
 
elenacimp's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 19
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Da,asa este numai ca modificarile le-au facut acum pt. taxa noua,incepand cu ianuarie 2011.Acum intr-adevar se ia in calcul si deprecierea masinii si km anuali si am vazut ca sunt mai multe criterii.Dar taxele platite pana acum?
elenacimp is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 10:52   #187
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Isi asuma pe ma-sa...Niste jegosi. Si mint ca niste jegosi, ca sa va descurajeze. Cat timp asa zisa taxa de poluare se va plati doar pentru masini second hand importate si nu si pentru cele cumparate din Romania, legea va fi in continuare abuziva si discriminatorie, contestabila in instanta. Zice ce zice ca sa descurajeze lumea, sa nu mai aiba sute si mii de procese pe care sa le piarda.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 11:10   #188
elenacimp

Stage 1
 
elenacimp's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 19
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

puteti sa imi spuneti daca am voie sa scriu un link unde sa puteti citi raspunsul curtii europene in legatura cu taxa?
bineinteles,asta in cazul in care intereseaza pe cineva.
elenacimp is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 11:21   #189
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Evident ca ai voie, chiar te rog.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 20:19   #190
chuckye2005

Stage 2
 
chuckye2005's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 31
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Cu toate c anu e tocmai contextul topicului am si eu o intrebare.
Am avut un Opel Omega cu care anul trecut am facut un accident in Italia.Am dus masina la taiat acolo si am primit chitanta ca am taiat masina si ca nu ma mai pot folosi de ea.Problema este ca am 43 de mil lei vechi de platit impozitul la o masina pe care nu o mai folosesc.Impozitul este asa deoarece am avut motor de 3000cmc si nu l-am platit pe ultimul an.Pot s ascap cumva de acest impozit sau sa platesc doar o parte din el?
Va multumesc
chuckye2005 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 20:46   #191
elenacimp

Stage 1
 
elenacimp's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 19
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Ok,mersi pt lamurire.Asta este: http://curia.europa.eu/jurisp/cgi-bi...mit=Rechercher

Dupa cum o sa vedeti nu ne este prea favorabil.Totusi,din ce mi-a spus avocatul,nu reprezinta o decizie ci o recomandare din partea curtii europene si lasa loc de multe interpretari in favoarea noastra.
Stiu ca multi or sa spuna ca asa zice avocatul ca sa imi ia banii insa nu mi-a cerut absolut nimic inainte,doar cei 40 ron pentru taxa de timbru si o sa mai platesc taxele postale ca sa ii trimit actele,le vrea in original.
Asa ca,prea mult,sau mai mult decat am pierdut deja nu prea am asa ca o sa incerc.


Ce bine ca nu il arata asa intreg ca este foarte lung sa cititi partea de la concluzii.
elenacimp is offline   Reply With Quote
Old 19-02-11, 21:39   #192
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

salut, am un bmw e21 din '81. taxa este de 11.000 euro, vreau sa dau statul in judecata fara a mai plati taxa, insa imi lipsesc brief-ul mic de germania si placutele de inmatriculare, asa am cumparat-o nu stiu ce s-a intamplat cu ele, stiu ca se poate da declaratie pe proprie raspundere ca le-am pierdut. am sanse de castig ? mentionez ca masina a fost adusa in tara in '97 si am chitanta vamala de atunci.
__________________
1981 BMW 316 E21
Sharknose or no nose !
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 11:05   #193
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Quote:
Originally Posted by AxYJamaicanu View Post
salut, am un bmw e21 din '81. taxa este de 11.000 euro, vreau sa dau statul in judecata fara a mai plati taxa, insa imi lipsesc brief-ul mic de germania si placutele de inmatriculare, asa am cumparat-o nu stiu ce s-a intamplat cu ele, stiu ca se poate da declaratie pe proprie raspundere ca le-am pierdut. am sanse de castig ? mentionez ca masina a fost adusa in tara in '97 si am chitanta vamala de atunci.
Spui si tu ca ti-au furat numerele.... sau ca au dus-o pe platforma zic eu ca merge. CU Brieful mic nu stiu ce sa zic....


Deci faza cu recuperarea taxei nu cred ca mai merge pentru masinile dupa 1 ianuarie 2011 + ca se pare ca nici NU SE MAI SCADE TAXA LA DEPRECIERE din 1 ianuarie 2011 http://www.finantearad.ro/soft/taxa_...1_02_2011.html
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 11:46   #194
puyabv

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 164
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Deci...se mai poate inmatricula fara a plati taxa..de la 1 ianuarie 2011.....???
puyabv is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 15:19   #195
elenacimp

Stage 1
 
elenacimp's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 19
Default Re: Cum recuperezi taxa de prima inmatriculare?

Eu cred ca deocamdata,cam greu mai reusim asta.
O sa ajungem sa o luam care incotro,sa le inmatriculam pe unde apucam...Ce conducatori avem!
elenacimp is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -