Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-02-11, 22:06   #31
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Leduri albastre

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Nu poti sa iei talonul pentru ca ti se pare ca farurile sunt prea puternice. Trebuie sa determini cumva treaba asta. Asa te opreste si pentru viteza, ca dupa ochi a estimat ca ai 200km/h.
La fel cum pentru viteza exista radar, si pentru lumina ar trebui sa existe un instrument daca tot e vorba sa te amendeze bine pentru asta.
Aici ai perfecta dreptate.
Asa este.
Trebuie īnsa sa ti cont ca romānia este alta planeta.
Nu mai vorbesc ca politistii pe acolo sīnt cam prostanaci.
Ei saracii au pe creier o singura circumvolotiune si aia e facuta de cascheta asa ca nu te astepta sa fie capabili sa si gīndeasca. Gīndirea este pt. ei un efort supranatural.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 00:01   #32
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Leduri albastre

am si eu o intrebare , o masina de POLITIE de circa are DREPTUL sa isi puna POZITII de culoare ALBASTRA ???? am vazut cu ochii mei in trafic !!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 02:11   #33
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Leduri albastre

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Aici ai perfecta dreptate.
Asa este.
Trebuie īnsa sa ti cont ca romānia este alta planeta.
Nu mai vorbesc ca politistii pe acolo sīnt cam prostanaci.
Ei saracii au pe creier o singura circumvolotiune si aia e facuta de cascheta asa ca nu te astepta sa fie capabili sa si gīndeasca. Gīndirea este pt. ei un efort supranatural.
Pe de o parte te inteleg, ca am apucat sa traiesc si eu o mica parte din viata in epoca "militienilor". Insa in prezent, treaba nu mai sta chiar la fel... s-au schimbat foarte multe, chiar si cei de pe vremuri n-au avut incotro si au fost nevoiti sa se adapteze. Inca mai sunt uscaturi in politie, dar nu te lua numai dupa ce vezi la stiri. Vorbeste cu 2-3-10 dintre ei si vei vedea ca nu toti sunt chiar atat de incuiati.
Am avut surpriza placuta sa intalnesc oameni extraordinari in randul lor, oameni cu care am avut posibilitatea de a purta o discutie civilizata si constructiva, oameni bine instruiti si bine intentionati.
Ultimul de acest gen, cu care m-am intalnit saptamana trecuta, m-a dezarmat complet... venisem hotarat sa-l fac praf, sa-i rup dosarul in bucatele, sa-l fac de ras in fata colegilor si sa-l fac sa invete (dupa plecarea mea) Codul de procedura penala pe de rost, insa din primele minute mi-am dat seama ca e bine pregatit (pentru gradul lui, agent sef adjunct), bine intentionat si foarte comunicativ... pai in felul asta, mai mare placerea sa colaborezi cu astfel de oameni, indiferent daca esti infractor, parte vatamata sau altceva...
Deja m-am abatut de la subiect... ideea era ca, treptat, s-au produs ceva schimbari in sistem, ceea ce e de apreciat, indiferent daca e vorba de angajati tineri in MAI sau doar alte dispozitii "de la centru"... important e ca totul sa fie in favoarea noastra, a celorlalti, iar cel mai important este ca aceste schimbari se fac simtite din ce in ce mai mult.
Nimic nu se poate schimba peste noapte, iar daca multi vorbesc cu rautate in spiritul evocarii vremurilor de mult apuse, o fac datorita faptului ca probabil au intalnit una sau mai multe din putinele uscaturi ramase in politie sau datorita faptului ca "avea tata o vorba" sau doar datorita unei uri innascute impotriva sistemului, indiferent cum o fi el. De remarcat faptul ca oamenii din ultima categorie precizata de mine exista si in Romania (mai ales in Romania), dar si in Statele Unite, si in statele europene mult mai evoluate si in general cam peste tot. Problema e ca astfel de persoane nu isi pun niciodata intrebarea daca ar fi mai rau fara rau decat cu rau (mai mare sau mai mic)... va spun eu, ar fi haos total.
Pentru cei sceptici, mergeti in Paris si dati-va smecheri seara... in cel mai fericit caz, petreceti noaptea la bulau si platiti amenzi usturatoare, iar in cel mai rau caz, nu mai apucati sa ne spuneti parerea voastra (ca va iau gatu' baietii veseli de la periferie, iar politistii... lor le e frica sa se amestece).

@CyberCSX: iti recomand cu caldura sa treci prin Albania, Muntenegru, Bulgaria, Serbia (mai ales), Macedonia etc. si o sa vezi atunci cu adevarat ce inseamna "militieni"... o parte din noi stim deja ca in Ungaria, Germania etc. este nemaipomenit din multe puncte de vedere... dar macar aici, in tara asta de 2 bani cu oameni de 2 bani, nu iti pune nimeni mitraliera la tampla pe motiv ca ai depasit viteza legala cu 15 km/h si nu-ti scoate nimeni dintii daca incerci sa scoti un buletin din buzunar, dupa ce ti s-a cerut asta.

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
am si eu o intrebare , o masina de POLITIE de circa are DREPTUL sa isi puna POZITII de culoare ALBASTRA ???? am vazut cu ochii mei in trafic !!!
Art. 101 alin. (1) pct.10 OUG 195/2002R: "Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice: [...] montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate"

Raspunsul e evident: NU, nici ei nu au voie, cum nu ai nici tu, nici fondatorul topicului. Intrebarile astea stupide nu-si au rostul din partea unor soferi, care se presupune ca stiu deja Codul rutier si Regulamentul de aplicare, inca dinainte de a obtine permisul de conducere (exclud din discutie varianta model "Arges", in care asa-zisii soferi sunt de fapt doar "posesori de permis" si atat).
Am vazut si eu astfel de specimene cu beculete albastre, le place si lor "tunNing"-ul si s-au inspirat de la soferii nostri "TeXani", la care luminile multicolore se gasesc din abundenta... insa imi vine greu sa cred ca politistii de la rutiera si-ar taxa vreun coleg de-al lor, pe tema asta... si in plus, dupa ce ca le-au taiat o gramada de fonduri (de au ajuns sa sponsorizeze Statul prin tot felul de mijloace, aducand de acasa calculatoare, imprimante, tus si hartie, spaland si alimentand masinile de politie din propriul buzunar), crezi ca-si permite vreun politist de la rutiera sa lase fara talon vreun Logan de Politie Comunitara etc.?
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 07:13   #34
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Leduri albastre

@ quick_5hifter

Fi linistit ca am scris ironic. Stiu ca nu e asa.
Am un prieten in Resita, am copilarit īmpreuna si el a fost politist (acum e la pensie) o viata īntreaga.

Nu-i bai ca te opreste cu mitraliera prin albania etc.
Īn BELGIA daca mergi prea repede pe autostrada, risti sa-ti traga īn cauciucuri cum am patit-o eu iar de SUA nu mai vorbesc.
Īn Belgia mi-au cerut actele la control īn timp ce īndrepta pistolul spre mine si mi-l tinea la 20 cm īn fata nasului. O miscare gresita si aveam un glonte-n cap.

@ rover_cabrio

Bineīnteles ca poate dar atunci le aprinde numai cīnd e īn misiune si nu aiurea.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 08:58   #35
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Leduri albastre

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ quick_5hifter

Fi linistit ca am scris ironic. Stiu ca nu e asa.
Am un prieten in Resita, am copilarit īmpreuna si el a fost politist (acum e la pensie) o viata īntreaga.

Nu-i bai ca te opreste cu mitraliera prin albania etc.
Īn BELGIA daca mergi prea repede pe autostrada, risti sa-ti traga īn cauciucuri cum am patit-o eu iar de SUA nu mai vorbesc.
Īn Belgia mi-au cerut actele la control īn timp ce īndrepta pistolul spre mine si mi-l tinea la 20 cm īn fata nasului. O miscare gresita si aveam un glonte-n cap.

@ rover_cabrio

Bineīnteles ca poate dar atunci le aprinde numai cīnd e īn misiune si nu aiurea.

nu ai inteles , un echipaj de sectie de politie de CARTIER (baietii veseli) aveay pozitiii in FAR albastre (nu in girofar)
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 09:23   #36
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Leduri albastre

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
nu ai inteles , un echipaj de sectie de politie de CARTIER (baietii veseli) aveay pozitiii in FAR albastre (nu in girofar)
Ba. Am īnteles. Poate sa aibe lumina albastra pe toata masina ca un pom de craciun (far, pozitie, radiator, bara, spoiler etc.) dar l-e pot folosi NUMAI ĪN MISIUNE si nu de regula.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 10:29   #37
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Leduri albastre

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
insa imi vine greu sa cred ca politistii de la rutiera si-ar taxa vreun coleg de-al lor, pe tema asta...
O cunostinta de-a mea, politist, a primit amenda de la colegii de la rutiera pentru centura. Si asta cand era la servici, in masina de politie.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 11:09   #38
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Leduri albastre

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
O cunostinta de-a mea, politist, a primit amenda de la colegii de la rutiera pentru centura. Si asta cand era la servici, in masina de politie.
Trist !
Cu asta ai spus tot la capitolul COLEGIALITATE si LOIALITATE.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 11:12   #39
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Leduri albastre

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Trist !
Cu asta ai spus tot la capitolul COLEGIALITATE si LOIALITATE.
foarte tare ! ce bine imi pare ))
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 11:18   #40
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Leduri albastre

E de nerconceput asa ceva.
Sa-mi f**t proprii colegi numai pt. a ma da "perfectionistul lui peste" si pt. a ma da mare īn ochii sefilor.
La faza asta cred ca-i valabila treaba cu O SINGURA CIRCUMVOLOTIUNE PE CREIER SI AIA FACUTA DE CASCHETA de care am amintit mai sus.
Altfel nu-mi pot explica un astfel de comportament.
Īn loc sa-si vada de treaba, idiotii se f**t īntr-e iei.
Cretinism la kg.

Cred ca daca astia si-ar putea vinde prostia si cretinismul la ebay, n-am vai vedea īn Romānia Logan-uri de politie ci numai Lamborghini ca la italieni.

Last edited by CyberCSX; 16-02-11 at 11:24.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 11:38   #41
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Leduri albastre

nu ca vreau sa ma bag.....
una e ledurile albastre la pozitii
si cu totul alta chestie, sunt flash-urile albastre care sunt specifice masinilor de politie/ambulanta

cum spunea si quick_5hifter..NU, nici politistii nu au voie cu leduri albastre la pozitii
ei au voie doar cu flash-uri albastre, si alte lumini specifice de avertizare sonora sau vizuala.
valib is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 11:50   #42
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Leduri albastre

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Alb pur nu exista. Lumina alba nu este de sine statatoare ci este formata din alte culori sau procese.
Ce naiba. Nu si-a batut Newton capul degeaba.
ptiu ce destepti sunt unii....
esti cumva urmas al lui newton?
mai aveai sa ne spui ce este lumina.
albul si negru nu sunt culori, sunt nonculori care intra in componenta celorlalte culori....

nu cred ca are rost sa fcem teoria culorilor.
ies prea in evidenta ledurile albastre. dk tot iti pui leduri pune-ti albe...
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 12:14   #43
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Leduri albastre

Daca vrei sa te dai destept, fa-o. Dar sa ai ceva materie sa te sustina.
Pentru inceput, ca sa-ti mai salt nivelul de inteligenta, trece tu albul printr-o prisma si spune-mi ce iese. Tot alb ?

Ca sa fii si mai informat, iti voi spune ca asa numitele culori defapt nu exista fara o sursa de lumina. In functie de proprietatea materialului, lumina primita si lumina reflectata se formeaza o paleta de culori.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 12:32   #44
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Leduri albastre

nu cred ca are legatura descompunerea luminii cu nuantele sau cum spun unii culorile..... sunt legate intr-e ele dar sa ne referim la nuante.
sunt si eu in domeniu ca si tine sau poate mai bine ca tine.
deja facem off si nu cred ca e cazul.
omul intreba daca e bine sau nu, daca e corect sa-i ia certificatul sau nu.
cum s-a mai spus se considera defectiune la sistemul de iluminare.
se remediaza pe loc ori se retine certificatul de imatriculare.
MihaiS is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 12:34   #45
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Leduri albastre

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ quick_5hifter
Nu-i bai ca te opreste cu mitraliera prin albania etc.
Aici ma refeream la Germania, a patit-o un bun prieten sa-l opreasca pe autobahn si sa-i puna mitraliera la cap, exact cum ai spus tu mai sus. Doar pentru viteza au facut asta... ceea ce mie mi se pare putin exagerat

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
O cunostinta de-a mea, politist, a primit amenda de la colegii de la rutiera pentru centura. Si asta cand era la servici, in masina de politie.
Asta-i deja exces de zel... eu n-as fi facut asta. Nu mi-as taxa un coleg in felul asta indiferent cat de corect si cinstit m-as considera.
PS: nu sunt politist.

La polul opus, cunosc un caz in care un politist, care umbla mai mult beat decat treaz, in special cu masina, a fost ajutat de colegii lui de 2 ori sa scape de dosar penal, dupa ce a cauzat 2 accidente rutiere din vina lui (o data a facut praf un microbuz parcat, la 4 dimineata, iar cand a coborat de la volan a cazut din picioare). Procesul verbal intocmit in cauza a iesit la iveala abia dupa vreo 12 ore, cand omul nostru era aproape fresh si ii disparuse alcoolul din sange, deci a scapat basma curata.
Daca nu era suficient pana aici, omul n-avea nici asigurare, iar acum pagubitul umbla dupa el prin instanta, poate-poate isi recupereaza macar partial paguba suferita.
Inteleg sa-l scapi o data, ca ti-e coleg si orice om greseste, dar la el e deja obicei si chiar nu merita sa-l scape colegii de fiecare data... poate data viitoare omoara pe cineva, sa-i vad atunci ce-o sa mai faca... Asta se intampla intr-un orasel din judetul Constanta.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -