Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-11, 21:59   #16
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

Ideea RCA-ului este ca, o polita mai scumpa, iti asigura seriozitate mai mare.
Adica pagubitul isi poate repara masina intr-un timp mai scurt.
In acelasi timp pretul politei oscileaza din punctul de vedere al capacitatii cilindrice a masinii, experientei ca sofer, si in caz de ai mai avut polita tot la firma respectiva si nu ai antecedente ti se mai face o reducere.

Nu intotdeauna e bine sa o alegi pe cea mai ieftina ( vezi Carpatica/Euroins).
Carpatica in afara faptului ca are un singur sediu pentru cazuri amiabile, nici nu plateste.

Sper sa ma fi facut inteles.
__________________


cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 22:00   #17
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Default Re: Costuri intretinere : Masina

@dreaq , cum adica cu stilul de exprimare ?? sunt foarte curios , vreau sa stiu cat mai multe si sa stiu ce alegere fac , ca sa stiu care e limita mea , nu sa imi iau o masina cu 8000 euro si sa ma coste o avere intretinerea sau sa iau una 2000 si sa fie ok , ori cum motorul vreau sa fie intre 1600 - 1900 cm3 , scuze daca am greseli gramaticale daca cu astea te-am 'omorat"
__________________

My Car
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 22:03   #18
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Default Re: Costuri intretinere : Masina

@cosmin300 , am inteles , o sa urmaresc si aceste aspecte , de plata si de cat de repede raspund la cazuti
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 16:43   #19
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

Nu te supara, dar pana acuma nu ai mai avut nici o treaba cu masinile nu?... Parintii tai au avut masina? Prieteni ai cu masini? Nu te inteleg deloc chiar asa ai stat inchis intre 4 pereti si acuma deodata ai iesit de acolo si ai descoperit internetul si masinile...

P.S. Mi se pare mult prea ciudat, toate prietenele de leam avut pana acuma si fete pe care le cunosc au idee despre o taxa de se plateste la masina itp, impozite
__________________
Pareri impartite : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...punto-mk2.html
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 19:21   #20
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

Quote:
Originally Posted by Dj_kyd View Post
Nu te supara, dar pana acuma nu ai mai avut nici o treaba cu masinile nu?... Parintii tai au avut masina? Prieteni ai cu masini? Nu te inteleg deloc chiar asa ai stat inchis intre 4 pereti si acuma deodata ai iesit de acolo si ai descoperit internetul si masinile...

P.S. Mi se pare mult prea ciudat, toate prietenele de leam avut pana acuma si fete pe care le cunosc au idee despre o taxa de se plateste la masina itp, impozite
conteaza daca a avut sau nu contact?
conteaza cate prietene ai avut?

singurul lucru care conteaza este ca omul a avut un set de intrebari, pentru care nu s-a sfiit sa intrebe...
cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 21:32   #21
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Costuri intretinere : Masina

unii stiu multe despre amasini .. ce trebuie sa faci .. cu ce se mananca si multe altele ..altii deloc ..
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 21:53   #22
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

faza e ca tu nu ai dat prea multe detalii si rasunsurile sunt generice
vei platii taxa la RAR cand se face autentificarea (cateva zeci de RON), la politie cand o inmatriculezi pe numele tau si platesti o taxa de cateva zeci de RON in caz ca nu e la prima inmaticulare,daca e la prima inmatriculare trebuie sa platesti taxa de poluare care poate fi de la 150 RON la mii de euro in functie de capacitatea motorului si norma de poluare, asigurarea care depinde de cat timp ai carnet,daca ai mai avut accidente,si de masina,variatii foarte mici, la fel impozitul depinde de capacitatea masinii,intretinerea depinde de marca masinii si anul de fabricatie si cum mergi cu masina,revizia depinde marca masinii cel mai mult si apoi de motor,an de fabricatie.
cel mai bine alege-ti un tip sau 2 , 3 de masini care ti-ar placea si apoi pune intrebarea si vei primii raspunsuri mai mult decat concrete
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 07:20   #23
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

@cosmin300 "prietene" daca te vei uita un picut la profilul baiatului poate o sa iti dai si tu seama asa pun pic de ceva


Ont. Pune intrebarile sir. Paul_ToNy si noi vom veni cu raspunsuri
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 10:54   #24
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Default Re: Costuri intretinere : Masina

@Dj_kyd nu sti ce ai cu mine sau cu ce ai cu useri care nu stiu asa de multe ca tine sau care nu arata ceea ce stiu , eu nu sunt pe langa cu masinile , nici nu sti cat m-am implicat , dar pana acuma nu mau interesat asa mult taxele acestea , stiam ca se plateste niste taxe la stat cum ar fi impozit dar eu nu am masina sa stiu exact in ce masura se plateste , ai mei au masina si stiu ca plateste o anumita suma dar am intrat aici sa intreb deoarece stiu ca voi stiti mai multe , nu ca sa fiu tratat ca un ... . si ce e la profilul meu , am condus masina si am carnet de 2 ani , dar nu am insistat pe aceasta tema , eu vreau sa stiu exact despre cum e cu taxele astea ca sa stiu ce alegere sa fac , pana sa imi aleg cateva masini ca model si sa intreb la RAR si la politie despre acele modele . imi pare rau sa iti zic dar incearca sa nu te iei de useri care ti se par tie mai prosti , inteleg era o opinie personala dar nu cred ca esti in masura sa ma faci pe mine ...


@cangri multumesc , de raspuns , asa da useri . am o lista de 18 masini care imi plac de la golf 3 la bmv 320 model 2008 , dar o sa imi fac timp intro zi sa ma intereseaz cam ce taxe sunt pentru fiecare in functie de motot si de alte caracteristici , ori cum aici intra si bugetul pe care il dispun eu si ai mei . multumesc pentru ajutor . sper ca acest Topic sa ii ajute si pe ceilalti Useri care nu stiu exact de toate taele .
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 13:43   #25
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

Scuzele mele la scena deschisa te rog frumos sa le accepti dar nu am nimic cu tine. Numai ca am vazut atatia "boti" sa zicem care au chef de mistouri si eu mai stiu ce. Imi pare rau ca nu tea interesat despre masini pana acuma dar sper ca o sa inveti si tu usor usor cum am invatat toti. Sa ne spui cateva modele de masini la care teai gandit si sa ne spui si bugetul tau pe la cat te incadrezi tu si de finantele de care le dispui pentru intretinerea masinii si cheltuieli neprevazute.
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 13:54   #26
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Default Re: Costuri intretinere : Masina

pai de buget as zice ca 5000 euro garantat, ori cum masina intentionez sa o iau vara viitoare dupa ce ma sin angajez , momentan nu sunt angajat , primesc bani de la parinti , sa zicem ca venitul minim va fi de 1000 ron , de manini , modelele cele mai interesate de mine sunt , toyota Celica , opel astra , ford focus , golf 4 sau 5 dar nu cred ca sunt la pret asa mic sub 5000 euro pe care il am eu , bmw 318 toate dupa 2000 fabricate.

Acuma o sa ziceti ca , "mai tinere pana nu ai un salariu si bani mai multi sa nu te gandesti la o masina" dar sper sa nu fie asa


Nu prea am inteles de ce ma faci "bot" sau ca as face misto
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 14:24   #27
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

La ce am spus cu "bot" si "ca faci misto" nu faceam referire la tine! Ma gandeam la treaba asta la timpul trecut


BMW nu iti propun sa iti achizitionezi pentru ca sunt masini mai scumpicele din toate punctele de vedere, incluzand si revizii sau piese de schimb. La BMW o sa fi pus in situatia in care o sa cunosti foarte bine depozitele de fiare vechi(dezmembrari) pentru ca s-ar putea sa nu iti permiti sa cumperi o piesa noua pentru ele.

Un W-Golf IV ar fi foarte bun si costuri de intretinere relativ destul de mici consum bun si la modelul acesta de masina recomand 1,9TDI indiferent de CP, bineanteles daca esti o persoana care ii place un picut sa se dea cu masina si sa aiba "viata" o iei pe aia de 131CP TDI sau 2.0 benzina care rupe asfaltul, am mers cu una si chiar am ramas impresionat.
Taxele se incadreaza la toate cam la fel intre 1,6 si 1,9 de asta sa nu iti faci griji. Bineanteles acuma daca vrei o masina cu motor de 1,0 o sa fie si mai mici
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 16:27   #28
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Default Re: Costuri intretinere : Masina

stiu ca bmw-urile sunt clasate in categoria de lux , ceea ce imi place la Bmw este tractiunea spate , deoarece is un fan de drift , vw stiu ca are consum mic ca conduc o asemenea masina , alor mei , e numai de 104 cp e ok 1.9 TDI dar nu are viata cand vrei sa ai putere intre viteza a 4 si a 5 , mai mult de 1.9 nu vreu ca e taxa mare iar mai mic de 1.6 ca e puturoasa , nu stiu ce sa zic de opel astra , imi place mai mult ca Golfu deoarece pare mai ascutita , adica e stilu ala de masina care pare ca taie aieru , cum s-ar zice , adica sti cam ce vreau sa zic , golfu are spatele acela taiat si zici ca e o buburuza , dar nu e rau , imi place Golf mai ales 5 si 6
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -