Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-01-11, 13:34   #1
cristy_dre2003

Stage 4
 
cristy_dre2003's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 173
Default despre taxa auto

salut. am fost sunat de un prieten care mi-a zis ca a vazut sau a auzit de la cineva la randu lui ca ar fi fost pe un post de televiziune un reportaj in care se zicea ca masinile care au instalatii de gaz sunt considerate hibride si prin urmare nu se mai plateste taxa auto. am cautat pe internet si nu am gasit nimic poate stie vreunu din voi ceva, acum o sa ma duc la RAR sa ii intreb.
cristy_dre2003 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 09:57   #2
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: despre taxa auto

eu mai demult am stiam ca sunt considerate euro4 dar nici de asta nu pot fi sigur. in nici un caz hibride. hibrid e cu totul altceva.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 18:42   #3
cristy_dre2003

Stage 4
 
cristy_dre2003's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 173
Default Re: despre taxa auto

am fost la administratia financiare si mi s-a zis ca la pozitia 10 din cartea masinii trebuie sa scrie hibrid (deci nu benzina nu motorina). acum problema e in felu urmator: cand se face cartea la rar o sa scrie la pozitia 10 benzina si mai jos la alte dotari o sa scrie si gaz sau o sa scrie hibrid avand in vedere ca se face cartea pentru prima data
cristy_dre2003 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 18:47   #4
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: despre taxa auto

Quote:
Originally Posted by cristy_dre2003 View Post
am fost la administratia financiare si mi s-a zis ca la pozitia 10 din cartea masinii trebuie sa scrie hibrid (deci nu benzina nu motorina). acum problema e in felu urmator: cand se face cartea la rar o sa scrie la pozitia 10 benzina si mai jos la alte dotari o sa scrie si gaz sau o sa scrie hibrid avand in vedere ca se face cartea pentru prima data
deobicei se scrie benzina/GPL
dar asta doar pentru ca lumea se duce sa omologheze GPL
as fi mirat daca cineva se duce cu GPL si cere sa-i fie omologata ca hibrid oare ce se intampla?
daca ii trece hybrid atunci taxa poluare=0
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 14:32   #5
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: despre taxa auto

nu iti trece nimeni hybrid masina atat timp cat baza de alimentare a acelui motor este cu benzina !! daca dezvolti tu un motor care sa functioneze NUMAI cu gaz , si iti face omologare pentru el , atunci poate ai sanse sa iti treaca hybrid !!
in carte de identitate intotdeauna a sa scrie la sursa de alimentare benzina , nu benzina + gpl , deoarece principalul combustibil este benzina !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 11:43   #6
bobby9635
Opel Driver

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Member of:
[Opel]
Default Re: despre taxa auto

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
nu iti trece nimeni hybrid masina atat timp cat baza de alimentare a acelui motor este cu benzina !! daca dezvolti tu un motor care sa functioneze NUMAI cu gaz , si iti face omologare pentru el , atunci poate ai sanse sa iti treaca hybrid !!
in carte de identitate intotdeauna a sa scrie la sursa de alimentare benzina , nu benzina + gpl , deoarece principalul combustibil este benzina !!
majoritatea masinilor hybride au ca si combustibil principal cel fosil (benzia motorina) si ca alternativa au combustibil bio deci chiar daca mergi pe benzina tot 0 bani platesti taxa (nu trebuie sa fie only hybrid)

gpl este tot combustibil fosil asa ca nu as vedea de ce sa fie hybrid
poate gresesc
bobby9635 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -