Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 30-09-10, 20:26   #1
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Rovinieta electronica intra in vigoare de maine.Amenzi usturatoare pentru soferii fara!
Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) introduce de la 1 octombrie rovinieta electronica. Soferii fara documentele care atesta plata acesteia vor plati despagubiri in functie de tipul vehiculului, intre 28 si 1.210 euro, si amenzi intre 250 si 4.500 lei.
Rovinieta electronica intra in vigoare de maine.Amenzi usturatoare pentru soferii fara!
Controlul rovinietei se face fie automat, prin intermediul punctelor fixe, unde sunt instalate sisteme de camere video, fie in trafic, de catre echipe de controlori.

Camerele de supraveghere vor fi instalate pe DN2 A (Urziceni - Constanta), DN 2 (Bucuresti-Urziceni-Suceava), DN 17 (Cluj - Suceava), DN 5 (Bucuresti - Giurgiu), DN 6 (Bucuresti - Rosiorii de Vede - Craiova - Caransebes - Timisoara) si DN7 (Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Sibiu -Arad).

Tot de la 1 octombrie CNADNR va introduce si rovinieta valabila trei luni, aplicat la toate categoriile de vehicule, se arata intr-un comunicat al Ministerului Transporturilor si Infrastructurii remis, joi, agentiei Mediafax.

Tarifele rovinietei raman neschimbate, iar cele achizitionate deja isi mentin valabilitatea pana la data expirarii.

Astfel, pentru autoturisme valoarea despagubirii este de 28 de euro, 96 de euro pentru vehiculele de marfa cu masa pana la 3,5 tone, 320 de euro pentru camioanele cu masa intre 3,5-7,5 tone, 560 de euro pentru camioanele cu masa intre 7,5 si 12 tone si vehiculele de transport pasageri cu mai mult de 23 de locuri, 720 de euro pentru camioanele cu masa mai mare de 12 tone si trei axe si 1.210 tone pentru vehiculele cu masa mai mare de 12 tone si patru axe.


Amenzile vor fi intre 250 si 500 de lei pentru autoturisme, intre 750 si 1.200 pentru vehiculele cu masa maxima de 3,5 tone si poate merge pana la 4.500 de lei pentru camioanele cu masa de minim 12 tone si patru axe.

Rovinieta poate fi cumparata de la orice subunitate CNADNR, de la benzinariile MOL, Rompetrol, Petrom si OMV, de la oficiile Postei Romane, de la Uniunea Naţionala a Transportatorilor Rurieri Romani, dar si la firmele de distributie Scalla, Speedy, Medina si Pasaj.

Pentru a achizitiona rovinieta, conducatorul auto ii comunica operatorului, pe propria raspundere, numarul masinii, tipul vehiculului si perioada de valabilitate a rovinietei.

Operatorul introduce in calculator numarul autovehiculului, iar sistemul generează, automat, toate datele de identificare, precum si categoria vehiculului, dar si numele proprietarului. Dupa achitarea tarifului, cumparatorul primeste un bon de casa sau factura, daca solicita, in locul vechiului autocolant care se lipea pe parbriz.

Plata este inregistrata automat in baza de date centrală CESTRIN (Centrul de Studii Tehnice, Rutiere si Informatica) si este pastrata pe toata perioada de valabilitate pentru care a fost achitat tariful de utilizare.



Camerele video inregistreaza numarul de inmatriculare al vehiculelor, care apoi sunt verificate in baza CESTRIN, iar in cazul in care numarul nu este gasit, se interogheaza baza de date a Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor pentru identificarea contravenientului.

Toate operatiunile au loc online, in doar cateva secunde. Odata identificat posesorul autoturismului filmat circuland fara rovinieta, i se va intocmi proces verbal si trimite amenda, prin posta, la domiciliu.





Ne omora astia , chiar ieri am fost oprit intre 2 localitati ( m-au oprit ca asa au vrut ei , fara motiv....bineinteles aveam folii , stopuri negre , si nu aveam rovigneta prin urmare am ramas fara talon si o amenda de 980 ron , eu stiam ca doar ARR are dreptul sa ceara rovigneta ...este adevarat ?
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 21:44   #2
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

si cum isi dau ei seama dak eu am rovinieta de pe niste camere?
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 21:57   #3
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

banuiesc ca , dupa stickerul pe care trebuie sa il ai pe parbriz, cred ca o sa scoata un nou stikcer care sa poata fi citit de dispozitivele ce le au montate deja pe autostrazi si din ce am inteles vor avea si in trafic ceva dispozitive.....in ce investesc ei banii !!!! si noi ne rupem masinile in drumurile astea de tot rahatul
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 22:00   #4
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
banuiesc ca , dupa stickerul pe care trebuie sa il ai pe parbriz, cred ca o sa scoata un nou stikcer care sa poata fi citit de dispozitivele ce le au montate deja pe autostrazi si din ce am inteles vor avea si in trafic ceva dispozitive.....in ce investesc ei banii !!!! si noi ne rupem masinile in drumurile astea de tot rahatul
pai asta e o imbecilitate..ca mie nu imi place sa imi lipesc gunoiu ala pe parbriz, daca imi iau rovinieta daia pe saptamana ce fac o pun o scot iar o pun iar o scot...niste gunoaie care nu stiu cum sa mai ia bani, sa faca draq o baza de date calumea si sa verifice dupa numar...citeste numere aleatorii p camera si verifica dak ai sau nai rovinieta si gata
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 22:08   #5
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
pai asta e o imbecilitate..ca mie nu imi place sa imi lipesc gunoiu ala pe parbriz, daca imi iau rovinieta daia pe saptamana ce fac o pun o scot iar o pun iar o scot...niste gunoaie care nu stiu cum sa mai ia bani, sa faca draq o baza de date calumea si sa verifice dupa numar...citeste numere aleatorii p camera si verifica dak ai sau nai rovinieta si gata


exact si eu la fel nu lipesc chestii de genul pe parbriz ....
nu vezi ca astia aproba orice chestie care duce la strangerea de fonduri de la popor , indiferent daca este bine sau rau gandita , atata timp cat statul produce e bine , pacat ca nu mai suntem asa uniti ca inainte de 89 , deja ne trag si pielea de pe noi in plm , esti tanar vrei sa muncesti , sa fi independent ssa faci ceva si nu te lasa ,pur si simplu nu te lasa ...mai nou imi caut de munca si merg la interviuri cu inca vreo 50 de persoane pt postul de sofer - curier si mi se ofera 6 milioane pe luna ( pleci dimineata si vii cand ajungi ) , iar prietenaa mea merge la un interviu si i se ofera 6 milioane 8 ore de L-S si D - 4 ore ( secretara) la ce morti sa mai faci facultati peste facultati cand mergi si lucrii pe 6 milioane???????????????????
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 30-09-10, 22:26   #6
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Si cei care au rovigneta aia platita , pe tipul vechi ce o sa faca?
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 05:58   #7
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Nu va mai exista nimic lipit pe parbriz!

Sistemul recunoaste numarul de inmatriculare al autovehiculului si il verifica in baza de date. Daca nu ai rovinieta platita (valabila) iti emite automat o amenda care iti va veni acasa!

Acest sistem functioneaza de cativa ani de zile in Ungaria.
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 01-10-10, 09:57   #8
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

nasol

cred ca merg pe principiul ca strazi oricum nu facem si-s prea mutle masini. asa ca sa nu-si permita toata lumea sa circule si se mai decongestioneaza traficul.

ca daca ai vedea ca macar ii baga unde trebuie dar asta doar ai banii luati pentru nimic, pe rovigneta care e taxa de drum si care e inclusa si in pretul benzinei, dar ce sa-i faci .. :-j
Spark is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 01:59   #9
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Proces aici apoi in urma nerezolvarii problemei, apoi cedo. oricum nu le pasa,ca doar nu-i trage nimeni la raspundere pt banii care ti vor da tie despagubiri....ca tot de la tine si cei asemenea tie ,ii vor lua in continuare....si tot asa..niste zdrente lasi,calici si egoisti am fost si vom ramane...si totul va fi din rau in si mai rau... iar noi vom spune crestineste: "las'ca poate va fi mai bine....poate o sa le pese de noi..." nu am inteles inca faptul ca nimanui nu-i Pasa de tine daca nu il OBLIGI sa-i pese ! egoismul este trasatura definitorie a "omului civilizat cu banul" ...uita-te in dreapta....in stanga...in oglida..: -vezi ALTFEL de om?
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 08:47   #10
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Stati asa sa primeasca amenda 2-3 persoane mai cu tupeu...sa vedeti dupaia camerele cu pungi pe ele sau vopsite.
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 09:11   #11
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
si cum isi dau ei seama dak eu am rovinieta de pe niste camere?
Camerele video inregistreaza numarul de inmatriculare al vehiculelor, care apoi sunt verificate in baza CESTRIN, iar in cazul in care numarul nu este gasit, se interogheaza baza de date a Directiei Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor pentru identificarea contravenientului.

Toate operatiunile au loc online, in doar cateva secunde. Odata identificat posesorul autoturismului filmat circuland fara rovinieta, i se va intocmi proces verbal si trimite amenda, prin posta, la domiciliu.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 14:35   #12
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

ce e mai nasol e ca nu sunt doar camere fixe sa zici ,,las ca le ocolesc sau mai stiu eu ce ....au chestii dinastea si astia cu mcv-urile ....deci unde te prind te-au ars , nu poti scapa ...de cand mi-am rupt un capat de bara la masina acum vreo 3 ani am zis gata nu mai dau banii pe rovineta ...insa acum a trebuit sa fac , ca la noi in zona stau 24/24 mcv-urile si m-au ars deja odata pt rovineta , am facut pe o saptamana sa vad ce se intampla ca prea mult tam-tam s-a facut in privinta rovinetei ....daca e doar gargara nu mai fac rovineta mai incolo de cand i-mi expira asta
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 14:45   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Rovinieta pe care o am acum expira in 2011. Ei de unde o sa stie ca am rovinieta valida? In mod normal nu apar in bazele lor de date din moment ce am facut-o prin februarie 2010...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 14:48   #14
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Probabil se importa baza de date din vechiul program. E la fel ca la rca
Plm....care mai stiti tarifele la rovigneta?
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 14:49   #15
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Noua Rovigneta ......ne fac praf astia

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Rovinieta pe care o am acum expira in 2011. Ei de unde o sa stie ca am rovinieta valida? In mod normal nu apar in bazele lor de date din moment ce am facut-o prin februarie 2010...
au facut o baza de date ....in care au transferat si celelalte rovinete ...deci esti acolo stai linistit , la chestia asta de lucra de ceva vreme in liniste , iar cand au terminat de actualizat baza de date au aruncat bomba
RIcKO is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -