Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-10, 10:20   #1
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Amenda luata in Italia

Doresc sa va aduc la cunostinta o isprava din concediul meu...

Prin lungul meu circuit in Italia am reusit sa ma aleg si cu o amenda frumusica de 70.90 ieuroi.

Cum s-a intamplat...Ajungand in zona Salerno am iesit de pe autostrada dar am ratat iesirea potrivita si am ajuns intrun sat (orasel) dezolant de prapadit (case in paragina, drumuri deplorabile, etc). Vroind sa ma reintorc pe autostrada am ajuns la o bariera (punct de taxare) care era ridicata si nefiind nicio masina prin zona am trecut de ea...Datorita faptului ca era o mizerie si o darapanare prin zona aceea am crezut ca bariera nu mai este functionala (chiar arata abandonata).

Mare greseala am facut!

Gandindu-ma totusi ca nu e ceva OK la mijloc am decis ca la prima iesire sa ma duc sa le explic sau sa ii intreb pe aia care e treaba ( roman cinstit fiind ) si cum rezolv problema. Am mai patit asa odata in 2008, tot in Italia si am platit taxa indicand pe harta locul in care am intrat.

Nu a fost sa fie si acum!

Un iatalian borat in schimb a inceput sa urle cu mine , sa gesticuleze ( eu nu prea intelegand oricum limba ) ... nu am inteles eu prea multe din ce vrea, nici el nu vroia sa inteleaga ce ii explicam eu. In final mi-a intins o fituica de hartie si m-a lasat sa plec!

Eu bucuros ca am scapat din scandalul acela nu am bagat de seama ca de fapt el ce mi-a dat a fost chiar amenda maxima!

Am mers direct la Politie, dar si cei de acolo au fost foarte dusmanosi ( e binecunoscut faptul ca nu suporta romanii - am fost avertizati inainte sa nu mergem cu masina cu nr de RO in sud) si nicicum nu am reusit sa ma fac inteles cu ei...niciunul nu vorbea sau nu vroia sa vorbeasca engleza.

Am fost directionat de pulitai sa merg la serviciu autostrazi...dar ajungand acolo...bineinteles ca era inchis...deh...era weekend.

Deci...acum am o amenda, zic eu, luata pe nedrept pe care nu prea as dori sa o platesc.

Am inteles de la unii ca posibil sa nici nu se poata colecta din RO de catre ei sau eventual ca as putea sa fac contestatie.

Rog colegii care stiu ceva mai multe sa-sa dea cu parerea.

Multumesc anticipat.
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 11:10   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Amenda luata in Italia

Păi pānă la urmă este amendă dată de poliţie sau de Drumuri şi poduri de la ei?

Oricum, eu zic să te calmezi.
Nu cred că au ce să īţi facă.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 31-08-10, 12:09   #3
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Amenda luata in Italia

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Păi pānă la urmă este amendă dată de poliţie sau de Drumuri şi poduri de la ei?

Oricum, eu zic să te calmezi.
Nu cred că au ce să īţi facă.
Amenda e de la Autostrade


Mai am 5 zile sa ma gandesc ce sa fac...15 zile de plata!
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 03-09-10, 00:21   #4
turbonetta©

Stage 5
 
turbonetta©'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 868
Member of:
[AUDI]
Default Re: Amenda luata in Italia

Quote:
Originally Posted by dan500se View Post
Mai am 5 zile sa ma gandesc ce sa fac...15 zile de plata!
Stai linistit ca nu se complica ei sa trimita amenda in tara... ai iesit din Italia, nu mai au ce sa iti faca.. pa si pussy
turbonetta© is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 13:01   #5
alin_82

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 57
Default Re: Amenda luata in Italia

[QUOTE=dan500se;3622822]Doresc sa va aduc la cunostinta o isprava din concediul meu...
Nu a fost sa fie si acum!

Un iatalian borat in schimb a inceput sa urle cu mine , sa gesticuleze ( eu nu prea intelegand oricum limba ) ... nu am inteles eu prea multe din ce vrea, nici el nu vroia sa inteleaga ce ii explicam eu. In final mi-a intins o fituica de hartie si m-a lasat sa plec!

Eu bucuros ca am scapat din scandalul acela nu am bagat de seama ca de fapt el ce mi-a dat a fost chiar amenda maxima!

Am mers direct la Politie, dar si cei de acolo au fost foarte dusmanosi ( e binecunoscut faptul ca nu suporta romanii - am fost avertizati inainte sa nu mergem cu masina cu nr de RO in sud) si nicicum nu am reusit sa ma fac inteles cu ei...niciunul nu vorbea sau nu vroia sa vorbeasca engleza.

salut !eu locuiesc in salerno, si referitor la faptul ca italienii nu vb engleza e adevarat(sunt inculti si prosti)dar sa stiti ca sunt baietasi de milioane fata de politaii romani(si credetima ca stiu ce zic caci sunt aci de aprox 8 ani)in privintza faptului "cu masina de romania in sud" te contrazic , sunt sute de romani cu masina de romania aci si fara nici o problema,chiar o duc mai bine decat italienii in cazul in care mai gresesc(cu scuzele de rigoare in fatza politaiului, si anume "iertatima sunt roman si nu prea cunosc bine orasul ...stiti acum am venit prima oara cu masina din romania etc"un exemplu pot sa iti dau chiar eu: am masina inmatriculata in bulgaria si la un moment dat ma opresc carabinieri pt o depasire pe linie continua, m-au tras pe dreapta si mi-au cerut actele, i-am aratat permisul (italian)si apoi toate actele masinii in limba bulgara, printre care cartea verde,ei uitanduse pe acte ziceau ca nu inteleg nimik din ceea ce scrie acolo.-pai nici eu nu inteleg(raspunsesi eu).
-pai cum conduci masina asa?? a ciu e masina??
-masina e a unui prieten bulgar care mi-a inprumutato, am raspuns eu -uitai si dovada (in bulgareste )
-pai dar trebiue tradusa
-stiu dar nu am bani sa o traduc si nici nu stiu unde sa ma duc sa o traduc.
-bine vad ca ai cartea verde poti sa pleci. si cam asa se intampla de vreo 2 ori pe luna aceeiasi poveste tot tinpul cu actele.
in privinta ta eu te sfatuiesc sa platesti amenda cai am prieteni care eu luoat amenda pe italia si la un moment dat a ajuns in romania amenda cu majorari
bafta
alin_82 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 20:35   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Amenda luata in Italia

[QUOTE=alin_82;3633583]
Quote:
Originally Posted by dan500se View Post
si la un moment dat a ajuns in romania amenda cu majorari
bafta
N-aş prea crede!
Nu se majorează amenzile luate pe teritoriul Romāniei, dar vine majorate alea din Italia?

Cu ce drept şi sub ce formă!

Dacă tot ai aruncat o vorbă, dă-ne mai multe detalii.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 04-09-10, 20:48   #7
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Amenda luata in Italia

fugiti ma de aici cu majorarile ,,,,,eu am amenzi de circulatie vreo 3 in spania si in italia vreo 2 in italia ( bine in italia nu m-au oprit dar m-a luat sigur radarul pt ca am vazut flashul de la camere ) , iar in spania am una pt centura , una pt ca am parcat invers masina pe sens unic :P si una pt radar si nu am platit nici una si acasa inca nu mi-a venit nici una de 2 ani de cand s-a intamplat , precizez ca mi-au fost luate datele din buletin si pasaport
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 05-09-10, 12:58   #8
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Amenda luata in Italia

Uita-te pe antetul amenzii, e imposibil sa scrie doar "Autostrade". Nu cunosc italiana deloc, insa sunt convins ca daca pui o poza, un scan cu procesul verbal, vom putea deduce daca amenda e primita de la stat ori de la o companie privata.
Daca e de la stat, vei avea probleme in caz de neplata, zic eu.
Daca e de la vreo societate privata ce lucreaza pentru stat, nu se obosesc ei cu executari etc., mai ales ca nu au acces la nicio baza de date sa te caute pe tine si nici nu beneficiaza de "cooperare internationala" ca sa poata ajunge la tine.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 09:45   #9
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Amenda luata in Italia

Am atasat si scanarea amenzii...

Am mai intrat la ei pe site...am complectat un formular online cu declaratia pe propria raspundere a locului de intrare si mi-a iesit ca am o suma (corecta) de plata de 0.40 euro.

Nu am reusit sa fac mai departe procedura datorita faptului ca s-a intamplat ceva eroare in programul lor si nici la mail-ul meu trimis la serviciul lor de relatii cu clientii (in engleza...au si posibilitatea asta) nu am primit raspuns.

Termenul a expirat ieri. Vad ce iasa!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	100054.jpg
Views:	1097
Size:	483.7 KB
ID:	1642528  
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 15:51   #10
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Amenda luata in Italia

cu aia nu cred sa ai treaba , am si eu una de cand am incercat sa platesc telepassul cu cartea de romania si nu a mers, la inceputul anului si nu mi`a venit nimic pana acum acasa !!!
e o instiintare ca trebuie sa platesti autostrada in 15 zile , nu e nici un fel de amenda !!!!
insa e nasol cu ea ca vad ca nu iai dat cartonasul luat la intrare pe autostrada si ti`a trecut creca contravaloarea la tot segmentu de autostrada de ai de plata vreo 70 de euro !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi

Last edited by GAby645; 06-09-10 at 15:54.
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 20:31   #11
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Amenda luata in Italia

Dupa parerea mea, e vorba de o societate privata, nicidecum de statul italian.
Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie in Ungaria, dar aici era vorba doar de o parcare cu bariera. Eu am lasat masina intr-o parcare cu autotaxare, dar cu agenti de paza si n-am stiut ca trebuie sa iau bon de la automat, am crezut ca vine nenea paznicu' sa-mi puna bilet in geam sau ma taxeaza la intoarcere... si n-a fost asa, la intoarcere am gasit o amenda in parbriz, frumos ambalata etc.
Cetatean onest din fire (de fapt mai mult de teama), m-am dus imediat la un punct indicat pentru plata amenzii, insa cei de-acolo m-au "citit" imediat ca sunt "strain" si mi-au spus sa o arunc, sa-i dau foc etc. pe motiv ca nu au cum sa ma prinda.
Asta s-a intamplat acum 1 an, pana acum nicio problema... nici nu aveau cum, ca nu aparea nicaieri numele meu... parca doar numarul masinii, desi nu mai tin minte sigur...
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 07:30   #12
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Amenda luata in Italia

Noutati:

"Cetatean onest" fiind si eu, incercand sa rezolv problema civilizat si "regulamentar" prim mail-ul trimis la societatea de autostrazi azi dimineata am primit si raspunsul mult asteptat.
Au spus ca trebuie sa platesc efectiv doar cei 0.40 euro pentru portiunea utilizata avand in vedere ca am complectat un formular de, sa zicem, "autotaxare" si ei probabil verificand au ajuns la concluzia ca pana la urma am dreptate.

Din pacate suma respectiva nu o pot plati online datorita faptului ca nu am decat card MAESTRO iar tampitii de la banca la care "cotizez" (nu stiu sa dau nume sau nu...dar sunt membrii unui grup societate general ) nu imi aproba tranzactia nici in urma a mai multor telefoane la serviciul clienti si chiar sediu din oras.

O sa fac un transfer bancar si astept sa vad consecintele. In fond 0.40 euro nu e 70.90 euro!

Last edited by dan500se; 07-09-10 at 07:32.
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 08:30   #13
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Amenda luata in Italia

pune si tu 2 euro,sa ai credit pozitiv si data aviatoare cand se intampla sa gasesti bariera ridicata
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 07-09-10, 09:24   #14
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Amenda luata in Italia

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
...data aviatoare cand se intampla sa gasesti bariera ridicata
Nu, multumesc! Asta a fost si problema data aceasta...ca am facut mii de km inainte pe autostrada italiana fara probleme. Dar avand in vedere ca a fost bariera ridicata, zona darapanata si vai de ea m-am aruncat si eu ca la poker si am trecut prin poarta cum treci pe bulevard.

@ alin_82 M-am intalnit cu nenumarati romani (dintre cei ce lucreaza in Italia) si multi vazand numarul meu de masina au intrat in vorba cu mine. Nu am nimic de spus, decat de bine despre ei (ii salut si pe aceasta cale) dar despre italieni (cu mici exceptii) nu prea sunt multe lucruri bune de spus. In schimb Carabinierii din Salerno (cei doi cu care am avut eu treaba) sunt niste ***i de oameni...Nu se aplica nici la ei principiul serviabilitatii. Nu stiua cum sa scape de mine!
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 07:39   #15
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Amenda luata in Italia

Am rezolvat problema!


Mi-am facut un card VISA si am facut plata online a taxe de drum parcursa, respectiv cei 40 de eurocenti.

A fost foarte simplu si intr-adevar sistemul lor de plata a taxelor e extrem de bine pus la punt!
dan500se is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -