Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-10, 13:19   #1
krayzie.kry

Stage 1
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 23
Default Caut o solutie

Salutare, am cumparat o masina inmatriculata.
Am facut contract de vanzare cumparare la un birou de acte pentru masini (contractul este facut cu numele persoanei de pe certifcat).
Am vrut sa o inmatriculez pe numele meu dar mi s-a spus ca fisa fiscala pe care o am e expirata (sunt valabile doar 30 de zile).
Am luat legatura cu persoana de pe certificat si l-am rugat sa imi trimita o fisa fiscala si fisa de inmatriculare stampilata de la el din localitate (este din alta localitate ) dar tot a lungit perioada si am aproape 2 luni de cand ma rog sa scoata fisa fiscala dar scoate diferite scuze ( nu are timp, ca are de platit ceva dar a platit si nu e in evidenta, ca o plateste sapt viitoare).

Mi-am facut asigurare pe numele meu pe seria masinii (in vederea inmatricularii), rovinieta tot pe serie (mi s-a spus de la benzinarie ca este valabila chiar daca schimb nr de inmatriculare ), rar si itp am pana in 2012.

Nu ma oprit pana acum politia, dar vreau sa stiu daca o sa am probleme si caut o solutie cum as putea sa scot mai repede actele care ma intereseaza de la om fisa fiscala si fisa de inmatriculare desi el plateste impozitul acum pe masina.

Contractul de vanzare cumparare este in continuare valabil, nu are o perioada de expirare ? Adica se poate ca masina sa fie pe numele meu in contractul de vanzare/ cumparare dar in actele masinii sa fie trecut alta persoana ?

Va multumesc pentru lamuriri si sugestii.
krayzie.kry is offline   Reply With Quote
Old 11-09-10, 12:18   #2
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Caut o solutie

atat timp cat pe certificatul de inmatriculare nu scrie instrainat catre .. pusa data si semnat nu are ce sa iti faca politia , zici ca e imprumutata masina , dar daca pe spatele certificatului e completata rubrica la instrainat catre ... si au expirat 30 de zile , iti retine certificatul de inmatriculare !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 15:42   #3
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Caut o solutie

confirm cele spuse de gaby,daca nu scrie nimic pe certificatul de inmatriculare poti merge linistit
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -