Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-09-10, 15:03   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Liber la faradelegi din 20 septembrie - politia nu mai da amenzi!

La prima vedere ai zice ca e o gluma, dar nu este deloc asa. In semn de protest pentru micsorarea salariilor cu 25%, politistii isi vor reduce activitatea incepand de luni, 20 septembrie. Adica nu vor mai participa la audieri in dosarele penale, nu mai dau amenzi, nu mai dirijeaza circulatia.


Politistii isi reduc activitatea, incepand de luni nu mai participa la audieri in dosarele penale, nu mai dau amenzi, nu mai dirijeaza circulatia, a declarat miercuri, presedintele Sindicatul National al Politistilor si Personalului Constractual (SNPPC), Marian Gruia, conform Mediafax.


Liderul politistilor a declarat ca politistii isi vor limita activitatea la 75 la suta, pentru ca sunt platiti doar 75 la suta. Membrii din teritoriu au cerut chiar intreruperea totala a activitatii.


"Din 20 septembrie anumite activitati vor fi reduse. Politistii vor merge in teren, dar vor sta in puncte fixe, nu vor actiona decat la apelurile de urgenta 112. Politia rutiera nu va mai dirija circulatia, nu va mai da amenzi, ci doar avertismente, nu vor mai face audieri in dosarele penale. Protestul nostru este similar cu cel al magistratilor. Avertizam autoritatile sa nu faca presiuni la adresa noastra ca s-ar putea sa se trezeasca cu o revolta fara precedent", a spus Gruia.


SNPPC a solicitat o intalnire urgenta cu premierul Emil Boc, dar nu au primit inca raspuns. "Din informatiile pe care le detin sindicatele, sefii inspectoratelor judetene au comunicat ierarhic despre starea de tensiune care se acutizeaza in unitati fara a se solidariza cu problemele personalului. In acest context, conducerea superioara a politiei fara sa prezinte public o viziune, o strategie sau un plan de masuri motivat a reactionat transmitand conducerilor profesionale teritoriale atentionari privind interdictia politistilor de a declara sau de a participa la greva", a zis Gruia.


Liderul sindical a precizat ca politistii nu vor declara greva si nici nu vor participa la aceasta forma de protest, actiunile lor fiind similare cu cele ale magistratilor din septembrie 2009 si politistii va trebui sa fie tratati similar cu magistratii de catre instutiile statului.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 16:41   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Liber la faradelegi din 20 septembrie - politia nu mai da amenzi!

sa nu fie o teapa si sa se trezeasca cei care vor sa faca "faradelegi" cu amenzi si permise luate pentru buna purtare...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 16:55   #3
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Liber la faradelegi din 20 septembrie - politia nu mai da amenzi!

Pai cred ca anuntul era doar ca sa se ia aminte de protest, nu ca sa inceapa toti sa faca pe "reisarii".... Si sincer sa fiu, mi se pare un lucru bun ce fac politistii. In plus, n-a zis nimeni ca nu vor fi deloc pe strada, ci ca nu vor mai da amenzi (asta da reducere la bugetul de stat!). Acuma sa vedem cat o sa dureze....
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 17:10   #4
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Liber la faradelegi din 20 septembrie - politia nu mai da amenzi!

credeti ca o sa pot sa ii cer tatei masina sa ma duc si eu la scoala la volan ?... ma rog nu stiu cat il conving eu da sunt curios ... cine stie ?

Last edited by ZaNe94; 15-09-10 at 17:12.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-10, 17:11   #5
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: Liber la faradelegi din 20 septembrie - politia nu mai da amenzi!

pai ei vor fi pe teren ... Te prind fara centura? Avertisment scris sau verbal si tot asa.
Nu vor putea fi acuzati ca nu isi fac treaba. Acest lucru vine in urma scaderii cu 25% a salariilor dar cireasa de pe tort e amenintarea ca vor incepe sa dea afara si din randul lor.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 13:41   #6
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Liber la faradelegi din 20 septembrie - politia nu mai da amenzi!

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
credeti ca o sa pot sa ii cer tatei masina sa ma duc si eu la scoala la volan ?... ma rog nu stiu cat il conving eu da sunt curios ... cine stie ?
Au zis ca in loc de amenzi vor da avertismente, dar asta nu se va aplica in cazul infractiunilor... Deci nu va fi haos pe strada, ci doar in loc de o amenda pt centura o sa te roage sa nu se mai intample Deci la 16 ani jumate sau 17 cati ai o s-o cam beleasca taica-tu daca pleci tu cu masina la scoala!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 13:45   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Liber la faradelegi din 20 septembrie - politia nu mai da amenzi!

Sigur... adica daca m-ar prinde cu 200km/h in oras, fara itp, fara rca si fara permis mi-ar da avertisment, nu?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-09-10, 21:00   #8
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Liber la faradelegi din 20 septembrie - politia nu mai da amenzi!

Mie nu mi se pare normal. Am permisul din 2001 si mi-am luat doar de 2 ori amenda in acest timp. Mie nu mi-e frica de politie pentru ca merg regulamentar.
Insa mi-e teama ca se vor trezi o groaza de "raiseri" pe sosele care pe sintagma nu imi mai fac nimic gaborii sa creada ca pot forta regulile de circulatie si atunci se pot intampla accidente.
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -