Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-10, 23:51   #1
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Exclamation Care are dreptate ?

In seara asta m-am confruntat cu o problema destul de tampita

Se intelege din desenul care-l atasez.

Eu sunt bulina albastra din desen iar masina B mi-a taiat calea pe trecerea de pietoni, pur si simplu nu s-a oprit ...

Ideea este ca un amic mi-a, sofer fiind () mi-a zis ca dom'le a facut bine ca nu s-a oprit, ca nu erai pe banda lui inca


Eu de cand ma stiu, stiu ca atunci cand pietonul pune piciorul pe trecerea de pietoni, tu sofer fiind trebuie sa te opresti ...

Sa presupunem si ca erau 2 benzi pe sens, se schimba treaba ?



Luminati-ma si pe mine va rog frumos, poate am gresit eu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	143
Size:	33.4 KB
ID:	1547427  
__________________
Piese pentru masini americane si masini de lux / sport la preturi rezonabile !
0731.439.105 | fabi@americanmusclecars.ro
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 00:04   #2
dani_bwr

Stage 4
 
dani_bwr's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 230
Default Re: Care are dreptate ?

Eu stiu ca doar in cazul in care pietonul are la mijloc un refugiu unde se poate opri, atunci poate sa treaca masina daca nu a ajuns pe banda ei, in rest, cum ii si cazul tau trebuia sa se opreasca, cel putin asa stiu eu... Sunt curios si eu cum ii de fapt.
dani_bwr is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 00:10   #3
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Care are dreptate ?

In codul rutier cica scrie:

" O alta 'capcana' e la trecerea pe carosabil cu 2 benzi pe sens, aici trebuie sa te opresti daca pietonul e angajat pe sensul tau de mers, daca e angajat pe contrasens si ai timp suficient sa treci nu trebuie "




Va rog frumos sa ma lamuriti
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 00:23   #4
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Care are dreptate ?

Daca intre sensurile de mers exista vreun refugiu pt pietoni, o zona verde, ceva care sa delimiteze sensurile (nu doar o linie continua, discontinua), atunci soferul PUTEA trece. In situatia actuala, a gresit.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 00:26   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Care are dreptate ?

Depinde şi de viteza sa!
Ai fi vrut să oprească cu scārţ doar pentru că te-a văzut pe tine pe sensul celălalt de mers?

Īncearcă să priveşti şi dintr-o altă perspectivă!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 00:34   #6
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Care are dreptate ?

Mai mult de 30-40 la ora nu avea, chiar era o viteza la care te puteai oprii decent ..
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 00:59   #7
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Care are dreptate ?

Atata vreme cat nu esti pe sensul lui de mers nu are nicio obligatie si mi se pare normal sa fie asa. Nu ar fi normal sa tii inca 2 (sau 3 benzi, dupa caz) doar pentru ca tu esti pe cealalta parte a drumului .


ca sa nu fie dubii , Articolul 10, aliniatul 3 spune asa:



(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta īn clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savārsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:



b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati īn traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 01:01   #8
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Care are dreptate ?

@andi_cimpean: man, soferul are obligatia de a incetini cand se apropie de trecerea de pietoni, tocmai PT A NU FI SUPRINS de pietonii angajati in traversare. Asadar, soferul a gresit. PUNCT.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 01:05   #9
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Care are dreptate ?

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
@andi_cimpean: man, soferul are obligatia de a incetini cand se apropie de trecerea de pietoni, tocmai PT A NU FI SUPRINS de pietonii angajati in traversare. Asadar, soferul a gresit. PUNCT.
(punct si virgula).

esti obligat sa reduci intre 30 si 50 km/h in functie de pozitionarea lui (in localitate sau afara). Din spusele de mai sus ale unora se pare ca se incadreaza perfect , deci faci posturi numai sa te aflii in treaba!

N-ar strica sa mai luati cartea in mana din cand in cand...chiar daca v-ati luat permisele.

Nu o luati ca o ofensa ci ca un sfat...care poate fi luat in seama sau nu!

Last edited by Dany.bilan628; 02-07-10 at 01:08.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 01:41   #10
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Re: Care are dreptate ?

Parerea mea: Nu e pe sensul lui de mers, pa si la gara. Ca pana a ajuns pe sensul lui de mers, acesta este trecut de trecere, chiar si cu 30 km\h.
__________________
Rise and rise again until lambs become lions!
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 09:31   #11
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Care are dreptate ?

daca e un mic scuar poti trece cand sunt pietonti pe sensul celalalt,altfel nu
cunosc 2 persoane care sunt pietoni 30 de zile pentru faza asta...
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 10:12   #12
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Care are dreptate ?

Quote:
Prevederile legale impun reducerea vitezei in anumite locuri, considerate, in general, periculoasa. Conducatorul de vehicul este obligat sa circule cu o viteza care sa nu depaseasca 30 km/h in localitati, sau 50 km/h in afara localitatilor, in urmatoarele situatii:
-la trecerile nesemaforizate pentru pietoni, semnalizate prin indicatoare si marcaje, cand drumul public are cel mult o banda pe sens, iar pietonii aflati pe trotuar, in imediata apropiere a partii carosabile, intentioneaza sa se angajeze in traversare;
Poate acum e mai clar..
PS: nah ca am pus mana si pe carte
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 10:14   #13
DUB-R

Stage 5
 
DUB-R's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 464
Default Re: Care are dreptate ?

Totusi te mai gandesti si la un copil care fuge pe trecere si n-ai tu timp sa apreciezi cand ajunge el pe sensul tau iar in al doilea rand sunt cazuri in care pe strazi cu 2 sensuri sunt prea multe masini si nu ai vizibilitate destula incat sa vezi unde anume este pietonul ... din punctul meu de vedere mai trebuia perfectionata legea si in orice caz, acum logic gandind ... voi sa fiti pe una din trecerile de pe DN1, precum cea la intrare in Sinaia, pe 2 benzi, ati sta in mijlocul strazii sa asteptati sa treaca aia din dreapta pentru ca nu se opresc ? ... din cauza asta au murit 2 persoane intr-o zi in acelasi loc ...
DUB-R is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 11:16   #14
Paul

Stage 5
 
Paul's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,733
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
[SUBARU]
[4Rally]
Default Re: Care are dreptate ?

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628 View Post
Atata vreme cat nu esti pe sensul lui de mers nu are nicio obligatie si mi se pare normal sa fie asa. Nu ar fi normal sa tii inca 2 (sau 3 benzi, dupa caz) doar pentru ca tu esti pe cealalta parte a drumului .


ca sa nu fie dubii , Articolul 10, aliniatul 3 spune asa:



(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta īn clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savārsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:



b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati īn traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;
Sustin.
Paul is offline   Reply With Quote
Old 05-07-10, 13:38   #15
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Care are dreptate ?

postez aici ca sa nu mai fac alt topic,sper sa nu se supere DUB-R
daca e sens unic cu doua benzi,iar eu sunt pe banda 2 si pietonul pune piciorul pe trecere,ce fac?opresc sau trec(asta presupunand ca am timp)?

pun si un desen ca sa va dati seama
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	45
Size:	28.1 KB
ID:	1552792  
__________________
FLAME is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -