Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-06, 03:47   #1
Jailbird

Stage 4
 
Jailbird's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 234
Default Pasi de urmat la inmatriculare

Miercuri 27.06.2006 devin posesorul unei masini japoneze second, inscrisa in RO.

Ajutati-ma cu pasii care trebuie urmati pentru a fi in regula. Din motive diverse masina va fi inscrisa pe un alt nume decat al meu dar asta e deja off topic .

Primul drum, la notar sau la circa financiara... nu am nici cea mai vaga idee asa ca ...

Multumesc si promit poze la momentul fericit ... putine ca ea
Jailbird is offline   Reply With Quote
Old 23-06-06, 19:39   #2
Jailbird

Stage 4
 
Jailbird's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 234
Default Re: Pasi de urmat la inmatriculare

Nimeni. Ma lasati asa in voia sortii ?
Jailbird is offline   Reply With Quote
Old 23-06-06, 21:02   #3
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Pasi de urmat la inmatriculare

nu chiar ...

ce pot sa iti recomand e sa apelezi la un birou de consultanta de acolo de la udriste

pentru cateva sute de mii in plus poti sa scapi de o gramada de batai de cap

oamenii iti pun toate actele in ordinea care trebuie si iti zic ce lipseste sau ce ar mai trebui

acum depinde doar de norocu tau peste cine dai acolo
__________________
| www.4tuning.ro | Masini de vanzare | Bazar Auto | Piese Auto ||
ZoliaT is offline   Reply With Quote
Old 24-06-06, 04:23   #4
Jailbird

Stage 4
 
Jailbird's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 234
Default Re: Pasi de urmat la inmatriculare

Multumesc ZoliaT. Asa am sa fac, ma luase disperarea ca nu gasesc nimic dar nu cautasem destul. Am gasit si o astfel de firma comision 60 Euro (relativ ok avand in vedere de ce batai de cap te scapa) si imi livreaza actele acasa.

Am mai gasit si :

INMATRICULARE PERMANENTA VEHICUL UZAT

Documente necesare:
Cartea de identitate a vehiculului avand aplicata folia de secretizare (original si copie), pe care este înscrisa radierea din circulatie;
Fisa de înmatriculare cu viza circumscriptiei financiare. Fisa de înmatriculare trebuie semnata de proprietar (si stampilata în cazul pers. juridice)
Copia tichetului de asigurare
Certificatul de autenticitate sau, dupa caz, nota de identificare;
Copia documentului de proprietate (factura, contract de vanzare – cumparare, etc)
Dovada de plata a taxei de înmatriculare (C.E.C., trezorerie) - chitanta sau ordin de plata
Chitanta de plata a contravalorii certificatului de înmatriculare
Documentul de identitate al solicitantului (original si copie);
Contravaloarea placilor cu numere de înmatriculare
In cazul în care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
adresa înregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
copia actului de identitate al delegatului;
copia certificatului de înregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.

Miercuri vine si masina. Si numai eu stiu de cand o astept...
Jailbird is offline   Reply With Quote
Old 24-06-06, 11:45   #5
[-O-]

Stage 3
 
[-O-]'s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 120
Default Re: Pasi de urmat la inmatriculare

Si eu am facut toate actele printr-o firma de intermedieri, sincer este cea mai buna/simpla solutie, altfel umbli de nebun si pierzi foaaaarte mult timp. In mare, pasii ar fi:
1. vama
2. numere rosii (pentru asta trebuie o serie de acte: actul de proprietate, brief, vama, asigurare de 1 luna, etc. Poti afla lista de la Politie)
3. inspectia RAR
4. inscrierea la Financiar
5. numere definitive.

De retinut:
- ai mare grija cu actele; daca pierzi ceva, risti sa nu mai poti inscrie masina si sa ajungi cu ea la dezmembrari.
- daca vrei sa nu ai batai de cap mai tarziu, cand ajungi la RAR poti rezolva sa treci in cartea masinii anumite modificari, de exemplu jenti de 17, in loc de 15 (etc). De-asta ai insa nevoie de cineva care sa stie "mersul" pe acolo...altfel e jale.
- pastreaza numerele cu care vine masina de Afara; trebuie predate la Politie, ca sa-ti poti scoate numere de Romania.

Succes & felicitari pentru noua masina!
[-O-] is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -