Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-06, 08:26   #1
cryze26

Stage 5
 
cryze26's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 400
Member of:
[Oltcit]
[RENAULT]
Default care sunt pasii pentru a-mi reface talonul ? l-am pierdut

am pierdut talonul masini ,care sunt pasi pe care terbuie sai fac, imi expirase si ITP-ul...
cryze26 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 15:36   #2
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: care sunt pasii pentru a-mi reface talonul ? l-am pierdut

pai te duci la Politie..... asta-i primul pas

oricum uite o lista de acte necesare:

Cartea de identitate a vehiculului (nu este necesara in mod obligatoriu folia de secretizare)
Fisa de inmatriculare dactilografiata si semnata de proprietar (si stampilata in cazul pers. juridice)
Vechiul certificat de inmatriculare deteriorat. In cazul furtului ori pierderii certificatului de inmatriculare este necesara dovada de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei a declararii nulitatii.
Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
Dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice in termen de valabilitate. In lipsa acesteia se poate da curs solicitarii fara a se inscrie nimic in anexa noului certificat de inmatriculare.
In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
copia actului de identitate al delegatului;
copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 05-07-06, 22:31   #3
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: care sunt pasii pentru a-mi reface talonul ? l-am pierdut

Quote:
Originally Posted by RoSonic
pai te duci la Politie..... asta-i primul pas

oricum uite o lista de acte necesare:

Cartea de identitate a vehiculului (nu este necesara in mod obligatoriu folia de secretizare)
Fisa de inmatriculare dactilografiata si semnata de proprietar (si stampilata in cazul pers. juridice)
Vechiul certificat de inmatriculare deteriorat. In cazul furtului ori pierderii certificatului de inmatriculare este necesara dovada de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei a declararii nulitatii.
Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
Dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice in termen de valabilitate. In lipsa acesteia se poate da curs solicitarii fara a se inscrie nimic in anexa noului certificat de inmatriculare.
In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
copia actului de identitate al delegatului;
copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.

si la tot ce a scris rosonic, mai adaug ceva: MULTA MULTA rabdare...... e calvar pe udristei pacolo..... am fost sami schimb nrele si am inebunit ce-i pacolo..... bafta!
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 02:30   #4
White_Dragon
Dacia Driver

Stage 5
 
White_Dragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 949
Member of:
[DACIA]
[Oltcit]
Default Re: care sunt pasii pentru a-mi reface talonul ? l-am pierdut

Ca sa nu mai deschid alt topic o sa scriu aici. Vreau sa cumpar o masina care are talonul pierdut, dar are C.I. care sunt pasii care trebuie sa ii urmez? Fac contract vanzare - cumparare cu proprietarul de pe acte? declar talonul pierdut in monitorul oficial? dupa care ma duc la politie si fac alt talon direct pe numele meu [ITP - RCA]? pot sa scot numere rosii la masina pana fac actele pe numele meu? Poate ma lamureste si pe mine cineva... macar sa stiu la ce sa ma astept.
__________________
White_Dragon is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 14:27   #5
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: care sunt pasii pentru a-mi reface talonul ? l-am pierdut

Quote:
Originally Posted by White_Dragon View Post
Ca sa nu mai deschid alt topic o sa scriu aici. Vreau sa cumpar o masina care are talonul pierdut, dar are C.I. care sunt pasii care trebuie sa ii urmez? Fac contract vanzare - cumparare cu proprietarul de pe acte? declar talonul pierdut in monitorul oficial? dupa care ma duc la politie si fac alt talon direct pe numele meu [ITP - RCA]? pot sa scot numere rosii la masina pana fac actele pe numele meu? Poate ma lamureste si pe mine cineva... macar sa stiu la ce sa ma astept.
Mai bine pentru tine, pune-l pe vânzător să urmeze paşii de mai sus.

NU TE COMPLICA TU!
decât dacă cere un preţ de nimic pe maşină, deşi şi atunci dă mult de bănuit.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 23:37   #6
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: care sunt pasii pentru a-mi reface talonul ? l-am pierdut

sau proprietaru din acte sa iti faca o procura prin care te imputerniceste pe tine sa il reprezinti la serviciul de inmatriculari si registrul auto roman in scopul eliberarii unu nou certificat de inmatriculare !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 13:55   #7
White_Dragon
Dacia Driver

Stage 5
 
White_Dragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 949
Member of:
[DACIA]
[Oltcit]
Default Re: care sunt pasii pentru a-mi reface talonul ? l-am pierdut

Dar nu pot sa scot talon direct pe numele meu? sau e mult mai complicata treaba?
White_Dragon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -