Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 21-03-10, 02:04   #1
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Amenda @ radar + filmare

In seara asta m-a luat radarul prin zona ciurel cu 66 km/h , cica sunt pe caseta, chestia e ca nu m-am uitat ce viteza aveam, asa dupa mine nu aveam viteza foarte mare circulam regulamentar dupa ochi, si as vrea sa depun contestatie, amenda e 60 lei in 48 ore sau 120 lei dupa, si 2 puncte, imi e mai mult de punctele alea .. a facut cineva contestatie in vreun caz de genul si a castigat ? pe mine ma cam descurajeaza filmarea aia .. si mai ales ca a mai fost o chestie, cand vine gaborul la mine la masina si deschid geamul, tocmai ii dadea prin statie "numarul" meu, si i-a zis ca am auzit foarte clar radu ion nu mai stiu ce al 3-lea, adica gen R I (ce o mai fi zis), si eu am R T K, ar putea fi folosita si asta ca o proba, sau sa fi vrut sa opreasca pe altcineva si sa ma fi nimerit pe mine ?
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 22:26   #2
drq928

Stage 3
 
drq928's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 169
Default Re: Amenda @ radar + filmare

Da e bine sa faci contestatie!
PE mine m-a luat radarul pe chei cu 116 km/h, (probam o pompa buna de benzina la indrumarea unui tip) citez:"da-i tare de tot sa curete tot de impuritati"!
Bun, sa revenim, cand am observat ca radarul era stationat in spate, pe dreapta, avea deja foarte mult si doar am apucat sa franez foarte brusc, moment in care in fata la 30 de metrii pe sosea vad ca se imprastie 3 bucati politisti, trag violent dreapta intru pe o stradut si da-i ) (inconstient stiu ,stiu)!Pentru cine cunoaste zona este vorba de bucata dintre Mihai Bravu si Timpuri Noi, daca faci dreapta pe orice strada ai lua-o tot in splai ajungi, eu N-AM STIUT!Ideea e ca intr-un final dupa cateva secunde eram inconjurat de multe masini de politie.
Mi-au luat permisul in timp ce se facea procesul bineinteles ca m-am luat cu ei la cearta la care unu din ei :"ia baga-i gogule ca nu a oprit la semnalul politistului" moment in care am explodat!!Si i-am zis pe un ton civilizat:
-nu aveam cum sa nu opresc la semnalul politistului din moment ce voi erati la 30 metrii in fata si nu apucase-ti sa-mi faceti semn, asa ca ciocu mic ca nu merge manevra asta cu mine!Cu spaga n-a mers desii le-am propus oricat doresc si m-au refuzat politicos, pe motiv ca am fost deja filmat si e mai greu, mai ales ca s-a luat direct radaru dupa mine cand a vazut manevra de dreapta!
Ideea e ca am facut contestatie si am castigat CULMEA!Asta se intampla in august 2009 si pana in prezent procesul a avut o infatisare unde am avut castig iar momentan este suspendat cu posibilitate de contestatie din partea POLITIEI ROMANE!Dar dorm linistit pentru ca stiu ca se poate prelugii un proces de genul asta mult si bine.
Fa contestatie te costa foarte putin, ai avocat din oficiu si ai sanse de 90% sa castigi!
drq928 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 22:28   #3
drq928

Stage 3
 
drq928's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 169
Default Re: Amenda @ radar + filmare

Inca ceva de adaugat Legea spune ca procesul verbal este nul daca nu este intocmit de agentul constatator!
Adica la tine agentul constatator este cel din masina cu radarul si nu cel ce te-a oprit!
Asta ca o mica chestie, in instanta procesul verbal este nul daca specifici treaba asta!
drq928 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 22:36   #4
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Amenda @ radar + filmare

mersi de raspuns dar pana la urma am platit amenda si stau mai cuminte de acum in colo sa se mai duca din puncte .. am vorbit cu un avocat a 2-a zi si mi-a zis ca daca e filmata nu prea se merita decat daca imi lua permisul, asa pentru 2 puncte mai bine stau in banca mea, si cica costa si ceva, nu plateste statul, nu stiu cum a fost la tine
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 22:39   #5
drq928

Stage 3
 
drq928's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 169
Default Re: Amenda @ radar + filmare

Te costa daca iti angajezi avocat + niste taxe minore cate zeci de lei parca!Daca nu iti angajezi avocat ai unul bonus din oficiu!Iar daca iti angajezi avocat o faci doar daca esti sigur ca castigi pentru ca onorariul pe care-l scoti din buzunar pentru avocat sa ti-l recuperezi in baza facturi pe care ti-a emis-o el!E simplu ca buna ziua!
drq928 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-10, 13:41   #6
CaZu

Stage 5
 
CaZu's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,419
Member of:
[VW]
Default Re: Amenda @ radar + filmare

aceiasi poveste am patito io aseara ) 67 km / h si mi au dat 60 roni in 48 ore si 2 puncte.. mi au dat felicitare )
CaZu is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 14:46   #7
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Amenda @ radar + filmare

Quote:
Originally Posted by drq928 View Post
Te costa daca iti angajezi avocat + niste taxe minore cate zeci de lei parca!Daca nu iti angajezi avocat ai unul bonus din oficiu!Iar daca iti angajezi avocat o faci doar daca esti sigur ca castigi pentru ca onorariul pe care-l scoti din buzunar pentru avocat sa ti-l recuperezi in baza facturi pe care ti-a emis-o el!E simplu ca buna ziua!
Avocat din oficiu ai doar daca esti inculpat intr-un dosar penal sau daca faci cerere catre un barou sa-ti acorde asistenta juridica gratuita, caz in care trebuie sa faci dovada ca nu ai posibilitatea de a-ti angaja un avocat. Aceste cereri se resping in proportie de 90%.
Plangerile contraventionale sunt scutite de taxa de timbru si timbru judiciar, atat la judecata pe fond cat si in cazul unui recurs. Nu te costa nimic sa faci o plangere contraventionala, nici macar daca pierzi procesul (politia are jurist platit cu salariu fix, nu are avocat angajat pentru fiecare dosar in parte, deci ei nu pot cere cheltuieli de judecata).

Procesul se poate castiga chiar daca exista o filmare, chiar daca totul e facut legal de catre ei si chiar daca radarul are verificare metrologica la zi si aprobarea de model valabila, chiar daca procesul verbal nu prezinta nicio greseala. Se poate merge pe unul din cazurile in care este inlaturata raspunderea contraventionala - cel mai potrivit caz este starea de necesitate, a carei existenta trebuie sa o demonstrezi in instanta. E simplu - cand te-a oprit si ti-a completat procesul verbal, la rubrica mentiuni le ceri sa scrie, dupa caz
1)te simti rau si te grabesti sa ajungi la spital
2) (daca ai un pasager cu tine) se simte rau pasagerul
3) (daca nu ai pasager in masina) te-a sunat un prieten ca e incuiat in casa si simte miros de gaze
4) (daca ai o sotie / o prietena / o amica insarcinata, indiferent cine e "autorul") trebuie sa ajungi cu ea la spital / medic ginecolog etc
5) te urmarea o masina cu numere de BG/ DE etc. in care erau 3-4 indivizi ce pareau periculosi, cu care te-ai certat la un semafor si ai vazut ca unul din ei avea o arma; daca te intreaba numarul de inmatriculare, "nu stiu dom'ne, ca m-am speriat de pistol si am fugit"
6) multe alte povesti ce pot fi inventate pe loc sau in prealabil.
Ideal este sa ai un plan prestabilit, o intelegere cu un prieten/ o prietena care nu va refuza sa-ti fie martor, preferabil sa fie o persoana cu un aspect de om serios (fara tatuaje la vedere, fara cercei daca e vorba de un baiat/barbat, fara par decolorat etc.) si care nu se pierde prea usor cu firea, in eventualitatea ca judecatorul incearca sa-l incurce putin la audiere.
In cazul in care e vorba de o "minciuna" medicala, e foarte important sa obtineti in ziua respectiva (ulterior) un certificat medical, o reteta, orice act care sa aiba legatura cu ceea ce s-a mentionat in procesul verbal, precum si cu numele persoanei mentionate in procesul verbal.
Nu vreau sa va invat prostii, dar cu o asemenea minciuna bine sustinuta si demonstrata, puteti scapa chiar si de un dosar penal pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice, numere expirate etc.

Edit: ar mai fi de spus cateva lucruri despre procesul verbal - trebuie sa fie intocmit in cel mult 6 luni de la constatarea faptei, trebuie sa fie comunicat in cel mult o luna de la intocmirea sa.
Parerea mea este ca e mult mai bine si mai sigur sa semnati procesul verbal - semnatura care are sensul de "luare la cunostinta", nicidecum de recunoastere a invinuirii aduse. In felul asta, vi se inmaneaza pe loc un exemplar al procesului verbal si nu riscati sa patiti cum a patit un prieten: politia, in colaborare cu posta, a facut "demersuri" de comunicare a procesului verbal cu mandat postal (recipisa din aia, nu mai stiu cum ii zice), iar pe foaia respectiva scrie ca destinatarul a refuzat sa ridice procesul verbal (desi el nu stia nimic, nu a primit nimic acasa etc.). In momentul in care a facut contestatie, i-a fost respinsa ca tardiva, procesul verbal fiind considerat ca si comunicat la momentul inregistrarii asa-zisului refuz, iar termenul de 15 zile a curs de la momentul refuzului. Dupa 2-3 saptamani aparea si procesul verbal, fara nicio confirmare privind data expedierii si a primirii, dar era deja prea tarziu. Astfel de magarii se fac indeosebi in orasele mici, unde politia, posta si judecatorii au o intelegere tacita sa aduca mai multi bani la buget, primii prin aplicarea amenzii, urmatorii prin falsa comunicare a procesului verbal, iar ultimii prin respingerea eventualelor contestatii.

Toate bune si succes pe viitor!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 12-07-10 at 14:58.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 22-06-15, 16:48   #8
Adam Worth

Stage 1
 
Join Date: May 2012
Posts: 24
Default Re: Amenda @ radar + filmare

Quote:
Originally Posted by drq928 View Post
Te costa daca iti angajezi avocat + niste taxe minore cate zeci de lei parca!Daca nu iti angajezi avocat ai unul bonus din oficiu!Iar daca iti angajezi avocat o faci doar daca esti sigur ca castigi pentru ca onorariul pe care-l scoti din buzunar pentru avocat sa ti-l recuperezi in baza facturi pe care ti-a emis-o el!E simplu ca buna ziua!
Eu zic sa mergi pe varianta avocatului din oficiu. Cazul e relativ simplu.
__________________________________________________ _________
Adam Worth
admitere barou
Adam Worth is offline   Reply With Quote
Old 23-06-15, 13:15   #9
Xelo

Stage 5
 
Xelo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,167
Default Re: Amenda @ radar + filmare

De acum 5 ani s-o fi si rezolvat, dracu'.
Xelo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -