Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-10, 21:14   #1
addix

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 4
Default Certificat de imatriculare si numere retinute pentru ca nu am trecut masina pe numele

Au trecut peste 30 de zile de cand am intocmit contractul de vanzare cumparare si azi m-a oprit politia. Mi-a confiscat certificatul de imatriculare si placutele pe motiv ca nu am trecut masina pe numele meu in termen de 30 de zile.

Este corect ce au facut politistii, pentru ca eu nu am gasit in regulament asa ceva?
addix is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 21:19   #2
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Certificat de imatriculare si numere retinute pentru ca nu am trecut masina pe nu

si cine te-a pus sa le spui d contract ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 21:22   #3
addix

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 4
Default Re: Certificat de imatriculare si numere retinute pentru ca nu am trecut masina pe nu

pai nu am stiut de asa ceva... ce le puteam spune altceva?
addix is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 21:30   #4
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Certificat de imatriculare si numere retinute pentru ca nu am trecut masina pe nu

nu e trb lor. tu le arati talonul, asig, permisul tau si buletin.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 23:48   #5
AutoSelect

Stage 2
 
AutoSelect's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 46
Default Re: Certificat de imatriculare si numere retinute pentru ca nu am trecut masina pe nu

Ba este treaba lor.In cel mult 30 de zile de cand ai cumparat masina trebuie sa o treci pe numele tau.

Art.11. p4

În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
AutoSelect is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 23:52   #6
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Certificat de imatriculare si numere retinute pentru ca nu am trecut masina pe nu

asta daca le spui in fata ca ai d facut actele cu ex proprietar.
daca nu, e imprumutata deocamdata.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 13-03-10, 06:04   #7
addix

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 4
Default Re: Certificat de imatriculare si numere retinute pentru ca nu am trecut masina pe nu

Quote:
Originally Posted by AutoSelect View Post
Ba este treaba lor.In cel mult 30 de zile de cand ai cumparat masina trebuie sa o treci pe numele tau.

Art.11. p4

În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidentele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.
Si sanctiunea pentru depasirea perioadei de 30 de zile?
addix is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 16:40   #8
Strutter

Stage 5
 
Strutter's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 520
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Certificat de imatriculare si numere retinute pentru ca nu am trecut masina pe nu

E o amenda sanctiunea, nu stiu ce valoarea. Daca nu ai la mentiuni, pe spatele talonului la rubrica "instrainat catre" scris nimic nu au de ce sa-l retina, e masina unui prieten / rude etc, dar trebuie sa fii la zi cu itp-ul, asigurarea, rogvineta.
Strutter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -