Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-10, 02:04   #16
barladi

Stage 5
 
barladi's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 510
Member of:
[AUDI]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Am o intrebare. Ma framanta si pe mine si cu siguranta sunt si alte persoane interesate:

Exista posibilitatea ca, inainte de a cumpara o masina sa verifici proprietarul daca are datorii la stat? Ma refer daca exista posibilitatea legala, nu prin pile. Pur si simplu, vrei sa cumperi masina de la persoana X si inainte sa-i dai banii pe ea, sa-i faci o verificare daca figureaza cu datorii la stat.

Imi cer scuze daca intrebarea este partial offtopic, dar in cazul in care este posibil, poate este o varianta de luat in calcul pe viitor de persoanele care vor sa-si achizitioneze o masina
barladi is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 09:18   #17
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

mai intai intereseazate de proprietar sa vezi de unde e daca mai traieste si daca poate sa iti eliberezi certificat de neurmarire fiscala !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 22:08   #18
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

dar nu e mai usor sa o inmatriculezi pe bulgaria ?
susp3ctu is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 22:38   #19
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Depinde de actele de care ai nevoie la BG pt inmatriculare, plus ca pot aparea probleme banuiesc daca masina nu e radiata din fosta tara, inainte de a se inm in BG..cred
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-03-10, 23:01   #20
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
Depinde de actele de care ai nevoie la BG pt inmatriculare, plus ca pot aparea probleme banuiesc daca masina nu e radiata din fosta tara, inainte de a se inm in BG..cred
nu sunt probleme
susp3ctu is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 11:06   #21
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

BETOOON
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-03-10, 22:45   #22
Ovi407
VW Driver

Stage 5
 
Ovi407's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,749
Member of:
[VW]
[RENAULT]
[PEUGEOT]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Quote:
Originally Posted by barladi View Post
Am o intrebare. Ma framanta si pe mine si cu siguranta sunt si alte persoane interesate:

Exista posibilitatea ca, inainte de a cumpara o masina sa verifici proprietarul daca are datorii la stat? Ma refer daca exista posibilitatea legala, nu prin pile. Pur si simplu, vrei sa cumperi masina de la persoana X si inainte sa-i dai banii pe ea, sa-i faci o verificare daca figureaza cu datorii la stat.

Imi cer scuze daca intrebarea este partial offtopic, dar in cazul in care este posibil, poate este o varianta de luat in calcul pe viitor de persoanele care vor sa-si achizitioneze o masina
nu trebuie sa verifici tu propietarul. cel mai simplu e cand esti hotarat sa o cumperi nu-i dai banii pana nu iti da toate actele inclusiv certificatul fiscal. si ala e valabil 30 zile.
Ovi407 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-10, 19:51   #23
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

uneori mai putin, pana la finalul lunii doar, daca e emis in prima saptamana din luna..
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 12:38   #24
avrelius

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 306
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

este un mare sex cu certificatele astea fiscale.si eu sunt in situatia in care am luat o masina de la unh intermediar.ce sa mai...am fost luat de val si am luat-o asa.cert e ca nu prea am sanse sa fac rost de certificatul fiscal.oricum am cartea si certificatul de inmatriculare deci pot sa fac asigurarea si itp-ul.circul fara probleme de aproape 2 ani fara probleme dar as vrea sa vand sau sa schimb masina.oamenii ma intreaba de cert fiscal si nu am de unde asa ceva deci nu se baga.plus de asta nu stiu daca se mai merita toata tevatura asta cu actele adica sa o inscrii pe numele tau etc din moment ce ea este deja inmatriculata in romania.
zicea un baiat mai sus ca e dispus sa plateasca el impozitul pe respectiva masina dar legea nu ii da dreptul.nu o vad decat ca pe o cretinitate a statului roman cu care ne-am obisnuit de altfel.
avrelius is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 13:10   #25
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

-ma mir ca poti face asigurarea fara buletinul proprietarului din acte al masinii, cum faci? Ai nevoie de CNP-ul acestuia..

-tu circuli fara probleme, dar proprietarul poate da masina in urmarire pentru probleme de impozit/inmatriculare, si te gaseste politia si te pune sa-i achiziti impozitul restant proprietarului, faci contract cu omul si poate mai are si amenzi pt viteza/parcare si alte pagube create de masina ce se afla la tine

-tevatura cu transcrierea, tine partial de ce am scris mai sus, amenzi viteza/parcare accidente etc
Iti convine ca unu ce are o masina inscrisa pe numele tau sa faca un accident cu ea, sa fuga de la fata locului si politia sa te caute prima data pe tine acasa? Sa dai declaratii in miez de noapte la sectie ca ai vandut-o, ca n-a mai venit omu sa faca contract etc? Sa platesti tu impozit pe ea si amenzile venite pe adresa ta?

Stiu ca e totusi o procedura cam complicata cu transcrierea, implica multe costuri, dar asa e birocratia la noi, eu sunt de parerea ca macar contract v/c sa faci cu omul, sa impui masina pe tine la fisc, si restul mai poti merge cu ea netrascrisa, in caz de amenda/accidente etc, probleme, macar poate dovedi fostul proprietar ca nu-i apartin lui toate acele belele

Si de ce spui ca nu poti obtine fiscalul? Pt ca nu vrei, sau ai aflat cumva la ce valoare se ridica impozitul restant si nu-ti convine sa platesti pt altul, dar atunci nu trebuia sa te lasi luat de val, totusi consider ca daca achitai impozitul, faceai contract v/c, aveai sanse mari sa "scapi" de masina pana acum, gandeste-te si vezi pana la urma ca tot la tine e pierderea pt incapatanarea ta: twsited:
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 13:20   #26
avrelius

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 306
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

ai dreptate insa refuz sa ma gandesc la ce este mai rau.sa fim putin optimisti.
certificatul fiscal nu pot sa il obtin pt ca nu mai dau de propietar(e ceva distanta intre noi si cred ca a schimbat intre timp nr de telefon).trebuie sa depun un efort sa ma duc la adresa din acte sa vad ce si cum.mai nou trebuie sa refac si contractul de vanzare cumparare care din pacate a ars impreuma cu alte acte.
asigurarea am facut-o in baza actului de vanzare-cumparare unde el era trecut la propietar iar eu la beneficiar.
avrelius is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 15:08   #27
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

nu e nevoie de telefon sau de mers la adresa, posta clasica e un concept asa vechi, si totusi asa putin utilizat
ce naiba mai avrelius, eu am trimis o scrisoare la proprietar, m-a sunat pe numarul ce i l-am mentionat in scrisoare, am vb cu el, tratat, semnat el contractul ce i l-am trimis in scrisoare, a scos fiscal, am fost la posta sa-i trimit banii pt impozitul restant, mi-a pus plicul cu toate actele si am impus vehiculul pe mine cand am primit plicul.
simplu si acum 4 luni la vanzare, am avut toate actele necesare
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 15:14   #28
avrelius

Stage 5
 
Join Date: May 2010
Posts: 306
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

merci de idee.crede-ma ca e singura chestie la care nu m-am gandit.o sa fac asta.
thanks again!
avrelius is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 05:19   #29
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

uneori, cele mai simple idei sunt si...unicele
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 09:09   #30
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Quote:
Originally Posted by adi6119 View Post
Aici nu e cazul,are CI si numere noi.Macar daca ar fi fost cu nr. vechi,s-ar fi radiat din oficiu si lucrurile ar fi fost mult mai simple.Nu credeam sa ajung sa-mi doresc asta...

Masina e deja cumparata si e in restaurare acum.Stiu,am luat-o invers si ar fi trebuit sa rezolv actele prima data in loc sa bag un sac de bani in piese ptr.ea.
Sincer ma asteptam ca voi avea probleme cu vanzatorul dar mi-am dorit masina prea mult ca sa bag in seama un aspect minor.
Sper ca pana la urma sa gasesc o varianta.

Cam asa va arata la final.

ti-ai luat o bijuterie ! felicitari.
brownshark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -