Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-10, 15:55   #1
adi6119

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 10
Default Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Asadar,user nou-topic nou.

Am cam citit tot in acest colt si nu am gasit ceva cu privire la
certificatul fiscal

Exista vreo posibilitate de a obtine certificatul fiscal pe masina cumparata platind defalcat impozitul,adica doar pe masina in cauza?Eu sunt dispus sa platesc in locul vanzatorului suma integrala datorata dar doar a masini,nu si a celorlalte bunuri pe care le detine.Primaria zice ca nu se poate face nicio derogare si prefera sa se traga prin tribunale cu vanzatorul(o fundatie aflata dealtfel in lichidare) in loc sa incerce sa-si recupereze macar partial din datorii…
Orice sugestie este binevenite.Mersi.

P.S.Masina este oldtimer si in cazul in care primeste atestat de vehicol istoric ar fi scutit de la plata impozitului.Si in acest caz mai este necesar certificatul fiscal de la vanzator?
adi6119 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 17:58   #2
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

ai nevoie de acel certificat pentru a trece masina la administratia financiara pe numele tau cei de acolo iti vor da tie un act ( sau stampila de certificatul de inmatriculare) cu care mergi la politie pentru inmatricularea definitiva
akileon is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 18:18   #3
adi6119

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 10
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Vanzatorul figureaza cu restante la impozit pe mai multe bunuri mobile si imobile cum ar fi: o cladire,atelier,vreo 4 masini printre care si aceasta a mea.
Ca primaria sa elibereze certificatul fiscal ptr. masina mea,trebuie sa fie platit impozitul si ptr. celelalte bunuri pe care le detine si sa fie la ZERO.

Eu as vrea sa stiu daca se poate detasa masina mea de celelalte bunuri ale vanzatorului si sa-i platesc eu doar ei impozitul,evident,ptr. a obtine certificatul fiscal si a merge mai departe cu inmatricularea.
adi6119 is offline   Reply With Quote
Old 22-01-10, 21:09   #4
akileon

Stage 5
 
akileon's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 569
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

nu se poate , crezi ca statul e prost ? nu iti da certificatul si prin asta te obliga sa iti platesti datoriile ( toate )
akileon is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 00:19   #5
Ovi407
VW Driver

Stage 5
 
Ovi407's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,749
Member of:
[VW]
[RENAULT]
[PEUGEOT]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

pana nu e la 0 cu toate datoriile nu o sa primesti si fara ala nu o poti inmatricula
Ovi407 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 01:12   #6
adi6119

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 10
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

statul nu e prost,e smecher doar sau incearca sa fie.prost e ca nu accepta o plata partiala ptr. care in cazul asta nu incaseaza nimic,nici de la vanzator nici de la mine ca si cumparator.
parerea mea e ca daca ar accepta si plati partiale,atunci le-ar mai intra si cateva milioane bune la buget.
in fine,sunt doar legi prost facute si puse in practica de birocrati mediocri care nu vad niciodata mai departe de ochelari de cal.

o sa vad daca exista intelegere,de la primar si de la dir. de adm. finaciara plecand si de la premiza ca firma este falimentara si mai bine ar recupera ceva...bla bla

totusi,nimeni nu sa lovit de o problema asemanatoare si sa o rezolve cumva?
adi6119 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 01:47   #7
Bobbytza

Stage 5
 
Bobbytza's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,057
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Sa-ti lase din pretul masinii suma datorata la fisc si o achiti tu !
Bobbytza is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 15:40   #8
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

bobbytza, tu nu ai inteles o iota din tot ce-a scris omu asta mai sus, sincer

adi, sincer si eu am probleme acum cu fiscul, din cauza noii legi fiscale aparuta din 2009, problema cu care nu m-am confruntat deloc in ultimii 7-8 ani de cand am masini prost facute..si proaste raman

Am auzit la cineva ca s-ar putea face ce vrei tu, dar nu mai am legatura respectiva, insa exista o portita, omul care mi-a spus fiind inscris la Drept anul 3 parca.
Fostul proprietar ramane cu impozitul pe cap, iar cumparatorul obtinea Fisa Fiscala mult dorita..dar era o smecherie, pe care oricum n-am inteles-o
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 17:27   #9
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

am inteles ca poti sa il dai in judecata pe vanzator ca nu iti elibereaza certificat de neurmamrire fiscala si cu hotararea definitiva poti inmatricula masina !! mai exista si posibilitatea platii esalonate a creantelor catre administratia financiara !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 17:44   #10
adi6119

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 10
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Asta e singurul lucru la care nu ma gandesc,sa ma judec cu el vreo 5 ani ptr. certificat.
Sa plateasca esalonat si dupa ultima rata probabil voi obtine cert,fisc.,nu?Asta inseamna alti 5 ani.
Datoriile cumulate depasesc 20mii lei si el nu prea are de gand sa si le plateasca.As vrea sa gasesc o varianta ca sa platesc EU cash,defalcat,datoria la zi dar doar pe masina in cauza.Asta e ideea.
adi6119 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 20:08   #11
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Eu zic ca cel mai usor ar fi sa iti cauti alta masina. Iti dai seama ca fiind suma foarte mare de plata la stat nu iti vor da certificatul fiscal in veci.
__________________
The OFFICE is for the hardworking people
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 21:01   #12
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

nu auzi ca masina e oldtimer !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 10:26   #13
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Am avut si eu aceasta problema cu a mea, ala care a adus-o din Germania avea datorii la stat. Insa masina era adusa din Germania (deci neinmatriculata) si cu niste pile pe ici colo am refacut contractul din Germania si l-am facut intre mine si neamt.
Sonny is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 13:01   #14
adi6119

Stage 1
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 10
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

Aici nu e cazul,are CI si numere noi.Macar daca ar fi fost cu nr. vechi,s-ar fi radiat din oficiu si lucrurile ar fi fost mult mai simple.Nu credeam sa ajung sa-mi doresc asta...

Masina e deja cumparata si e in restaurare acum.Stiu,am luat-o invers si ar fi trebuit sa rezolv actele prima data in loc sa bag un sac de bani in piese ptr.ea.
Sincer ma asteptam ca voi avea probleme cu vanzatorul dar mi-am dorit masina prea mult ca sa bag in seama un aspect minor.
Sper ca pana la urma sa gasesc o varianta.

Cam asa va arata la final.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	l9.jpg
Views:	398
Size:	150.1 KB
ID:	1337854  
adi6119 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-10, 22:07   #15
susp3ctu

Stage 5
 
susp3ctu's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 412
Default Re: Inmatriculare fara certificat fiscal de la vanzator!

ai reusit ceva pana la urma ?
ma intereseaza si pe mine foarte mult chestia asta
vreau sa cumpar o masina,toate actele ok doar ca cine o vinde nu a luat certificat fiscal de la cel de la care a cumparat`o
se poate face ceva ? sa`i scot eu in vreun fel certificatul fiscal ?
susp3ctu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -