Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-06, 09:13   #91
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

cititi si asta , e ft folositoare.
Attached Files
File Type: pdf Principalele_noutati.pdf (160.1 KB, 73 views)
topser is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 01:22   #92
Drako4Life

Stage 5
 
Drako4Life's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 437
Talking Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Sal baieti, ce sa zic, am ras in hohote la ce ati scris voi pe aici...inca putin si-mi dadeau lacrimile , faza cu mersu prin oras de la 50 la 30 era chiar beton de pus in aplicare, pe bune, eo mergeam cu masina si unu cu bicicleta trecea pe langa mine razand, ma amuzam foarte tare (o da, la cum respect eo regulil:P) in fine.

-faza cu in afara localitatilor (pe judetene sau europene) cu -20km/h fata de legal mi se pare aiurea, mie nu prea imi place sa fiu clanxonat pe strada ca merg prea incet, deci asta nu o sa o respec chit ca-mi da puncte si amenda...wtf, nu am ajuns mos inca(nici macar Mos Craciun :P), a da, uitase sa va zis, am carnet de 7luni, deci am prins codu vechi si scoala am facut-o pe regulile de atunci, ce vremuri ...;

-curse ilegale si parnaie..lol, iar aberatie, de multe ori plec cu colegi de la facultate, gasim o parcare cat de cat mare (si acum, pe frigu' asta, Mamaia e mai goala) si ne mai distra putin cu calutii (putin da merg ei foarte bine), si totusi, ca niciodata, Mamaia e "police free" in timpu asta, ori mi se intampla numai mie ori nu stiu care-i treaba ;

-folie omologata...wtf, o sa fie aceeasi kestie...ca sunt multi gabori carora le e lene sa citeasca noul cod (LOL) si tot o sa va puna sa va dati foliile jos sau in cel mai rau caz, talonu;

-faza cu detectoru kiar e tare, ce as vrea si eu unu...sa-l pun pe bord sa-l vada...m-as ruga sa-l vada, sa-i dau cu el in nas (tin sa precizez "NU MI-E FRICA DE POLITIA ROMANA");

-mai nou, daca ai un harb de masica, care abea se tine pe roti, si nu ai bani sa-l repari, dai o fuga pana in centru orasului (locul ideal, la gara cand vii dinspre Mangaliei), casti bine ochisorii, "filmezi" pe unu care trece strada neregulamentar si il plesnest, de dragu vechilor timpuri :P...si uite asa te alegi tu cu tablarie noua pe masina, cea mai buna afacere "money can't buy"

Ce sa va mai zic...in rest, numai de bine, maine poimanie te trezesti ca te pune sati dai sub'u jos ca poluezi fonic "admosfera" placuta a orasului, asa o sa se duca si toba sparta, sau toba sport pe care ai asteptat-o 10 luni sa vina din Germania si sa te dai mare cum huruie (asta in caz ca nu are amortizor dinala sau cum se numeste, ca sa reduca zgomotu), maine vezi ca te opreste si te pune sa dai jos si spoilere/praguri/eleroane etc si ramai cu masina cheala dupa ce ai bagat shpe mii de euroi in ea...
Deci, luati-va de pe acum bicicleta ca nu mai e mult si (la cat de lingusitor e romanu, ca nu stie sa se impuna) UE (united end'ing) o sa zica..."la ce aveam nevoie de automobile, consuma mult, polueaza si mai mult, resursele sunt pe duca" si asa ne impun sa mergem cu veritabilui "Pejos" sau cu 2 roti trase de picioare, si sa vezi atunci senzatii tari la 20km/h )

In fine, poate o sa ma criticati, poate ca nu, da nu ma intereseaza aspectu asta, eo mi-am zis parerea fata de ce magarii fac romanii (sclavi Nr.1 UE) si sa o dau pe offtopic 1 secunda (amintiti-va de faza cu porcu de craciun, ne impun astia sa il adormim, sa-l scarpinam sub c***e inapite sa-l taiem, nu mai merge, ca noi romanii renuntam si la traditii de sute de ani ptr acest UE. Uitati-va la Spania, s-au rasculat multi pe tema sacrificarii taurilor in arene de catre toreador, dar pana la urma Spania s-a impus, nu a lasat sa se piarda o traditie doar de dragul UE-ului, dar ce sa mai zic, romanu tot roman e, pana o sa invete sa se respecte pe el si traditiile tari mai e mult, ce o sa plangeti voi peste un an dupa un porc "ca pe vremuri")


Hai ca va las, cred ca mi-ati umplut frigideru cu injuratur "MS, MS, MS" macar atat de craciunu asta! Bft, ma tirez la culcare ca e prea devreme!
Drako4Life is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 09:39   #93
Rares_CRM
Design Team Member

Stage 5
 
Rares_CRM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 2,524
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[VW]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Drako4Life...ce sa zic, ai mare dreptate, eu nu te injur cu nimic, asa-i romanu
Rares_CRM is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 10:39   #94
Drako4Life

Stage 5
 
Drako4Life's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 437
Exclamation Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Ms. pentru apreciere "crm0412", nu aveam ce face aseara si am dat pe "foaie" tot ce aveam de zis, ca o fi logic sau nu, ca o fi bine sau nu, asta vedem pe parcurs. Trebuie sa te contrazic la faza cu "asa e romanu", romanu in realitate nu e chiar asa, gandeste-te ca din Romania provin multi hackeri de care cei din afara (compani) se tem, in romania se fac unele dintre cele mai smechere jocuri de pc, din romania provin copii aia care iau numai premiul I la nu stiu ce concurs intrenational de matematica...etc...defapt voiam sa zic ca romanu nu e prost, da mai are de invatzat multe pana sa se respecte. Noi toata ziua ii pupam in c** pe parlamentari care cumpara nu stiu ce lampi ptr la parlament la 5000$ bucata, aia care au nevoie ca masina de serviciu Touareg, si majoritatea omului de rand nu comenteaza ptr ca s-a invatzat ca pe vremea comunista, sau daca comenteaza o face in cadru familiar, adica nu e auzit de toata lumea. Eu pana acum nu am vazut un parlamentar care sa fie bagat in parnaie (ca la cat fura astia...vai vai)...da unu om obisnuit daca fura o gaina, ca moare de foame face si 4-5ani....ptr ce...as putea zice ca tara asta e de c****, da nu o zic ptr ca gresesc, nu tara e, ci cei care se cred in fruntea ei si nici nu stiu cu ce se mananca o legislatie, tare as vrea sa urmares intr-o zi un parlamentar sa vad cum face fata la traficul din ziua de azi cu aceasta noua legislatie, o respecta...(LOL)pun pariu ca ar incalca noile reglementari (votate kiar de el) si ar trebui sa faca si parnaie. In fine, ma agit eu degeaba ca sunt singurul :P, deci faza cu "Noul cod rutier" mi se pare cam aiurea, are prea putine parti bune si prea multe rele.

O intrebare acum:
Incalzeste pe cineva ca tin eu luminile aprinse in timpul mersului "in afara localitatii" (desi multi prieteni de-ai mei au fost opriti in oras ptr kestia asta...da sa trecem cu vederea) pe timp de zi...wtf...e cea mai tampita kestie...sa imi explice si mie cineva...(nu dati cu parul..pls).

(CAM MULT OFFTOPIC DA GATA, INCETEZ, VB DOAR DE SUBIECT ACUM)
Drako4Life is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 11:12   #95
Rares_CRM
Design Team Member

Stage 5
 
Rares_CRM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 2,524
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[VW]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

intr-un fel e prostie ca luminile aprinse ziua, dar intr-un fel e si un avantaj pt altii, de exemplu vara, cand sunt 40 de grade, si asfaltu zici ca se oglindeste, atunci e un avantaj, vrei sa faci o depasire, si nu-l observi pe ala, numa cand se apropie prea mult, si atunci esti la jumatatea depasirii, cam rar se intampla asa ceva pe timp de ziua...dar cu farurile aprinse il vezi cand vine...vezi 2 beculete una langa alta, si vezi cum se apropie, iti dai seama ca vine o masina. Nu stiu daca am dreptate, inca sunt numai elev la scoala de soferi, poate nu am dreptate,ca nu am atata experienta sa-ti zic. Dar in oras nu tre sa mergi cu farururile aprinse, si pe prietenii aia ai tai, i-a oprit degeaba, ca treaba asta e valabila numai in afara localitatilor, si cu -20 km/h e la fel, numai in afara, multi cred ca si in localitate, nici politistii nu prea cunosc inca prea bine noul cod rutier, asa se pare
__________________
Rares_CRM is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 11:43   #96
Drako4Life

Stage 5
 
Drako4Life's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 437
Talking Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Kiar nu-l cunosc...crede-ma, au citit si ei in fuga si ce au zis..."lasa ca pe astea le stiu deja"...si faza cu opritu kiar e adevarata...nu stiu pe la u pe acolo, da prin Constanta multi au inceput sa umble cu farurile aprinse ziua, desi sunt in oras, asta nu e ca se mai trezeste unu cu BMW sau stiu eo ce sa aprinda farurile si proiectoarele...ma tenta si pe mine odata sa le aprind dar am zis "la ce bun", kiar nu ma avantajaza cu nimic, nici pe mine si nici pe cel din fata...da-o draq de masina ca nu e transparenta za zici ca nu o vede nimeni decat daca ai luminile aprinse...cum ziceam, legi dinastea de du-te vino, sa fie si ele, as vrea sa-l intailnesc pe ala care le-a gandit prima oara, nu de alta, da sa-i dau o medalie de prostie, ca merita.

Oricum...eu o sa ma plimb cu masina si pana acum (tin sa specific ca nu am stingator, si nici nu intentionez sa cumpar...sa ma opreasca, nu au decat) si imi vad de treaba mea, ii mai dau si un 70km/h cand mai am eu nervi, ca si asa, nu sunt pe toate strazile politisti...si daca sunt, de aia avem telefoane, si de aia avem prieteni
Drako4Life is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 12:29   #97
b_m_r_02

Stage 3
 
b_m_r_02's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 96
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

loooolll...nici eu nu imi cumpar nici un stingator nici trusa nici nimik....imi pun cea mai neagra folie si am si blitzuri si in faruri si in bara si sirena si statie sa urlu la iei...si filtru si tobe sa fac zgomot...MU MA INTERESEAZA DE EI!!!
__________________
cl600 v12
b_m_r_02 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 12:37   #98
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Iti dai seama , daca pui Sirena pe CL toti stau drepti in fata ta
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 12:50   #99
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

in strainatate e obligatorie lumina de intalnire de ani buni...nu-s fraieri degeaba!
si chiar e mai bine asa!
sa te vad la marginea drumului avand nevoie de stingator sau la un accident si sa nu ai trusa sanitara....iti vei schimba atunci parerea! Nu doresc nimanui asemenea cazuri!
bine...ar trebui un stigator mai mare, o trusa mai complexa...dar sunt bune si astea la ceva...decat nimic!

si hai sa terminam cu 'laudatu', caci atunci cand va opreste politia mai ca nu faceti pe voi.

Noul cod rutier are si goluri, si defecte, dar a adus si unele lucruri bune! Just think about it! Era necesar, chiar daca nu e inca cum ar trebui. E un pas inante!
OltcitPower is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 13:41   #100
Drako4Life

Stage 5
 
Drako4Life's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 437
Lightbulb Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Corect!!! Un pas inainte catre BICICLETA...cum zici u...stingator, ce draq sa fac cu el...sa sting doar 1cauciuc care arde cu tampemia aia...adevaru e ca ti-ar trebui unu dinala de 10-20kg ca sa poti stinge ceva cu el...in fine...app, OltcitPower esti gabor'?..fara suparare
Drako4Life is offline   Reply With Quote
Old 21-12-06, 13:45   #101
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

la faza cu luminile aprinse si pe timp de zi in afara localitatzilor e o chestie foarte buna.
si verificata .... mai ales cand e un cer mai intunecat umpic ... si o masina gri si din astea. o vezi mai bine ... crede-ma.

cum se zicea mai sus ... a adus si unele chestii bune si folositoare ... dar si altele cam aiurea ...
Spark is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 08:42   #102
tehnodor

Stage 2
 
tehnodor's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 58
Default Carnet suspendat inainte de noul cod rutier

Salut,

Mi s-a suspendat carnetul inainte de intrarea noului cod rutier pe 3 luni. Intrebarea mea este: Mai trebuie sa dau examen la ridicarea permisului?

PS: Politistul cand mi-a luat carnetul mi-a spus ca nu trebuie, dar am auzit si alte pareri.
tehnodor is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 13:09   #103
Paulinho1st

Stage 4
 
Paulinho1st's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 219
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

nu itzi fa griji,nu tre sa dai nici un examen.la un prieten io luat carnetu dupa ce so bagat noul cod rutier shi nu o dat nici un examen.asta ii kko cu examenu,probabil ii la intimidare sau nu shtiu;asta ii parerea mea
Paulinho1st is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 16:20   #104
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Quote:
Originally Posted by Paulinho1st View Post
nu itzi fa griji,nu tre sa dai nici un examen.la un prieten io luat carnetu dupa ce so bagat noul cod rutier shi nu o dat nici un examen.asta ii kko cu examenu,probabil ii la intimidare sau nu shtiu;asta ii parerea mea
Pai daca i l-ar fi luat dupa intrarea in vigoare (1 decembrie) nu si l-ar fi ridicat pana acum, fiindca n-ar fi trecut o luna...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 16:24   #105
str33tmania

Stage 2
 
str33tmania's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 53
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Quote:
Originally Posted by OltcitPower View Post
in strainatate e obligatorie lumina de intalnire de ani buni...nu-s fraieri degeaba!
si chiar e mai bine asa!
sa te vad la marginea drumului avand nevoie de stingator sau la un accident si sa nu ai trusa sanitara....iti vei schimba atunci parerea! Nu doresc nimanui asemenea cazuri!
bine...ar trebui un stigator mai mare, o trusa mai complexa...dar sunt bune si astea la ceva...decat nimic!

si hai sa terminam cu 'laudatu', caci atunci cand va opreste politia mai ca nu faceti pe voi.

Noul cod rutier are si goluri, si defecte, dar a adus si unele lucruri bune! Just think about it! Era necesar, chiar daca nu e inca cum ar trebui. E un pas inante!
ai si dreptate in ce ai zis cum ar fi treaba cu golurile si defectele ....singuru lucru bun din tot codu e treaba cand dai peste cineva si ala traversa deanpulea.....iar cat despre faza...cu laudatu si facutu...fratzie...tipu ...ala e legea normal ..ca trebuie sa pari mai ...cu respect in fatza lu ca de nu ajungi la 2 rotzi ...sau si mai rau intre 4 peretzi ... oricum noi sa fim sanatosi si politzia rutiera....in somaj ....nu fac si astia o greva ceva ... ??
__________________
sper sa vad rutiera pa tusa
str33tmania is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -