Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-07, 03:27   #136
d3spinul

Stage 3
 
d3spinul's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 83
Default

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
trusa de prim ajutor are termen de garantie,deci in final nu stiu care pe care....
dap.. asta vroiam sa zic, ea are termen de garantzie 1 an sau 2 nu mai shtiu..
shi a mea dak e din `89 , face in iulie 18 ani ))

astazi am mai vorbit cu un militzian shi mi`a zis k cik s ar mai fi amanat pana p 1 februarie , faza cu extintor, trusa medicala si triunghi...
pt simplu fapt k nu se mai gasesc de cumparat..

m`i se pare shi mie k s a mai deshteptat romanu`

voi shtitzi ceva? atzi auzit ceva??
__________________
1,4 TDI - motor de criza

Last edited by RoSonic; 21-01-07 at 11:29.
d3spinul is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 23:29   #137
Drako4Life

Stage 5
 
Drako4Life's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 437
Exclamation Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Am si eu o intrebare...am auzit zilele trecute de la un tovarash cum ca daca ai folii si pe geamurile din spate laterale+luneta..e ca si cum ai avea pe fata...adica iti da puncte de amenda sau nu stiu ce, te pune sa le dai jos...stie careva ceva despre chestia asta...daca s-a mai spus atunci scuze, nu am citit tot...dar daca imi puteti raspunde ar fi ok..ms..ciao
__________________
Viata in Romania
Drako4Life is offline   Reply With Quote
Old 24-01-07, 23:33   #138
d3spinul

Stage 3
 
d3spinul's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 83
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

din cate shtiu eu, dak tz i le dai jos , pe loc, nu tzi face nika..

dak nu tz i le dai, itzi ia talonu , amenda shi puncte ..
d3spinul is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 07:04   #139
Drako4Life

Stage 5
 
Drako4Life's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 437
Unhappy Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Faza asta cu datu' jos era ptr cele din fata laterale...nu stiam ca si ptr cele din spate laterale...da in fine...mare tampenie
Drako4Life is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 13:54   #140
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Daca ai omologare nu e nici o problema.


ps: d3spinul incearca sa scrii romaneste. Nu esti pe chat sau sms...

Last edited by RoSonic; 31-01-07 at 14:01.
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 04-02-07, 10:45   #141
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

nu shtiu daca ati vazut la tv .. dar acum .. mai nou ... in trusa de prim ajutor trebuie sa mai ai 2 - 3 elemente .. o folie termoizolanta si ... un tob pentru respiratie gura la gura ... deci .. spor la cumparaturi
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 04-02-07, 10:55   #142
d3spinul

Stage 3
 
d3spinul's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 83
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

am vb eu cu un politist la circulatie si a zis k momentan nu se dau amenzi pt extintor, trusa medicala si triunghi, cica de la 1 martie or sa controleze ...

cred ca au vazut si ei ca e omor si nu gasesti..

inainte de noul cod le luai p toate 3 cu maxim 1 milion acum..
extintor 70 lei , trusa medicala 55 lei , triunghi 25 ron ( eventual vesta daca circuli pe drumuri europene 15 lei ) = 150 lei ( 165 lei )
d3spinul is offline   Reply With Quote
Old 04-02-07, 10:56   #143
d3spinul

Stage 3
 
d3spinul's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 83
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Quote:
Originally Posted by RoSonic View Post
Daca ai omologare nu e nici o problema.


ps: d3spinul incearca sa scrii romaneste. Nu esti pe chat sau sms...
gata , ma straduiesc cat pot, ca, din pacate, m`am invatat sa scriu asa dar o sa ma dezobisnuiesc :P
d3spinul is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 13:55   #144
CosmoZ@

Stage 2
 
CosmoZ@'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 57
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

am shi eu o intrebare.... ashtia acu nu controleaza sa vada daca ai sau nu accesoriile aste?! dar dupa ce incep sa verifice, pot sa te opreasca numai sa verifice daca ai sau nu?! din noua lege reiese ca numai daca faci vre-o prostie te opreste, nu mai exista control de rutina. si asftel.. ei pot sa verifice daca ai sau nu treburile astea numai in filtre organizate!?!
__________________
Any man who can drive safely while kissing a pretty girl is simply not giving the kiss the attention it deserves.
----------------------------------
Twinkle twinkle little.. turbo.. How I wonder how.. big you are!!
CosmoZ@ is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 13:58   #145
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Unde mai exact in lege scrie ca nu te pot opri pentru control? Ce articol?
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 14:18   #146
CosmoZ@

Stage 2
 
CosmoZ@'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 57
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

eu asta shtiu dintr-o conferinta de presa de la IGPR si DPR
Quote:
Inspectoratul General al Poliţiei Romāne (IGPR) şi Direcţia Poliţiei Rutiere (DPR), au organizat luni o conferinţă de presă pentru a face cāteva precizări referitoare la noua legislaţie rutieră. Pe scurt, nimic nou de la 1 decembrie 2006, dar s-au clarificat cāteva aspecte care ţin de "ce ai voie" şi "ce nu ai voie".
Atāt Dumitru Jianu, directorul DPR, cāt şi chestorul Gheorghe Popa, adjunct IGPR, au ţinut să facă mai multe lămuriri asupra unor probleme care nu au fost īncă īnţelese de şoferi. Redăm pe scurt, numai cāteva din subiectele abordate.
- Detectoarele de radar - sunt legale īn Romānia. Unele state din U.E. interzic aceste dispozitive. Pe vechea lege, folosirea acestor mijloace se pedepsea cu maximum de amendă. Detectoarele de radar nu trebuie confundate cu anti-radarele, care bruiază dispozitivele radar, şi sunt strict interzise.
- Vesta reflectorizantă - este obligatorie doar pentru şoferii de camioane care execută pe carosabil lucrări de reparaţie pe timp de noapte.
- Pe DN 1 - prima amendă se ia la 81 km/h, iar permisul se reţine la 121 km/h.
- Controlul de rutină - este interzis. Acesta se poate efectua numai īn anumite condiţii bine delimitate - bunuri furate, persoane urmărite etc.
[si mai era ceva care nu are legatura cu subiectul]
CosmoZ@ is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 14:40   #147
CosmoZ@

Stage 2
 
CosmoZ@'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 57
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

[intrebare bine pusa de rosonic]... uite acu citeam regulamentul de aplicare a legii 49 shi fi atent aici: art 182 alin 1
Quote:
Art. 182
(1)Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza prin executarea semnalelor regulamentare de catre politistul rutier sau, dupa caz, de catre politistul de frontiera, atunci cānd constata īncalcari ale normelor rutiere ori īn situatia īn care exista indicii temeinice despre savārsirea unei contraventii ori a unei fapte de natura penala, pentru identificarea persoanelor care au comis astfel de fapte si a bunurilor care fac obiectul urmaririi, precum si pentru verificarea detinerii de catre conducatorii vehiculelor a documentelor prevazute de lege. Oprirea vehiculelor pe drumurile publice se realizeaza si īn conditiile producerii unor calamitati naturale, dezastre sau a altor situatii care pun īn pericol siguranta circulatiei.
ok... deci te prinde raraduru .. te opreshte ... ai 10 ak47 in spate.. shi are info.. te opreshte.. dar nu te opreshte shi cauta sa vada ce ai ca sa te amendeze!!! ABUZ se numeste
CosmoZ@ is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 14:46   #148
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Lasa declaratiile, ca n-au nicio valoare... da articol din lege pe baza caruia sa nu te poata opri... adica sa poti contesta cand te-a oprit.

Oricum controale si filtre se fac, cel putin pe mine m-a oprit acu vreo 2 saptamani... sa-i arat actele...
E o chestie preventiva, la care nu vor renunta si e foarte bine ca nu o fac. Cum altfel ar mai prinde de exemplu pe cei care conduc bauti? ar astepta sa omoare pe cineva ca sa-i prinda? nu...
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 06-02-07, 14:53   #149
CosmoZ@

Stage 2
 
CosmoZ@'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 57
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

bun bun.. shi eu sunt de acord cu ce zici... dar nu ca ma opreshte shi se uita in juru mashini ca sa aibe de ce sa se lege! in momentul in care te opreshte un politzist are obligatia sa itzi spuna de ce te-a oprit.. nu dupa juma de ora dupa ce inspecteaza mashina!
cum zici tu.. pe aia care beau tre sa ii opreasca dar shi cu filtrele e altceva pt aia e organizat shi in ordinul de serviciu daca il ceri scrie clar ce cauta.,. shoferi bautzi la volan, acte.. etc .. filtrele au intotdeauna un scop. asta iti pot garanta 120%.

Last edited by CosmoZ@; 06-02-07 at 14:57.
CosmoZ@ is offline   Reply With Quote
Old 03-04-07, 23:22   #150
SorelXXX

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3
Default Re: Legea 49/2006 -Noul cod rutier!!!

Am o intrebare pls care imi raspunde si mie daca m-au prins cu 0.5 in alcool in aer cam cat o sa imi iasa in sange ,k cica rezultatul analizelor in primesc abia dupa o luna
SorelXXX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -