Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-09, 22:29   #1
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Etape inmatriculare , niste lamuriri va rog

Sunt intr-o zona in care nu exista firme care se ocupa cu acte auto vanzare-cumparare. Cum pot sa fac incat sa fiu la adapost in cazul in care cumparatorul nu e de incredere?
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 15:21   #2
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Etape inmatriculare , niste lamuriri va rog

Multumesc pentru lamuriri ,se poate sterge , am gasit in alta parte.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 16:07   #3
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Etape inmatriculare , niste lamuriri va rog

Etapa 1:
-te prezinti la serviciul Inmatriculari.
Sfarsit.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 12:06   #4
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Etape inmatriculare , niste lamuriri va rog

Acum inteleg cum ai acumulat 2400 posturi.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 12:25   #5
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Etape inmatriculare , niste lamuriri va rog

Etapele luarii de buletin le vrei?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 12:34   #6
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Etape inmatriculare , niste lamuriri va rog

Deci sa inteleg ca esti vanzatorul unei masini. Ei bine, te duci la birou de copiat acte tip auto si acolo faci un set complet de acte: contract de vanzare cumparare, fisa de inmatriculare, cererea de inmatriculare. Ca si vanzator, tu trebuie sa inscrii pe certificatul de inmatriculare a masinii care o vinzi ,,instrainat catre...... la data de......", dupa care te duci cu respectivul cumparator la impozite si taxe, iti achiti impozitul daca nu e achitat si cei de acolo iti pun o stampila pe fisa de inmatriculare la rubrica vanzator.

Mai departe e treaba cumparatorului. Daca respectivul se opreste cu actele in faza contract vanzare-cumparare si nu inmatriculeaza masina pe numele lui sunt 2 variante: ori circula asa pana-l prinde vreun politist si observa adnotarea ,,instrainat .......", ori te duci la politie si in baza contractului V-C cu o cerere si o relatie o radiezi din circulatie. Alte metode inca nu am auzit.
Faza: ,,Iti dau cartea de identitate cand transcrii masina" nu prea tine, ca omul are nevoie de ea la RAR, Politie etc.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 15:09   #7
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Etape inmatriculare , niste lamuriri va rog

Multumesc @nt98adu . Faza era urmatoarea , nu stiam pe unde e un birou care face acte , si cat de legal era sa le fac eu acasa la calculator . De asemenea ma interesa si ultima parte cu radiatul masinii ca sa nu-mi vina taxe tot pe numele meu.

Pentru ionut_cluj , baga-te in seama cand esti capabil de ceva inteligent, adica niciodata.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 16:39   #8
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Etape inmatriculare , niste lamuriri va rog

Birou de copiat acte gasesti cel putin vreo 2 chiar langa politia circulatie unde se elibereaza numere definitive, provizorii, certificate de inmatriculare etc. Acasa la calculator le poti face daca ai formularele tipizate.

Cu radiatul, ti-am zis cum sta treaba. Si nu uita sa opresti o copie dupa cartea de identitate a masinii legalizata la un notariat si o copie dupa actul de identitate a celui care-ti cumpara masina. S-ar putea sa-ti trebuiasca s-ar putea sa nu, dar mai bine te asiguri ca le ai.

Si concret, acum vreo 2 ani am vandut o masina in alt judet. Am facut toate actele de vanzare-cumparare si urma ca cel care a cumparat-o sa o inmatriculeze in 30zile. Pe atunci asta era termenul legal. Acum nu mai stiu cate zile ai la dispozitie. Am asteptat 30 zile dupa care l-am sunat sa-mi dea certificatul de radiere iar omul a zis ca lui nu i-a dat nici unul. Atunci m-am enervat si cu actul de vanzare-cumparare m-am dus la politie, am explicat cum sta treaba. M-au trimis la biroul de copiat acte, unde am luat o cerere de radiere completata si alte acte de vanzare cumparare (toate 25ron atunci) si am predat documentele la politie. In 5 min. am avut radierea si chiar nu m-a interesat daca si-a inmatriculat-o sau nu.

Cam asta e.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 23:54   #9
Larry2

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1
Default Re: Etape inmatriculare , niste lamuriri va rog

Salut!
Am si eu o intrebare de noob referitoare la "vandut masina in alt judet". De fapt vreau sa cumpar din alt judet, dar as vrea sa o inmatriculez dupa vreo 3 luni de la data cumpararii (presupunand ca ii platesc proprietarului impozitul si taxele in plus, bineinteles). Se poate sa fac contractul vanzare - cumparare si sa circul asa? Ce se intampla daca ma prinde politia? (am inteles ca tre sa platesc impozit retroactiv la primarie cand ma duc la anu', da sa zicem ca nu-i asta problema).
Mai sunt alte probleme pe care le-as putea avea in felul asta?

Laurentiu
Larry2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -