Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-09, 18:17   #16
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

Nu se va confisca nicio masina... E impotriva drepturilor omului si nu se va aproba niciodata. Cu ce drept imi confisca ei masina pentru ca am depasit viteza legala cu ea? Ce vina are masina? Azi toate masinile sunt capabile sa depaseasca 100km/h deci cu mai mult de 50km/h decat limita in oras, deci masina ta nu are vina. Tu esti vinovat, deci permisul sa ti-l ia.
Si ce e cretinismul ala cu amendarea proprietarului masinii si nu a soferului? Adica daca eu sunt prins depasind viteza legala o amendeaza pe mama? Ca e numele ei pe masina mea, mi se pare stupid s-o am pe numele meu cand eu nu am cumparat-o din banii mei si nu castig niciun ban ca s-o intretin.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 19:34   #17
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Nu se va confisca nicio masina... E impotriva drepturilor omului si nu se va aproba niciodata. Cu ce drept imi confisca ei masina pentru ca am depasit viteza legala cu ea? Ce vina are masina? Azi toate masinile sunt capabile sa depaseasca 100km/h deci cu mai mult de 50km/h decat limita in oras, deci masina ta nu are vina. Tu esti vinovat, deci permisul sa ti-l ia.
Si ce e cretinismul ala cu amendarea proprietarului masinii si nu a soferului? Adica daca eu sunt prins depasind viteza legala o amendeaza pe mama? Ca e numele ei pe masina mea, mi se pare stupid s-o am pe numele meu cand eu nu am cumparat-o din banii mei si nu castig niciun ban ca s-o intretin.
ideea era sa observi cam cat de cultivati sunt parlamentarii si cam ce le poate debita capul
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 19:40   #18
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

daca am putea sa vindem prostia astora ne-am lua menajere din elvetia....
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 21:25   #19
dj_luchian

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

cum sa incalce drepturile omului faptul ca iti confisca masina? nu cumva face obiectul unui delict?.o alta chestie: voi nu stiti cui imprumutati masina(ii cereti sa va dea banii de amenda)? acum sa nu credeti ca statul e brusc ingrijorat de siguranta rutiera(un om mort nu plateste impozite, nu impozite nu viluta )
la noi nu prea se respecte regulile de circulatie tocmai din cauza amenzilor prea mici in comparatie cu celelalte state mai civilizate(daca ar fi suficient de mari amenzile ar disparea "smecherii de romania"). deasemenea ar fi frumos daca legea s-ar aplica fara discriminari si pentru astia mai "egali" dintre noi.
din cate imi aduc aminte s-a zis la televizor ca se pot da legi si de catre popor (trebuie un anumit numar de semnaturi), poate ne lamureste cineva aici
NU sunt de acord cu renuntarea martorului
le: astia nu sunt in stare sa faca singuri un proiect de lege, trebuie copiat Original
__________________
Nu exista intrebari tampite, ci doar raspunsuri

Last edited by dj_luchian; 07-10-09 at 21:33.
dj_luchian is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 22:06   #20
alias

Stage 5
 
alias's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 420
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

in benelux asa se procedeaza ! depasesti viteza iti confisca masina, esti prins cu alcool la volan- iti confisca masina ! mai muld decat atat daca ai vreo amenda de circulatie care nu este platita ... iti confisca masina !
alias is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 22:47   #21
Payulik

Stage 4
 
Payulik's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 250
Member of:
[VW]
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

ar fii bine din unele puncte de vedere da macar de am avea si noi DRUMURI
Payulik is offline   Reply With Quote
Old 07-10-09, 22:54   #22
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

Nope. Aici se explică mai detaliat situaţia sancţiunilor în majoritatea statelor europene:

Tabel cu limitele de viteza si sanctiuni posibile

Se remarcă faptul că amenzile pentru depăşiri ale vitezei regulamentare cu < 40 km/h nu sunt foarte mari relativ la venitul mediu din statul respectiv. Sancţiunile care îi sperie pe consumatorii obişnuiţi de presă-de-trei-parale sunt aplicabile unor contravenţii care ies din limitele bunului simţ

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 21:51   #23
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

niste proiecte anti-coruptie nu fac , dar proiecte "de facut bani" fac tot timpul , e strigator la cer daca fac asa ceva ... si cand te gandesti defapt ca majoritatea ... prinsi cu viteze excesive , morti de beti , drogati , adormiti , etc ... sunt aia care iau permisele pe bani ... " TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL ... omg .... JOS CORUPTIA
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 22:11   #24
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

Anti-coruptie? Adica sa faca niste proiecte contra lor? Am vrea noi...

Oricum eu nu prea sunt de acord cu confiscarea masinilor celor care depasesc viteza legala, pentru ca sincer sa fiu eu sunt unii dintre ei, si cu toate astea nu am cauzat accidente grave niciodata.

Mai bine, le-ar confisca celor care sunt prinsi la volan bauti, drogati, etc. si nu sunt la prima abatere.

Numai bine.
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 21:25   #25
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Nu se va confisca nicio masina... E impotriva drepturilor omului si nu se va aproba niciodata. Cu ce drept imi confisca ei masina pentru ca am depasit viteza legala cu ea? C
Nu inseamna ca este si imposibil, in irlanda iti confisca masina pentru asa ceva, si pentru multe alte greseli, de exemplu neplata taxei de drum, am patit si eu.
johhny is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 08:15   #26
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628
ideea era sa observi cam cat de cultivati sunt parlamentarii si cam ce le poate debita capul
Quote:
Originally Posted by Dany.bilan628
cat despre ideile stupide venite de la stimabilii parlamentarii...nu este singurul proiect de lege aberant

si inca ceva: Daca prostia ar durea, majoritatea parlamentarilor romani ar fi in concediu medical!
După cum afli de aici, Consiliul Interministerial pentru Siguranţă Rutieră este un organ consultativ al Guvernului, fără personalitate juridică. Și unicul motiv pentru care ei pot emite o asemenea aberație este susținerea de care se bucură din partea unui anumit ministru al Transporturilor, binecunoscut publicului. Asta nu înseamnă că ei au capacitatea de a legifera în locul Parlamentului.

Quote:
Originally Posted by dj_luchian
le: astia nu sunt in stare sa faca singuri un proiect de lege, trebuie copiat Original
După cum scrie și în articolul la care ai făcut referire, vehiculul este sechestrat până la audierea în instanță și stabilirea amenzii și punctelor de penalizare. Ar fi fost cam complicat de confiscat fără proces și hotărâre judecătorească.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 09:21   #27
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: Guvernul insistă să le confişte maşina celor care depăşesc viteza legală

Siguranta rutiera nu se imbunatateste prin confiscarea masinilor celor care merg cu peste 50kmh fata de viteza legala ci prin drumuri/autostrazi mai bine asfaltate si semnalizate. Accidentele se datoreaza prostiei si nu depasirii vitezei, exceptand cazurile in care viteza este depasita intr-un asemenea hal incat reactiile umane devin ineficiente. In 12 ani de soferie cu depasirea frecventa a limitei de viteza am 0 accidente la activ si asta pentru ca nu ma urc beat la volan, nu trec pe rosu la semafoare, nu depasesc coloana pe linia de tramvai, nu fac stanga de pe ultima banda din dreapta si invers si ma asigur chiar si intr-o intersectie unde am prioritate. Dupa mine, la scoala de soferi ar trebui dat un IQ test iar cei ce nu-l iau nu au ce cauta la volan. De asemenea ar trebui testate mult mai dur abilitatile recrutilor. In ce priveste limita de viteza, pentru cei ce au facut macar o data un drum de genul Bucuresti - Arad, nu cred ca va este strain faptul ca mersul cu 50kmh este ala care te adoarme la volan pe cand putina adrenalina te tine mereu treaz. In alta ordine de idei, poate pune cineva un link cu aceasta dezbatere publica, poate ne exprimam si noi parerea in numar cat mai mare !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -