Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-09, 08:17   #46
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

de curand am luat si eu permisul mai exact pe 3 iulie , pot spune ca am inclinatie spre asa ceva , asteptam de 4 ani momentul ... vreau sa zic ca prima oara am picat traseul deoarece nici bine nu facusem 18 ani ( pe 12 iunie am implinit varsta , tot pe 12 am luat sala ... pe 15 am avut traseul si binenteles ca gaboru a strambat din nas de cum a vazut buletinu ... m`a plimbat 30 min aproximativ pana era sa lovesc masina ... nervi mei au cedat ... a 2 oara am luat fara probleme dupa 2 saptamani fara sa dau spaga , desii imi era foarte frica si a 2 oara ... tata nu m`a lasat sa dau spaga ... si foarte bine a facut ,,... bun dupa ce am fost dat jos si admis ... a urmat o fata la care am fost martor .... si surpriza .... FATA ERA BOMBAAAAAAA nu acorda prioritate ... era sa treaca pe rosu .... mergea cu 60-70 ... pe bulevard ... pana la urma i`a pus gaboru frana ... nu acorda prioritate la pietoni si ce credeti a luat dupa 15 min de examinare ... atunci mi`am dat seama imediat ca fatuca daduse spaga ... si uite asa politia mai baga inca o bomba pe soselele romaniei ... ... referitor la mine .. am luat permisul fericit ... in aproape 3 luni ... facusem 15-17 mii de km ... am mers foarte mult in tara si in buc ... fara nici o amenda ... fara nici un advertisment ... 3 luni nu e foarte mult timp de permis ... dar am facut ceva km se putea intampla orice ... pana intr`o dimineata nu de mult ... ma grabeam sa ajung la scoala ... prima infractiune ... am depasit coloana de vechicule pe contrasens ... ce astepta la culoare rosie a semaforului ... m`am bagat in fata ... ma ginit nenea "garcea" m`a tras pe dreapta si asta e ... am gresit platesc ... de atunci ... stau la coada ... la semafor si daca prind de 15 ori ... acelasi semafor nu mai fac aceeasi greseala .... greseti platesti ... a fost o fitza ... o graba care o platesc m`am invatat minte ... prima oara cand ma oprit mi l`a si luat ... am scapat ieftin ... intradevar ... e bine sa fi mai greu umpic cu examenul auto dar nu foarte ... pentru ca soferia nu o inveti in scoala de soferi ... eu scoala am facut sa reaca timpul si febra ... soferia o inveti in viata de zi cu zi daca mergi ... ca degeaba ai permis de 20 de ani daca nu ai mers de 19 .... mergi inveti ... sofer nu esti dupa ce a trecut 1 an ... poti spune ca esti sofer dupa ce treci de 100 mii km ... oras - provincie ... si binenteles cu cat mai putine amenzi , suspendari de permis , avertismente s.a.m.d ... poate am facut si off topic dar v`am zis ca idee toate acestea ... pentru ca multi isi fac pareri proaste cateodata ... ideea e ca politia sa nu mai promoveze prostia si neatentia altora pentru ca tot ei sunt aia care fac gura ca sunt accidente multe ca nush ce ... ca nush cum ... dar nu au luam masuri niciodata ... asa ca oricat de grele ar fi examenele sau usoare ... bombele vor avea intotdeauna permise ... in special cei cu bani !!! atat am avut de spus

p.s: imi cer scuze pentru greselile de scris din text dar sunt foarte obosit
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033

Last edited by alex.p7m; 08-10-09 at 08:30.
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 08:24   #47
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by alex.p7m View Post
de curand am luat si eu permisul mai exact pe 3 iulie , pot spune ca am inclinatie spre asa ceva , asteptam de 4 ani momentul ... vreau sa zic ca prima oara am picat traseul deoarece nici bine nu facusem 18 ani ( pe 12 iunie am implinit varsta , tot pe 12 am luat sala ... pe 15 am avut traseul si binenteles ca gaboru a strambat din nas de cum a vazut buletinu ... m`a plimbat 30 min aproximativ pana era sa lovesc masina ... nervi mei au cedat ... a 2 oara am luat fara probleme dupa 2 saptamani fara sa dau spaga , desii imi era foarte frica si a 2 oara ... tata nu m`a lasat sa dau spaga ... si foarte bine a facut ,,... bun dupa ce am fost dat jos si admis ... a urmat o fata la care am fost martor .... si surpriza .... FATA ERA BOMBAAAAAAA nu acorda prioritate ... era sa treaca pe rosu .... mergea cu 60-70 ... pe bulevard ... pana la urma i`a pus gaboru frana ... nu acorda prioritate la pietoni si ce credeti a luat dupa 15 min de examinare ... atunci mi`am dat seama imediat ca fatuca daduse spaga ... si uite asa politia mai baga inca o bomba pe soselele romaniei ... ... referitor la mine .. am luat permisul fericit ... in aproape 3 luni ... facusem 15-17 mii de km ... am mers foarte mult in tara si in buc ... fara nici o amenda ... fara nici un advertisment ... 3 luni nu e foarte mult timp de permis ... dar am facut ceva km se putea intampla orice ... pana intr`o dimineata nu de mult ... ma grabeam sa ajung la scoala ... prima infractiune ... am depasit coloana de vechicule pe contrasens ... ce astepta la culoare rosie a semaforului ... m`am bagat in fata ... ma ginit nenea "cap de creta" m`a tras pe dreapta si asta e ... am gresit platesc ... de atunci ... stau la coada ... la semafor si daca prind de 15 ori ... acelasi semafor nu mai fac aceeasi greseala .... greseti platesti ... a fost o fitza ... o graba care o platesc m`am invatat minte ... prima oara cand ma oprit mi l`a si luat ... am scapat ieftin ... intradevar ... e bine sa fi mai greu umpic cu examenul auto dar nu foarte ... pentru ca soferia nu o inveti in scoala de soferi ... eu scoala am facut sa reaca timpul si febra ... soferia o inveti in viata de zi cu zi daca mergi ... ca degeaba ai permis de 20 de ani daca nu ai mers de 19 .... mergi inveti ... sofer nu esti dupa ce a trecut 1 an ... poti spune ca esti sofer dupa ce treci de 100 mii km ... oras - provincie ... si binenteles cu cat mai putine amenzi , suspendari de permis , avertismente s.a.m.d ... poate am facut si off topic dar v`am zis ca idee toate acestea ... pentru ca multi isi fac pareri proaste cateodata ... ideea e ca politia sa nu mai promoveze prostia si neatentia altora pentru ca tot ei sunt aia care fac gura ca sunt accidente multe ca nush ce ... ca nush cum ... dar nu au luam masuri niciodata ... asa ca oricat de grele ar fi examenele sau usoare ... bombele vor avea intotdeauna permise ... in special cei cu bani !!! atat am avut de spus
o scurta intrebare ....nu ti-a luat permisu pe 3 luni ? cand ai depasit pe contrasens la semafor ????cum conduci tu acum ?(dupa calculele mele oricand ai fi luat permisu....daca ti l-a ridicat si pt o luna cand a inceput scoala acum in septemrbie ....teoretic nu ai permis ...cum poti sa spui ca nu mai faci aceeasi greseala si ca stai la semafor ?intreb doar
__________________
OT-58-FIN....BEWARE
Flippy20 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 08:27   #48
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

nu am trecut pe rosu ... m`am bagat in fata coloanei doar , mi l`au luat pe 30 de zile mai am cateva zile dovada ... a fost un domn nenea politaiu ... am incercat sa scap fara retinerea permisului dar nu am putut ... asta e prima greseala ... de genu si am fost ars ... mi`a fost invatatura de minte

pe 29 septembrie mi l`au luat ... faceam pe 3 octombrie 3 luni de cand aveam permisul , dovada pana pe 13 oct. , iar incepand cu 13 oct ... pana pe 12 nov pieton ...
alex.p7m is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 11:59   #49
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Enjoy: http://www.monitoruldevrancea.ro/?stire=13489
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
Old 11-10-09, 20:56   #50
knoppyx

Stage 2
 
knoppyx's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 32
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

ce bine ma simt cand stiu ca il am si nu tre sa mai trec prin toate astea :P
knoppyx is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 12:17   #51
alex22das

Stage 5
 
alex22das's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 312
Member of:
[Opel]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

eu sunt de acord cu noile reguli de a lua pemisul daca vor fi puse in aplicare.... prea multi au permis si nu au nici o treba... stiu k mai toti gresim dar sunt unii care gresesc non stop...
__________________
alex22das is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 14:27   #52
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

aia care gresesc non-stop o sa fie totdeauna pt ca exista sfanta spaga.
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 16:13   #53
alex22das

Stage 5
 
alex22das's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 312
Member of:
[Opel]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by alexbadea12 View Post
aia care gresesc non-stop o sa fie totdeauna pt ca exista sfanta spaga.
bine spus...
alex22das is offline   Reply With Quote
Old 16-10-09, 13:57   #54
Goose

Stage 4
 
Goose's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 192
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Un lucru bun " cred" , Mai urmeaza punerea in practica , sa vedem .
Goose is offline   Reply With Quote
Old 23-10-09, 16:59   #55
zaetz

Stage 3
 
zaetz's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 99
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

treaba lor, eu l`am luat acum 2 luni: twisted:
zaetz is offline   Reply With Quote
Old 26-10-09, 22:20   #56
alexei89

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 138
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

cum poti sa zici ca au prea multi permisul cand rata de promovare in romania este de 25% spre deosebire de tarile europene care au 60%?
alexei89 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-09, 12:09   #57
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

eu sunt multumit ca am avut un instructor calumea. ca desi nu era obligatoru am facut si conducere pe timp noapte, am prins si zapada si astea m-au ajutat, mai mult sau mai putin.
si poate inasprirea lucrurilor nu ar fi cea mai buna metoda, dar totusi, un poligon si condusul pe timp de noapte nu pot strica. te pune si in alte imprejurari decat ce se face acum la scolile de soferi. si am mai multi prieteni care si-au dat recent permisul si conteaza mult si de instructor. ca sunt si care nu`s prea curiosi. sa faca o parcare laterala, mers cu saptele sau ceva. doar drept inainte :-j
si da, adevaratele lucruri la volan le inveti dupa ce iesi singur pe strazi si faci multi km.
deci aveti grija cum conduceti si bafta
Spark is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -