Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-09, 14:13   #16
r3sp3cT

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 154
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Oke .. ultimu post ... te-am adus exact unde am vrut :
1. Ceea ce am vrut sa scot in evidenta de la inceput a fost cat de increzuti si zmei sunt majoritatea dupa ce isi iau permisu.
2. {altii cu permis ma refer si cu capu pe umeri } => prin replica asta ai spus multe si implicit .. ai arata si cat de "plin de tine esti".
- cu ce esti tu mai "cu capu pe umeri" decat mine sau alti fara permis !?
- bucata aia de carton sa stii ca nu reflecta in nici un caz capacitatea cuiva de a lua decizii sau de a actiona singur si categoric nu reflecta buna crestere de care ar trebui sa dai dovada chiar daca esti elev/sofer/pensionar.
- sper ca te-am lamurit si ai prins macar ideea principala din toata polemica asta.

B'Bye and Drive Safe :*

Last edited by r3sp3cT; 06-10-09 at 14:20.
r3sp3cT is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:20   #17
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

acum sunt mult mai cu capul pe umeri decat altii....am vrut sa zic ....sa isi dea cu parerea doar cei care chiar cred ce zic ....nu doua vorbe sa "imi dau si eu cu parerea"
si am zis ALTII deci nu am zis ca nu esti tu capul pe umeri

1. Ceea ce am vrut sa scot in evidenta de la inceput a fost cat de increzuti si zmei sunt majoritatea dupa ce isi iau permisu.


sunt constient de asta si am zis-o mai sus ca abia dupa cateva luni m-am convins care e treaba cu covrigu...si tocmai de aia am zis cu examenul...mai greu mai strict...oricum stai chileanu ca nu o sa tina nimeni cont de parerile noastre de pe forum ...astea sunt doar asa sa ne mai tocim nervii
__________________
OT-58-FIN....BEWARE
Flippy20 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:27   #18
EcstaSy2001

Stage 2
 
EcstaSy2001's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 73
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

nu am nimic cu nimeni dar cred ca daca nu ai inclinatii spre soferie nu o sa te descurci nici dupa 10 ani.apoi mi se pare o tampenie cu semnul de incepator 1 an (este bun intradevar) dar sunt persoane care fac intr-un an 10-15 mii de km si altii care nu au iesit niciodata in trafic. eu cred nu ar trebui sa fie obligatoriu sa-l dai jos dupa implinirea unui an.
in al 2-lea rand cred ca reflexele le dobandesti dupa mai mult de 15 ore de condus. in cele cateva lectii abia daca apuci sa dobandesti notiunile de baza pentru ca teoria fara practica nu te ajuta foarte mult si viceversa.
cred ca toti au avut emotii la examen oricat de pregatiti ar fi fost si nu consider buna metoda de a da si sala de cate ori pici traseul.
EcstaSy2001 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:47   #19
alexei89

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 138
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

eu am dat pana acum de 4 ori de permis si am picat numai la traseu! am invatat la sala de mi-au sarit capacele, stiu cartea pe din afara si ma pica la traseu pt ca nu ii dau prioritate la unul care vine de la draq din praznic si pana vine el trece o coloana sau pentru simplul fapt ca un sofer e baiat bun cand te vede cu "examen" pe masina si iti da prioritate sa faci intoarcerea sau cand intri in trafic! cu toate ca garcea vede cum ala iti face semn sa treci!

voi imi spuneti ca mie ca e mai bine cu poligon si traseu noaptea.....sa fim seriosi! 1500 de intrebari la proba teoretica si voi mai vreti si poligon! voua va convine dar ati uitat ca mare parte din voi aveti permis pe vremea cand erau 800 de intrebari sau mai putine! "Teoria e usoara practica ne omoara!", problema e ca noi nu putem sa facem practica pentru ca ne retine teoria care trebuie sa o dam mereu!
__________________
Hit the clutch, change the gear, pumpt the gas!
alexei89 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:10   #20
EcstaSy2001

Stage 2
 
EcstaSy2001's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 73
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

ai pus punctul pe i
EcstaSy2001 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:11   #21
EcstaSy2001

Stage 2
 
EcstaSy2001's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 73
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

cred ca cea mai buna varianta ar fi sa ia permisul numai cine merita nu cine cotizeaza mai mult
EcstaSy2001 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 17:53   #22
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

A precizat si r3spect la inceput o chestie buna ca acu toti care au carnet si vad pe alti dobitoci smecheri in trafic gata inseamna ca toti sunt la fel, ori cum ar fi ca va fi greu ca va fi usor dobitocii tot vor fi in trafic deoarece nici pana acu aia nu au luat carnet`u cu examene ci cu cascaval iar pentru noi astea care vrem si noi un permis si care vrem o masina nu BMW "piz*os" din primul an de sofat nu inseamna ca noi sa suferim pe seama alora noi mergem cu o masina de prin 2000 caz fericit in prim`u an linistiti invata scoala de soferi nu ne face pe noi soferi adevarati ci viata ! si alexei avea dreptate la ce spunea deci

"Teoria e usoara practica ne omoara!"
zN3u is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 18:01   #23
alexbadea12

Stage 5
 
alexbadea12's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 602
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

nu stiu de ce dar pe mine teoria ma sperie putin
alexbadea12 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 18:25   #24
Rac3r
Opel Driver

Stage 5
 
Rac3r's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 354
Member of:
[Opel]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

ce e important de retinut si de bagat in cap din thread-ul asta e ca trebuie sa fii cu adevarat pregatit pentru a lua permisul ceea ce nu e o joaca ci e un lucrul ce implica viata ta si a celor care participa la trafic,respect pentru soferii adevarati,pt incepatori atentie sporita in trafic si mult succes celor ce vor da examenul
Rac3r is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 19:27   #25
e30_eVG3n

Stage 5
 
e30_eVG3n's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,712
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Succes celor care o sa dea examenul in varianta asta! Condusul pe timp de noapte e diferit fata de cel pe zi, orice s-ar zice, nu conteaza traficul, vederea se adapteaza altfel, te mai orbeste vreunu cu faza lunga...
Cert e ca mi-am luat carnetul acum o saptamana si sunt foarte bucuros
__________________
e30_eVG3n is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 19:34   #26
Rac3r
Opel Driver

Stage 5
 
Rac3r's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 354
Member of:
[Opel]
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by e30_eVG3n View Post
Succes celor care o sa dea examenul in varianta asta! Condusul pe timp de noapte e diferit fata de cel pe zi, orice s-ar zice, nu conteaza traficul, vederea se adapteaza altfel, te mai orbeste vreunu cu faza lunga...
Cert e ca mi-am luat carnetul acum o saptamana si sunt foarte bucuros
felicitaristii ca tre sa uzi permisul...oricum succes in trafic si cat mai multi ani fara incidente
Rac3r is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 19:52   #27
e30_eVG3n

Stage 5
 
e30_eVG3n's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,712
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by Rac3r View Post
felicitaristii ca tre sa uzi permisul...oricum succes in trafic si cat mai multi ani fara incidente
Merci, merci
e30_eVG3n is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 19:53   #28
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Rac3r trebuie sa fii cu adevarat pregatit cu 300 de euro sa iei permisul...
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 20:16   #29
CIPIsPEEd18

Stage 2
 
CIPIsPEEd18's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 34
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Problema e ca unii ia permisul de conducerea pebtru a fi ,,macho" si a plimba ,,gagici" si aici e vorba de cei la care se referea cineva mai sus adica la cei care taie calea nu ii intereseaza ca ei au vreun bavarez sau vreu mertz, si mai este si categoria care obtin permisul pentru simplul fapt ca au nevoie sa se transporte din A in B sau le da masina de serviciu.
Am luat B din prima si anul trecut A tot din prima pe noile ecrane cu touchscreen, si ma pregatesc sa iau si CE care cu siguranta il voi lua in noul sistem care cuprinde noapte+poligon.Nu ma supara ca s-a modificat nu ma interesa nici daca acum 4 ani jumate era asa pentru ca am luat permis de placere si din dorinta de a conduce, si am condus pana cand am ajuns in echipa de testdriver Renault.
Varul meu care a dat la Slatina si a luat intr-un tarziu, a dat sala de vreo 5 ori pentru ca pica la oras, dar nu din nepricepere ci din NESIMTIREA POLITISTULUI care numai dupa ce a primit cei 100 de euro l-a declarat ADMIS.
RUSINE POLITISTILOR DE LA SLATINA CARE PRACTICA ASA CEVA SI PROBABIL CA MAI EXISTA SI IN TARA ASA CEVA.
Conduce-ti cu capul pe umeri si mai lasa-ti manelele alea care gajaie in 1310 sau Nove care dabia mai merg.
CIPIsPEEd18 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 20:26   #30
al3xxatm

Stage 2
 
al3xxatm's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 71
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

e mai bine cu 20 de intrebari zic eu
mai usor si cred ca sa dai raspunsu la 17 intrebari nu e mare lucru
decat inainte cand erau ceva mai multe
__________________
MY Photos http://atm-photography.blogspot.com
al3xxatm is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -