Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-09, 13:21   #1
Cigo

Stage 3
 
Cigo's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 113
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[VW]
Default Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Obtinerea unui permis de conducere a devenit din ce in ce mai dificila.


Potrivit noului ordin dat de ministrul administratiei si internelor examinarea pentru obtinerea permisului se efectueaza la serviciile publice comunitare pe raza in care solicitantii au domiciliul, resedinta sau rezidenta normala.

Candidatii vor sustine proba teoretica pe calculator, completand raspunsurile prin atingerea unui ecran. Accesul la examen se face in baza unui bon de ordine ce contine un cod de bare, pentru identificare, valabil numai in ziua testarii.

De acum inainte proba practica se va sustine in poligon si pe traseu chiar si noaptea. Totodata pentru proba practica se va face o programare cu cel putin sapte zile inaintea sustinerii acesteia, iar candidatii trebuie sa se prezinte la unitatea autorizata cu cel putin trei zile inaintea examenului pentru finalizarea inscrierii.

Durata examenului si numarul de intrebari specifice fiecarei categorii in parte: pentru A si A1, 20 de intrebari in 20 de minute (cu minimum 17 intrebari corecte); pentru B, B1, C, C1, Tr, D, D1, Tb sau Tv, 26 de intrebari in 30 de minute (cu cel putin 22 de raspunsuri corecte); BE, C1E, CE, D1E si DE, 11 intrebari in 15 minute (cel putin noua raspunsuri corecte pentru promovare).

Proiectul este supus dezbaterii publice pana in 15 octombrie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	scoala.jpg
Views:	193
Size:	10.8 KB
ID:	1116050  
Cigo is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:33   #2
SpiriduS

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 156
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

interesanta proba practica unde nui mare lucru ca ziua, unde traficul este full iar noaptea e lejer. Durata examenului dupa categori era la fel si inainte. Nu stiu daca la proba teoretica se va complecta raspunsurile prin atingerea ecranului si nu cu mouse ca si pana acum. Au bani de touchscreen?

La scoli particulare nu se dadea proba practica pana acum noaptea, dar la mine la liceul auto am vazut ca in programa scolara am si conducerea pe timp de noapte.
SpiriduS is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 13:48   #3
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by SpiriduS View Post
interesanta proba practica unde nui mare lucru ca ziua, unde traficul este full iar noaptea e lejer. Durata examenului dupa categori era la fel si inainte. Nu stiu daca la proba teoretica se va complecta raspunsurile prin atingerea ecranului si nu cu mouse ca si pana acum. Au bani de touchscreen?

La scoli particulare nu se dadea proba practica pana acum noaptea, dar la mine la liceul auto am vazut ca in programa scolara am si conducerea pe timp de noapte.

in mod normal la scoala trebuiesc si ore de condus pe timp de noapte....pt k nu se conduce la fel ....indiferent dr trafic ...e bine ca se baga iarasi poligonul ....si ca POATE nu o sa ia mai ia permise toti inaptii....no offence....dar parca se inmultesc pe zi ce trece in trafic astia de n-au treaba cu regulile de circulatie
__________________
OT-58-FIN....BEWARE
Flippy20 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:01   #4
Romario2004
Accelarate Club Member

Stage 2
 
Romario2004's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 65
Member of:
[Accelarate Club]
Thumbs up Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by Flippy20 View Post
in mod normal la scoala trebuiesc si ore de condus pe timp de noapte....pt k nu se conduce la fel ....indiferent dr trafic ...e bine ca se baga iarasi poligonul ....si ca POATE nu o sa ia mai ia permise toti inaptii....no offence....dar parca se inmultesc pe zi ce trece in trafic astia de n-au treaba cu regulile de circulatie
Ai foarte mare dreptate... te intalnesti cu cate un sofer care zici ca a facut scoala de soferi cu femeia de servici... n-au nici o treaba cu regulile de circulatie si cu respectul pentru ceilalti participanti la trafic...
__________________

BMW E30 323i
Romario2004 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:06   #5
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

sunt f multi care nici macar nu iti semnalizeaza schimbarea directiei de mers....tu din spate na ...te trezesti cu frana in fata lovesti in spate esti vinovat ...nimeni nu o sa te credea ca nu a semnalizat.....franat din timp...(e doar un exemplu din traficul de zi cu zi ....nu imi sariti in cap ca nu pastrati toti distanta fata de cel din fata ) si aici nu mai e vorba de razboiul barbati-femei.....ca sunt destui barbati la volan "moamaaaa ce sofer sunt eu da-i in P*** me restu sa ma fereasca "


bagati fratilor restrictii pentru permisu' asta,un examen mai strict....nu plimbat pe 3 strazi prin oras acordare o prioritate intr-o intersectie goala........ca nici politistilor nu cred ca le convine dupa ce iau "atentia " de la candidat si il declara admis ....sa dea de ei in trafic

corectati-ma daca gresesc
Flippy20 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:19   #6
r3sp3cT

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 154
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by Flippy20 View Post
sunt f multi care nici macar nu iti semnalizeaza schimbarea directiei de mers....tu din spate na ...te trezesti cu frana in fata lovesti in spate esti vinovat ...nimeni nu o sa te credea ca nu a semnalizat.....franat din timp...(e doar un exemplu din traficul de zi cu zi ....nu imi sariti in cap ca nu pastrati toti distanta fata de cel din fata ) si aici nu mai e vorba de razboiul barbati-femei.....ca sunt destui barbati la volan "moamaaaa ce sofer sunt eu da-i in P*** me restu sa ma fereasca "


bagati fratilor restrictii pentru permisu' asta,un examen mai strict....nu plimbat pe 3 strazi prin oras acordare o prioritate intr-o intersectie goala........ca nici politistilor nu cred ca le convine dupa ce iau "atentia " de la candidat si il declara admis ....sa dea de ei in trafic

corectati-ma daca gresesc
Mi se pare mie sau tu esti frustrat ? Te-ai vazut cu permisu in mana si gata..esti zmeu frate !! Da ia zi-mi tu mie .. nu cumva acelasi examen cu "plimbat pe 3 strazi din oras" l-ai dat si tu !? .. si daca stau bine sa ma gandesc .. in cazul in care ai permisul de la 18 ani tu nu ai dat nici mecanica la proba teoretica ! Asha ca nu mai fi zmeu sa se schimbe si sa se faca .. pt ca oricum Sfanta Spaga rezolva totul.. si soferi aia care nu sunt atenti si sunt indsciplinati majoritatea sunt copii de bani gata sau "neamuri imparatesti". NU imi spune tu mie ca un sofer cu venituri modeste care a invatat si a tras din greu pentru a face o scoala de soferi si a lua permisu face asemnea prostii in trafic. Ca si concluzie.. cred ca ar trebui sa te dezobisnuiesti sa generalizezi !


P.S.: Citesc de foarte mult timpu forumu si ma abtin sa comentez insa uneori.. chiar NU ma pot abtine. Aaa ... si inca ceva .. nu te astepta sa primesti un alt reply.
r3sp3cT is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:22   #7
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by r3sp3cT View Post
Mi se pare mie sau tu esti frustrat ? Te-ai vazut cu permisu in mana si gata..esti zmeu frate !! Da ia zi-mi tu mie .. nu cumva acelasi examen cu "plimbat pe 3 strazi din oras" l-ai dat si tu !? .. si daca stau bine sa ma gandesc .. in cazul in care ai permisul de la 18 ani tu nu ai dat nici mecanica la proba teoretica ! Asha ca nu mai fi zmeu sa se schimbe si sa se faca .. pt ca oricum Sfanta Spaga rezolva totul.. si soferi aia care nu sunt atenti si sunt indsciplinati majoritatea sunt copii de bani gata sau "neamuri imparatesti". NU imi spune tu mie ca un sofer cu venituri modeste care a invatat si a tras din greu pentru a face o scoala de soferi si a lua permisu face asemnea prostii in trafic. Ca si concluzie.. cred ca ar trebui sa te dezobisnuiesti sa generalizezi !


P.S.: Citesc de foarte mult timpu forumu si ma abtin sa comentez insa uneori.. chiar NU ma pot abtine. Aaa ... si inca ceva .. nu te astepta sa primesti un alt reply.
nu am de ce sa astept reply


1 nu sunt deloc frustrat ca nu am de ce
2 nu am dat mecanica si nu cred ca e asta o problema )
3 era doar parerea mea ...buna sau rea cum o consideri tu
4 am dat examen ala pe 3 strazi ....atunci mi-a convenit ....in timp si km afla de la mine ca nu e bine deloc asa soferia nu se invata in scoala ....in 15 ore!!!!

off:nu-i asa ca ai luat permisu de curand si te crezi "sofer"?
Flippy20 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:34   #8
r3sp3cT

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 154
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by Flippy20 View Post
nu am de ce sa astept reply


1 nu sunt deloc frustrat ca nu am de ce
2 nu am dat mecanica si nu cred ca e asta o problema )
3 era doar parerea mea ...buna sau rea cum o consideri tu
4 am dat examen ala pe 3 strazi ....atunci mi-a convenit ....in timp si km afla de la mine ca nu e bine deloc asa soferia nu se invata in scoala ....in 15 ore!!!!

off:nu-i asa ca ai luat permisu de curand si te crezi "sofer"?
Oke atunci hai sa o continuam :
1. NU am luat permisu si nici nu am masina.
2. NU am precizat ca soferia se invata in scoala.
3. Asta e si parerea mea..e un forum public si imi pot exprima orice parere nu ? Doar ca uneori tine de bun simt ca parerea aia sa fie obiectiva .. si deodata ce si tu ai trecut prin acelasi examen ca majoritatea .. de ce acum dupa ce l-ai promovat vrei sa se schimbe totul !?
4. Sunt absolut sigur ca pe vremea cand ai dat tu examenul nu iti doreai un asemenea lucru .. dar doh.. maturitatea asta :-@.
r3sp3cT is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:39   #9
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

4. Sunt absolut sigur ca pe vremea cand ai dat tu examenul nu iti doreai un asemenea lucru .. dar doh.. maturitatea asta :-@.[/QUOTE]



imi doream un examen cat mai usor ..cat se poate de usor posibil ....ca de 18 ani ...permis masina fitzedupa cateva luni de km si cateva zeci de mii de km
m-am convins ca greseam ....e alceva cand vorbesti de pe locu din dreapta....cand te plimba altul in masina stii

nu intelege ca am ceva cu tine nu te cunosc nu ma cunosti .....dar nu ma lua tu pe mine cu maturitate cu astea
Flippy20 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:42   #10
r3sp3cT

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 154
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

NU am ceva personal cu tine sau alte alea. Doar ca nu mi se pare corect.

In fine .. daca vrei sa mai continuam discutia poti trimite un pm cu id de mess.

Daca esti si tu de acord .. as propune ca un moderator sa stearga posturile noastre.
r3sp3cT is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:48   #11
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Quote:
Originally Posted by r3sp3cT View Post
NU am ceva personal cu tine sau alte alea. Doar ca nu mi se pare corect.

In fine .. daca vrei sa mai continuam discutia poti trimite un pm cu id de mess.

Daca esti si tu de acord .. as propune ca un moderator sa stearga posturile noastre.


de ce sa se stearga posturile )? pt ca avem pareri diferite)?
eu vreau un examen mai strict tu unul mai usor )
facem poll si vedem cine are dreptate )?
Flippy20 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:51   #12
r3sp3cT

Stage 3
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 154
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

Ideea era sa nu se strice thread-ul.
Asa cum si tu ai vrut un examen mai usor asa vreau si eu.
In fine .. sa punem punct ca deja o dai in balarii.
r3sp3cT is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 14:55   #13
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

tu chiar crezi ca eu zic lucurile astea doar de dragu de a face posturi sau ce ...o sa te convingi dupa ce iei permisu ....bafta la examen

rog si altii de pe forum{altii cu permis ma refer si cu capu pe umeri } sa ma contrazica daca am gresit ceva din ce am zis mai sus
Flippy20 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:06   #14
bele

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 43
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

"dupa cateva luni de km si cateva zeci de mii de km
m-am convins ca greseam "



"dupa cateva luni de km si cateva zeci de mii de km"

cand o sa faca un incepator in cateva luni ZECI DE MII de km sa ma anunte si pe mine ... vreau sa-l inscriu in cartea recordurilor...

dak imi zici 14.000 - 20.000 poate te cred(in cateva luni) dar ZECI de mii, depaseste cu mult
bele is offline   Reply With Quote
Old 06-10-09, 15:10   #15
Flippy20

Stage 3
 
Flippy20's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 135
Default Re: Noi reguli pentru obtinerea permisului de conducere

dak imi zici 14.000 - 20.000 poate te cred(in cateva luni) dar ZECI de mii, depaseste cu mult[/QUOTE]


my bad scz....sunt dupa somn ....prin cateva luni nu intelege 2-3 luni... bateam spre un an de permis knd m-am convins ce si cum e cu examenu ....si cum ar trebui sa fie (din punctul meu de vedere de atunci)
oricum experienta se invata in km nu in timp ...
Flippy20 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -