Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 08-08-09, 12:05   #1
yo_tipu

Stage 3
 
yo_tipu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
Default mica intrebare despre casco

nu stiu daca s-a mai intrebat

am lovit masina prin aprilie , am fost la politie, dar nu am reusit sa ajung la casco , iar intrebarea mea este daca O SA AM PROBLEME CU CEI DE LA CASCO?(ardaf)

a 2-a intrebare:
am parbrizul fisurat si o mare crapatura
Care este cel mai bun mod de a-l schimba?
a) Casco si cum se procedeaza?
b) sau pe banii mei , am inteles ca pe Casco m-ar costa dublu.

Multumesc.
__________________
m-am saturat....
yo_tipu is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 12:32   #2
bobby_gsi2
Opel Driver

Stage 5
 
bobby_gsi2's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,773
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: mica intrebare despre casco

Nu o sa ai probleme la casco...eventual declari ca accidentul a fost mai recent. banuiesc ca ai pv-ul de la politie.....si pica varianta asta pentru ca se vede pe el data.
Iar cu parbrizul....daca la inspectia de risc.....adica atunci cand ti-a facut pozele la masina parbrizul era crapat/fisurat nu vei fi despagubit. Daca in poze era ok...atunci vei fi despagubit. Nu te costa nimic dublu la casco....banuiesc ca ai fransiza 0 si in cazul asta nu platesti nimic....numai ca la reinnoirea contractului vei pierdere reducerea care poa` sa fie dupa caz de 15,25,35 respectiv 40% in functie de cati ani are polita. Daca contractul casco este in rate...in momentul in care te-ai folosit de casco......tre sa achiti ratele obligatoriu in continuare. Multi asiguratori nu spun asta clientilor si de aici apar neintelegeri.
__________________

2,0 MPI.......109 iepe si shase cai frumosi
bobby_gsi2 is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 20:51   #3
yo_tipu

Stage 3
 
yo_tipu's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 96
Default Re: mica intrebare despre casco

parbrizul s-a spart dupa ce am facut casco, masina era impcabila cand iam facut poze.

ps. ce e franciza ca nu gasesc pe polita de asigurare?
si unde se face inspectia de risc, trebuie cumva sa ma duc la politie sau cei de la ardaf mi-l schimba dupa ce fac o constatare ?
yo_tipu is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 21:35   #4
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: mica intrebare despre casco

Quote:
Originally Posted by yo_tipu View Post
parbrizul s-a spart dupa ce am facut casco, masina era impcabila cand iam facut poze.

ps. ce e franciza ca nu gasesc pe polita de asigurare?
si unde se face inspectia de risc, trebuie cumva sa ma duc la politie sau cei de la ardaf mi-l schimba dupa ce fac o constatare ?
Franciza este partea din dauna pe care o acopera asiguratul (ex. daca ai franciza de 100Euro si ai zgariat aripa care costa la vopsit 500ron, tu platesti 420 ron si asigurarea 80, tot asa daca ai spart parbrizul si costa 3000ron , tu platesti 420 si 2580ron asiguratorul).
Inspectie de risc= evaluarea autoturismului (cu pozele de riguare) inainte de incheierea politei CASCO.
Te duci direct la sigurator si le zici cum ai spart parbrizul(o piatra). Nu mai e necesar sa mergi la politie.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -