Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 02-08-09, 17:22   #1
coltzusan

Stage 3
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 141
Default Inmatriculari fara plata taxei de poluare/recuperari taxa poluare

Aveti o masina pe care nu o puteti folosi datorita acestei taxe aberante sau ati platit deja pt inmatriculare aceasta taxa?
Vreti sa inmatriculati masina fara plata taxei de poluare sau sa recuperati taxa platita deja?
Va pot ajuta in acest sens contra fabuloasei sume de.......... 50 ron; nu garantez 100% acest lucru pt ca in instantele din Romania nu este o practica unitara in acest sens(unele instante dau castig de cauza altele nu ,chiar si in cadrul aceleiasi instante unii judecatori dau castig alti nu----da puteti pierde la fel de bine cum putei si castiga ,e un fel de loterie dar asta e Romania ) dar eu zic ca merita incercat si nu aveti nimik de pierdut(adica ba da 50 ron +10 ron )
Nu aveti nevoie de avocat,nu este necesara prezenta d-voastra in instanta si nu veti plati mai nimik
Tot ceea ce trebuie sa faceti este :
1.-sa depuneti o cerere(cerere pe care v-o pot redacta eu) la Administartia Finantelor unde ati platit taxa prin care solicitati restituirea taxei sau la Serviciul de Inmatriculari prin care solicitati inmatricularea fara plata taxei de poluare.
2.-asteptati raspunsul din partea institutiei pe care cand il veti primi il veti ataca in instanta.( eu va redactez actiunea , iar d-voastra tot ceea ce aveti avea de facut este sa platiti o taxa de timbru si timbru judiciar pana in 10 Ron si sa depuneti actele la registratura instantei si sa .........asteptati.)
Repet nu este necesara prezenta d-voastra in instanta, deci nici prezenta unui avocat care sa va mai jegmaneasca de bani in conditiile in care nu va garanteaza reusita demersului mai mult ca mine.
Poate va intrebati de ce fac ascest lucru,raspunsul este simplu:
1. pt ca si eu m-am lovit de aceasta taxa si am avut de suferit din cauza ei
2. pt ca vreu ca statul sa plateasca bani incasati cu "japca " inapoi
3. pt ca vreau ca avocatii sa nu se mai imbogateasca de pe urma celor afectati de taxa si sa se zgarie pe fata de ciuda ca fac ceea ce ei ar face contra unor sume mult mult mai mari.
4. pt ca vreau sa beau de fiecare data cand un roman isi cere banii inapoi sau isi face dreptate

PS: nu vreau sa va mint nici sa va vand iluzii ci doar va ofer o solutie, o posibilitate(va redactez niste acte) prin care ati putea sa va recuperati banii platiti ca si taxa de poluare sau sa va inmatriculati masina fara plata taxei de poluare dar la fel de bine cum ati putea castiga ati putea si pierde

Last edited by coltzusan; 02-08-09 at 17:25.
coltzusan is offline  
Old 05-08-09, 08:49   #2
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatriculari fara plata taxei de poluare/recuperari taxa poluare

Quote:
Originally Posted by ******
https://forum.4tuning.ro/221-colt-leg...a-poluare.html

Extras din Legea 51/1995
Art. 3
Activitatea avocatului se realizeaza prin:
a) consultatii si cereri cu caracter juridic, asistenta si reprezentare juridica in fata organelor de jurisdictie, de urmarire penala si in fata notarilor publici;
b) apararea, reprezentarea cu mijloace juridice specifice a drepturilor si intereselor legitime ale persoanelor fizice si juridice in raporturile cu autoritatile publice, institutiile si cu orice persoana romana sau straina;
c) redactarea de acte juridice, cu posibilitatea atestarii identitatii partilor, a continutului si a datei actelor;
d) orice alte mijloace si cai proprii exercitarii dreptului de aparare, in conditiile legii.

Art. 25
Exercitarea oricarei activitati de asistenta juridica specifica profesiei de avocat, de catre persoana care nu este inscrisa in tabloul avocatilor, constituie infractiune si se sanctioneaza potrivit legii penale.

Extras din Codul Penal.

Art. 281. - Exercitarea fără drept a unei profesii

Exercitarea fără drept a unei profesii sau a oricărei alte activităti pentru care legea cere autorizatie, ori exercitarea acestora în alte conditii decât cele legale, dacă legea specială prevede că săvârsirea unor astfel de fapte se sanctionează potrivit legii penale, se pedepseste cu închisoare de la o lună la 1 an sau cu amendă.

Atata timp cat cel care a deschis topicul realizeaza cu ajutorul acestuia o activitate pentru care legea iti cere sa ai o anumita calitate (cea de avocat in baza Legii 51/1995)si pentru care mai solicita un onorariu, in vederea mea reprezinta o grava incalcare a legii.

Va rog luati masurile necesare.

Cu respect,
Av. ******
----------------------
aleks is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -