Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-10, 13:53   #76
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
ba da , ai dreptu sa le ceri cand te opreste ,dar cum ziceam mai sus , sa fii cu musca pe caciula si sa vrei sa fii tu tare in clanta sa le ceri si sa ti le puna pe toate in brate , ca ala esti
politistii sunt obligati sa aiba la ei toate documentele necesare,dar sunt obligati sa le prezinte doar organelor abilitate,nu oricui
Attached Files
File Type: doc Cand te opreste politia.doc (50.0 KB, 134 views)
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 13-04-10, 00:23   #77
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Eu zic sa vorbeasca cei care chiar au trecut prin asa ceva, nu cei care doar citesc pe net. Si da , aveam 98 in localitate, abia scapasem din aglomeratie si am vrut sa ma bucur putin .... numai ca m-a oprit din treaba domnul politist
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 22:22   #78
upstonik

Stage 4
 
upstonik's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 193
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Am citit toate fisierele .doc!
In parte de 50% nu mai sunt folositoare pentru noile aparate radar, doar in abordarea agentului rutier, si in aplicarea legilor in instanta in rest noile radare sunt omologate, si ploaia,lapovita,ninsoare,noapte,mers,stationare intr-o singura verificare!
Intrebarea este urmatoarea, ce poti face pentru noile radare? Se poate face ceva?
upstonik is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 23:03   #79
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Ma indoiesc ca sunt omologate pentru conditii de genul ploaie ninsoare etc...
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 16-05-10, 23:05   #80
upstonik

Stage 4
 
upstonik's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 193
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Ma indoiesc ca sunt omologate pentru conditii de genul ploaie ninsoare etc...
Nu vreau sa fac nu stiu ce fel de aluzii dar mi-a zis o persoana apropiata(unchiul meu) ca deocamdata nu sunt omologate si nu aparut harduri pentru inregistrarea faptelor si functioneaza in regim vechi. 1xHDD = 4000RON, dupa ce se vor cumpara pe raza jud. B...... vor intra in regim omologat si gata de papat bani!
upstonik is offline   Reply With Quote
Old 17-05-10, 02:04   #81
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by upstonik View Post
Nu vreau sa fac nu stiu ce fel de aluzii dar mi-a zis o persoana apropiata(unchiul meu) ca deocamdata nu sunt omologate si nu aparut harduri pentru inregistrarea faptelor si functioneaza in regim vechi. 1xHDD = 4000RON, dupa ce se vor cumpara pe raza jud. B...... vor intra in regim omologat si gata de papat bani!
Sincer acum, a scapat cineva de radar cu vreo metoda scrisa pe aici?
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-10, 11:03   #82
Iulianu00
Renault Driver

Stage 5
 
Iulianu00's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 463
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Si eu am luat amenda ptr. viteza in localitate. Eram cu masina unei colege de lucru, un Chevrolet Cruze. Nu m-a oprit cel de pe radar, in localitate, ci m-a oprit un alt agent, in afara localitatii, dupa vreo 3-4 km. Nu am avut talonul masinii la mine sau nu l-am gasit in masina si i-am spus frumos agentului acest lucru si a zis ca nu este nici o problema. Cica as fi avut 64 km/h, ceea nu cred, chiar am fost atent sa nu depasesc viteza. L-am rugat frumos daca poate sa-mi arate proba video, pentru ca sunt sigur ca nu am depasit 60 km/h, mi-a zis ca nu, doar in instanta. Pe procesul verbal a trecut ca am fost prins in localitate cu viteza de 64km/h cu autoturismul marca chevrolet si numarul masinii, nu a mai trecut ca este model Cruze. Nu a mentionat nimic despre modelul radarului, certificat metrologi sau eu mai stiu ce.
Am fost convins ca a fost ilegal, dar am platit amenda pentru ca n-a fost mare, a fost de 60 ron.
__________________


Felicitari Jocuri online
Iulianu00 is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 22:15   #83
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Intrebare. Exista modele de radar in functie care sa nu aiba posibilitatea de a poza? numai de a reda viteza? Mai exact pe modelele vechi de 1310 ?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 21:40   #84
run_forest

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 138
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

As adauga ceva care in cazul meu a mers . ( de 2 ori chiar ).Nu cred ca e indicat sa incercati daca ati fost oprit pt viteza .
la rubrica mentiunii scrieti : " politistul mi-a cerut spaga 100 de lei ca sa ma lase sa scap doar cu avertisment " . A ramas politistu masca cand a vazut ce am scris ) . Ma oprise croit sa-mi dea amenda , actele totul in regula rovigneta etc...mai putin trusa de prima ajutor . pac 3 mil 600 amenda....imi zisese cineva sa fac asa si am zis "ce plm incerc decat 3,6 mil amenda..." . Deci ma amuz mereu cand imi aduc aminte cum a rupt procesu ala )
Numai bine , drive safe
run_forest is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 00:14   #85
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

daca amenda e neplatita de 1 an si ceva, mai poate fi contestata ?
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-11, 12:06   #86
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
daca amenda e neplatita de 1 an si ceva, mai poate fi contestata ?
Poate fii contestata la maxim 15 zile dupa incident
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 21:31   #87
g_allyn

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Am si eu o intrebare. Suntem opriti , primim PV si ne vdm de drum. Dupa care mergem in instanta. In leg cu amenda, cum facem? Sa zicem ca sunt sanse de castig de 50%. Daca o platim si castigam procesul , mai primim banii inapoi? Sau daca nu platim si ghinion mai pierdem si procesul, amenda va fi aceeasi ca atunci cand primim amenda sau se va mari conform trecerii zilelor?
g_allyn is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 22:13   #88
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

daca ai castigat procesul, banii iti sunt restituiti.

indicat este sa platesti amenda, deoarece o poti plati la jumatate in 48h.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 14:36   #89
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

se primesc foartte greu inapoi, mai bine nu platesti nimic, te judeci cu ei, castigi si gata, se anuleaza tot si esti scutit de plata.
plata inainte de finalizare litigiu poate fi interpretata de catre instanta ca o recunoastere a vinei si atunci nu mai castigi nimic, decat ca ai platit doar 50%,daca este vorba de o astfel de amenda, ca nu toate sunt cu reducere.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 14:52   #90
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
ba da , ai dreptu sa le ceri cand te opreste ,dar cum ziceam mai sus , sa fii cu musca pe caciula si sa vrei sa fii tu tare in clanta sa le ceri si sa ti le puna pe toate in brate , ca ala esti

in alta ordine de idei : dodo , cum adica nu platesti? asta va place voua sa credeti , da o sa ajungeti in punctu in care n-o sa mai puteti face nimic pana nu va platiti toate amenzile care le aveti pe nume , si sa vezi ce fain cresc amenzile in timp.asa ca , daca stii ca esti vinovat plateste acu , sa n-ai surprize mai incolo ca trebuie sa platesti de 10 or mai mult

apropo , te ia radaru cu suta prin localitate si vrei sa mai faci si contestatie?scuza-ma da....
Daca imi permiti sa te corectez putin, o amenda nu va creste niciodata in timp, daca ai de platit 60 de lei in 2011 si in 2020 tot 60 lei vei avea.

Cu mentiunea ca in 5 ani de zile aceasta suma se va prescrie si daca nu te-au dat deja in debit la impozite si taxe atunci pot sa te sufle de praf.
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -