Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-08-09, 21:20   #16
HANZO

Stage 4
 
HANZO's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 189
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by Ingerasul99 View Post
A incercat cineva dintre noi metodele astea? ca eu mi-am luat azi amenda 480 ron + 2 puncte si vreau sa scap ca nu am bani de dat pe la ei.
Da, am incercat de doua ori (contestat)
odata anul trecut in ILIA ziceau ca am avut 106 km/h in localiate si am contestat la judecatoria Deva, am fost de doua ori si politistii, ori nu au venit, ori au venit cu niste balbe.....deci castig clar.
a doua oara anul asta in Lipova cu 81 km/h in localitate, contestat la judecatorie si castig clar, permis la purtator.
HANZO is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 12:36   #17
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

am si eu nevoie va rog de cateva sfaturi...
mi a venit o instiintare acasa, de pe 1 mai, ca soferului autoturismului meu a incalcat regulile de circulatie si ca trebuie sa predau datele ....
am sunat la politie sa aflu exact despre ce e vorba, si mi au spus ca era un radar, viteaza era de 166 pe un sector unde limita era de 100.

bun, am inteles ca dupa ce comunic datele soferului voi primi un proces verbal acasa, in care se specifica sanctiunile. eu trebuie sa fac contestatie la acel proces verbal ? exista vreo sansa sa nu raman fara permis ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 13:30   #18
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

trimiti datele cu persoana care se afla la volan atunci cand a depasit viteza (adica datele soferului) , cu tine nu are nici o treaba poti sa stai linistit . lui ii va veni acasa amenda si daca vrea poate sa o conteste in termen de 15 zile .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 15:34   #19
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

pai asta e problema, eu eram la volan. am sa fac contestatie dupa ce primesc procesu verbal, sper sa o rezolv.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 15:38   #20
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

...am inteles , pai daca ai pe cineva pe langa casa care are permis si nu prea merge cu masina (gen sotie , mama , matusa etc) completeaza cu datele lor , eu asa am facut , in felu asta scapi de suspendarea permisului .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 15:40   #21
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

la asta m am gandit prima data, dar nu reusesc sa gasesc pe nimeni dispus sa ramana fara permis, nici macar pt o suma de bani. singura solutie este sa scap la contestatie. astept procesu verbal sa vad ce scrie acolo
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 16:18   #22
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

dupa ce iti vine PV acasa , contesta la tribunal ( raza caruia ti s a intocmit PV ) , obtii grefa si automat pana la terminarea procesului iti iei permisu inapoi . daca pierzi nu faci altceva decat sa amani suspendarea , dar macar incerci si poate ai sanse sa castigi .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 23:59   #23
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Nesimtitul de sabothor a sabotat o vreme forumul asta, dar mi-a zis sa va transmit ca este bucuros sa vada ca v-a fost de ajutor. Multumeste totodata si colegilor care au facut completari. Stima tuturor baieti!
__________________

BMW 328ci (E46) / Topaz Blue / Modena Heritage Nappa Leather
BMW 320i (E36) ///M-Technick II Motorsport
EX: Opel Astra Coupe ЪERTONE
Disclaimer: Posts written by me are my views, ideas and opinions only, and should not be taken as facts, unless stated otherwise, or as trying to force my views on others! Thanks!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 12:28   #24
veveve

Stage 5
 
veveve's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 730
Member of:
[Moderators]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
la asta m am gandit prima data, dar nu reusesc sa gasesc pe nimeni dispus sa ramana fara permis, nici macar pt o suma de bani. singura solutie este sa scap la contestatie. astept procesu verbal sa vad ce scrie acolo
Fa cum am facut si eu, declara ca la volan era o persoana straina, si anume de ex Kyrali Sandor , Domiciliat in Ungaria, Budapest, Petofi ut (str) .Intereseaza-te si tu , si o sa vezi ca merge
__________________
OO==[][]==OO BMW drivers get laid more than anyone else
veveve is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 01:19   #25
seliuc daniel

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 138
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

poate nu...dar sigur da....printre noi sunt vreo N garcea......ei invata acum
seliuc daniel is offline   Reply With Quote
Old 27-10-09, 02:09   #26
TunerInProgres

Stage 5
 
TunerInProgres's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 914
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Nu am nimic cu politia lasa-i sa invete ca la cati am cunoscut,sigur o sa greseaca ceva si tot spre binele nostru..pana una alta am permisul suspendat...
multumim pt topic e de ajutor maxim!

Last edited by Sasha; 27-10-09 at 23:07.
TunerInProgres is offline   Reply With Quote
Old 30-10-09, 17:55   #27
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Foarte binevenite informatiile.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 09:03   #28
Khristy
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Khristy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 911
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[FORD]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Eu am avut 3 procese pana acum , toate 3 legate de radar , 2 dintre ele pentru viteza si unul pentru "neacordare de prioritate la trecerea de pietoni" . Toate 3 le'am castigat din greselile agentilor !!! In primul proces , cel cu neacordarea de prioritate , au uitat faimosii agenti sa scrie marca masinii , au scris doar ca eu conduceam auto "focus" cu numarul bn 4194 bla bla bla ... !! la a doua infatisare au dat direct castig de cauza in favoarea mea . al doilea proces 101 km in localitate . legea spune ca exista o eroare de 4 km la apratele radar , binenteles castig de cauza . al treilea proces - 140 km in localitate ... nu se vedea numarul masinii , era noapte si "baietii" stateau la panda , a rezultat castigul procesului . Cel mai bine este sa mergeti in instanta cu ei , din cate am inteles de la avocati , in 80% din cazuri se castiga !!!
__________________
Khristy is offline   Reply With Quote
Old 02-11-09, 20:16   #29
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Prea tare, sincer...am citit tot si ce pot spune...stiind astea realizez ca chiar poti face in ciuda la gabori in unele situatii...cand ai detector si vezi ca'ti piuie la o masina suspecta trasa pe dreapta cu fata spre tine...calco frate...ia frumos amenda...in mod 100% intocmita de alt agent si dupa ce semnezi si alea alea...te duci frumos si ii spui ca a si pierdut in instanta pentru ca nu agentul dp radar ia intocmit procesul ci el...prea misto de stiut...la fel cand mergi prin sat si trece unu cu viteza mai mare pe langa tine...fugi in fundul lui si acolo dai...va opreste politia pe amandoi, tu scapi 100% in instanta sau chiar mai devreme...multe situatii in care daca te risti putin odata ce ai fost prins poti sa le dai peste nas...zic eu...

Personal am sa citesc de vreo 5x toata treaba aia ca sa ajung sa invat unele chestii...sa recunosc greselile dintr'un proces verbal dintro aruncatura de ochi...ca sa stiu exact cum sa procedez daca am vreodata ghinion de vreun veiozar...ca pana acum detectorul sia facut bine treaba dar la veiozari nu te ajuta nici Doamne Doamne
Pai de exemplu el merge cu 100 tu cu 50,cum esti in fundul lui?
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 03-11-09, 21:49   #30
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
Pai de exemplu el merge cu 100 tu cu 50,cum esti in fundul lui?
Cum demonstreaza ei contrariul? "Abea m-a depasit domn agent.. era nebun domle.. facea slalom printre muste infractorul... si s-a bagat direct in fata mea... m-am speriat teribil domnu agent, cum sa mearga domle cu asa viteza? " )

Interesant articol. de printat si tinut in masina.. langa acte. Multumim.



p.s. acum imi dau seama ce prostalau am fost acu cativa ani.. am avut un proces pt masturbarea linistii publice, am luat 5 foi, si martorul din proces era imaginar... am castigat in final procescul, dar imi pare rau ca am dat bani pe avocat.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -