Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-06-09, 11:09   #1
Adita83

Stock
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4
Default Proces verbal si suspendare permis !!!

Buna ziua tuturor,

Ieri, 14 iunie 2009 ora 20.00 circulam pe dinspre bucurestii noi spre gara de nord cand la un moment dat pe calea grivitei in fata inspectoratului de politie rutiera sectia accidente usoare am fost oprit de catre un passat de politie pentru ca citez "am depasit coloana de masini oprita la semaforul electric in zona podului constanta" ceea ce este total neadevarat. Am fost rugat sa prezint documentele la control (permis, buletin, certificat de inmatriculare si asigurare) dar ravnit de furie si considerand ca m-i se pregateste o nedreptate nu am prezentat niciun act in acest sens. Am fost invitat pentru o identificare in sectia accidente usoare ca apoi sa-mi intocmeasca proces verbal de contraventie plus masura suplimentara de suspendare a dreptului de a conduce autovehicole pe drumurile publice. Evident ca nu am fost de acord cu absolul nimic si totodata nu am fost de acord sa semnez si implicit sa iau la cunostinta procesul verbal si nici instiintarea de a preda permisul de conducere in termen de 5 zile brigazii de politie rutiera bucuresti precizand a m-i le trimite prin posta romana. Mentionez si faptul ca nevinovatia mea o pot proba inca alti 3 martori care se aflau in spatele meu pe tot parcursul traseului urmat de mine, altfel spus 3 prieteni care ma insoteau pana la destinatie.
Cu toate cele spuse mai sus de mine va rog pe toti care credeti ca puteti sa-mi dati un sfat si totodata sa-mi raspundeti la cateva intrebari pe care eu le consider inca neclare.
1. Pot sa mai circul in aceasta perioada ??
2. Cum pot face sa rezolv treaba mai repede dar si fara sa raman fara permis abuziv ?
3. Credeti ca neprimirea prin posta (practic nesemnarea recomandatei) procesului verbal si totodata instiintarea in vederea depunerii permisului de conducere in vederea suspendarii este buna ??
4. Cum ati proceda voi in cazul mai sus mentionat ?

Va multumesc tuturor si astept parerile voastre.
Adita83 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 01:15   #2
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Proces verbal si suspendare permis !!!

S-au luat de tine asa aiurea ... hmmmm ... cam dubios ...

Quote:
3. Credeti ca neprimirea prin posta (practic nesemnarea recomandatei) procesului verbal si totodata instiintarea in vederea depunerii permisului de conducere in vederea suspendarii este buna ??
Perfecta ... doar ca daca te mai opreste alt gabor i-ti face dosar penal si la tribunal invoci ca nu ai primit nimic (nu esti obligat sa stai acasa) si se solutioneaza cu N.U.P. neinceprea urmaririi penale ...

Eu am comis-o infinit mai grav de atat si m-am scos invocand un viciu de procedura

Sau poate ai noroc si nu-ti vine pv ul acasa in 15 zile si atunci iar e viciu de procedura pentru ca ti-a fost incalcat dreptul legal de a contesta pv ul ... fara pv nu poti depune contestatie in termenul legal de 15 zile
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 09:35   #3
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Proces verbal si suspendare permis !!!

Procedura legala este sa faci contestatie la judecatorie.
Marius is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 09:51   #4
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Proces verbal si suspendare permis !!!

dai in judecata sa vina cu probe. daca castigi or sa plateasca din salariu cheltuielile de judecata.
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 09:59   #5
Marius

Stage 5
 
Marius's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 378
Member of:
[VW]
Default Re: Proces verbal si suspendare permis !!!

Fals, nu exista asa ceva, cheltuielile de judecata sunt achitate de institutie.
In cazul contestatiei nu te judeci cu politistul ca persoana fizica, te judeci cu politia.
Marius is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 11:01   #6
Alex_cristocea

Stage 5
 
Alex_cristocea's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 671
Default Re: Proces verbal si suspendare permis !!!

nu gasesc chiar acum stirea insa asta este o sursa care citeaza stirea protv-ului.
http://www.ziare.com/Comentarii-Poli...AI-697885.html
Alex_cristocea is offline   Reply With Quote
Old 16-06-09, 12:01   #7
hihi

Stage 3
 
hihi's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 97
Member of:
[SKODA]
Default Re: Proces verbal si suspendare permis !!!

Singura solutie este sa ii dai in judecata. Daca vii cu martori (ai zis ca ai 3) iar ei nu au dovezi ai 99% sanse sa castigi - am trecut prin asta
Partea trista e ca procesul va dura cam 2-3 luni. Partea buna e ca in acest timp tu vei avea permis
hihi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -