Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-10, 17:05   #106
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

pai si cat de mult o sa imi bage pt somatiile astea..si cat de des o sa vina?

la tine cat de mult ti-a adaugat la impozit fiindca nu ai platit ?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 17:14   #107
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

mie 1 mi-a venit anul trecut si atat. de cam 1 luna am trecut pe la finante si am intrebat cat am de platit si mi-au zis de amenda din 2008.
dar nu iti pot spune cat am in plus ca am si impozitul neplatit la masina din cauza amenzii.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 01-06-10, 17:36   #108
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

am vorbit cu cineva care lucreaza "in domeniu" cica o recomandata de-asta e cam 4 lei si o sa-mi mai trimita peste juma' de an sau ceva de genul.

Last edited by Bryan; 01-06-10 at 18:03.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 22:15   #109
nic b87

Stage 3
 
nic b87's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 95
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

am amenzi neplatite de 800ron si am primit o somatie de la finate publice ca in termen de 15zile sa platesc.
ce se inampla daca nu platesc(nu sunt angajat, nu am nimic pe numele meu, decat am un cont in banca) poate sami umble in cont sau sal blocheze???

sau ce mi se poate intampla???
nic b87 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-10, 23:05   #110
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

daca ai cont, mai mult ca sigur fiscu isi va baga nasu acolo si ti-l va bloca.
Stiu pe cineva care avea nu stiu ce datorii si i-au blocat banii din banca si un credit (sau ceva de genul asta) si omu nu a putut face nimic pana nu a platit "restanta"/
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 14:27   #111
nic b87

Stage 3
 
nic b87's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 95
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

ms
nic b87 is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 15:34   #112
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
pai si cat de mult o sa imi bage pt somatiile astea..si cat de des o sa vina?

la tine cat de mult ti-a adaugat la impozit fiindca nu ai platit ?
Pai in somatie scrie ca vor fi suportate de tine toate cheltuielile de stingerea (parca ar fi vreun incendiu ) sumelor alora, in afara de cele generate de comunicarea somatiei respective prin posta, deci pe astea din urma le suporta ei.
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 09-06-10, 20:59   #113
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

aa..ai dreptate, am citit gresit

pai si atunci la ce cheltuieli se refera..?
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 18:01   #114
ioan_francezu

Stage 3
 
ioan_francezu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 119
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Salutare tuturor!

Referitor la amenzi: din 2006 de cand am permisul, pana in 2007 am platit toate amenzile - radar, centura, etc... in 2007 mi-au luat permisul pt viteza in localitate (eforie) si am primit AMENDA 9 mil, la ceva timp dupa mi-au luat iar permisul (bucuresti) pt ca am depasit dubla linie continua, am depasit coloana cu 130, si am trecut pe rosu... - AMENDA 5 sau 7 mil, nu mai stiu sigur... la ceva timp dupa am mai luat pt centura, telefon, radar parca si inca cateva amenzi micute... in aprilie anul asta, (la intrate in com. calugareni) am luat AMENDA 1mil 200 pt ca nu aveam faza scurta afara din localitate, la 2 sapt dupa asta am fost sa inmatriculez o masina pe numele meu... nu mi-a cerut nimeni de la taxe si impozite sa platesc amenda... doar sa scriu pe o hartie motivul din care nu o platesc si cand o sa o platesc am scris doar "NU AM BANI, O SA O PLATESC CANDVA..." am inmatriculat masina pe numele meu fara probleme, dupa care iar mi-a luat permisul pt neacordare prioritate la pietoni" + AMENDA 2mil 800... (in bucuresti). In aceasi seara am mai luat 5 mil AMENDA 5 mil in parcare la real pentru organizatie ilegala ( mai precis eram vreo 20 de masini ne pregateam de liniute)... vinerea trecuta am luat iar 5 mil AMENDA pt deranjarea linistii publice dar nu am semnat PV si militianul a zis ca o sa imi vina acasa. Cam asta e istoria amenzilor mele in Romania.

Mentionez ca am carduri la 2 banci pe care imi intra bani lunar - cam o data la 2 luni 500 1000 E din care cred ca ar putea sa isi extraga singuri toate amenzile, dar pana acum nu m-a contactat nimeni de la banca sa zica ceva despre asta...

Acum 1 ora am gasit in cutia de scrisori o EXECUTARE SILITA care spune ca trebuie sa platesc 360 RON... ( cand am fost sa inmatriculez masina in aprilie tot cu atat figuram) ...probabil ca o sa platesc amenda asta (doar asta)... sau nu...

Tin foarte bine minte ca nu am luat nici o amenda de 3 mil 600 majoritatea fiind mai mari sau mai mici... deci nu am inteles de unde suma asta, sau ce s-a intamplat cu celelalte amenzi - daca sau prescris sau... Mentionez ca niciodata maica-mea nu a avut vreo problema la plata impozitului, la apartamentul ei - apartamentul in care stau este pe numele ei si nici pe mine nu m-a intrebat nimeni de amenzi cand am platit impozitul la apartamentul asta...

Am un prieten care NU are permis dar a luat foarte multe amenzi cu scuterul pt ca nu a purtat casca, etc si caruia din cauza amenzilor (pana in 10 mil) i-au inchis contul la Banca Transilvania ( cont in care avea 1 mil si ceva)

Concluzia mea e ca amenzile sunt prescrise aleator ( unele da altele nu) si cei ce "gresesc" in trafic sunt trasi la raspundere tot aleator... As ramane recunoscator daca cineva in masura ar posta aici sa ne lamureasca.

Astept cu nerabdare urmatoarele amenzi
Stima
Ioan
ioan_francezu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 21:19   #115
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Mie multi ani nu mi a aparut nimic de plata la circa financiara, asta pana anu trecut cand m am trezit cu toate odata . Odata si odata tot apar
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 21:24   #116
spiner

Stage 3
 
spiner's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 124
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Am un sertarut micut plin de amenzi) neplatite.Din care 2 din cauza masinii,ma pot pronunta condamnat pe viata pe teritoriul Romaniei?In prezent sunt prin Spania si banuiesc ,ca nu am cum sa fiu afectat aici.
spiner is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 22:06   #117
ioan_francezu

Stage 3
 
ioan_francezu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 119
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Am avut si eo 960 E in elvetia - 900 pt 240 km/h in oras ( pe o artera unde viteza era 70 km/h - DA am scris bine 240, si inca 60 pt rovigneta - amenda am platit-o pe loc pt ca imi confiscau masina sau ma bagau la parnaie (mi-au dat de ales), mai am cred ca 1000 E prin austria pt cateva radare cu o masina de la inchirieri... si 80E in spania de acu 4 ani... acu sper sa nu ma nimeni de ciuf daca sunt in trecere prin tarile respective ) - oricum am citit undeva mai demult ca nicaieri in lumea asta nu poti face parnaie pt neplata unei amenzi de circulatie... in schimb poti face parnaie in anumite tari pt legile privind circulatia - de ex in spania 180+ km/h scrie pe tine calabos + parnaie (colegul din spania sa ma corecteze daca gresesc) in germania daca intrii pe autoband pe contrasens - parnaie iar, franta daca transporti neautorizat mai mult de 5 km de alcool se numeste contrabanda - e pedepsita cu puscaria...

Stima
Ioan
ioan_francezu is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 23:07   #118
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

cred..adica sunt sigur ca e o greseala
5 litri de alcool
nu 5 km
in cel mai rau caz 5 kg
:P
dar e sambata seara se trece cu vederea =)))
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 08:04   #119
B39738

Stage 5
 
B39738's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 1,215
Member of:
[Streetline-CCC]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by ioan_francezu View Post
Am avut si eo 960 E in elvetia - 900 pt 240 km/h in oras ( pe o artera unde viteza era 70 km/h - DA am scris bine 240, si inca 60 pt rovigneta - amenda am platit-o pe loc pt ca imi confiscau masina sau ma bagau la parnaie (mi-au dat de ales), mai am cred ca 1000 E prin austria pt cateva radare cu o masina de la inchirieri... si 80E in spania de acu 4 ani... acu sper sa nu ma nimeni de ciuf daca sunt in trecere prin tarile respective ) - oricum am citit undeva mai demult ca nicaieri in lumea asta nu poti face parnaie pt neplata unei amenzi de circulatie... in schimb poti face parnaie in anumite tari pt legile privind circulatia - de ex in spania 180+ km/h scrie pe tine calabos + parnaie (colegul din spania sa ma corecteze daca gresesc) in germania daca intrii pe autoband pe contrasens - parnaie iar, franta daca transporti neautorizat mai mult de 5 km de alcool se numeste contrabanda - e pedepsita cu puscaria...

Stima
Ioan
Acu', mosu, fara suparare, dar esti un fel de catastrofa la volan dupa cate ne povestesti chiar cu mandrie, si te cam incadrezi in categoria indivizilor de care merita sa te feresti pe strada. Se cam bate cap in cap atitudinea ta pe strada cu scopul si directiile promovate de acest forum. No offense, dar viata are prioritate!
__________________
Šjure: MY RENAULT5 AND MY KADETT TURBO WERE STATUS SYMBOLS, THEY WERE SYMBOLIZING ME BEING POOR.

www.completechip.ro
www.anulare-dpf.ro
B39738 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 08:57   #120
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
In jurul orei 02.45, m-a luat radarul pe I.C. Bratianu, veneam pe sub pasaj din directia Budapesta-Universitate. Cum ieseam de sub pasaj, pe dreapta era o Solneza alba, ma gandeam eu ca e radar, ma rog.. nu stiu ce a fost cu mine si am presimtit ceva si am pus frana cand urcam, prin pasaj alergam cu vreo 130-140.. Radarul m-a luat cu 70 , bun, mai in fata pe la capatul tramvaiului 21, gaborii cu un Passat, opreau victimele ca sa zic asa, eu fiind una dintre ele. Nu a apucat sa ma opreasca si s-a luat dupa mine. La Inter m-au prins. Acte nu aveam, nici permis, nici buletin si nici talon. M-au dus la circa 1, au vazut ca eu sunt si mi-au dat amenda 120 ron pentru viteza si 360 ron pentru ca nu aveam actele la mine. Eu nu am nimic pe numele meu, daca nu platesc amenda, se poate intampla ceva? Mai vreau sa precizez ca peste o luna, sau ceva de genul, trebuie sa trec o masina pe numele meu, o sa-mi bage la impozitul masinii, sau ceva de genul? Si inca ceva , in procesul verbal mi-au gresit si numarul la masina, si seria din buletin, ma ajuta cu ceva? Astept raspunsuri, multumesc.
Orice preoces verbal care contine greseli cum ar fi numarul masinii scris gresit, numele amendatului, datele acestuia din buletin, atrag dupa sine NULITATEA procesului verbal !!!
mrkane is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -