Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-09, 19:46   #31
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

eu 3-4 ani nu am platit nici o amenda ,nu mi aparea nimic , am inscris / radiat masini fara nici o problema , pana anu asta cand au aparut dintr o data , in total 3000 ron .

@tzepozzz ,poti da mai multe detalii ca timp de 3 ani daca nu le platesti se sterg?





Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
in 3 ani se prescriu amenzile.
cum a zis si @fanetrotil:NU mai semnati procesul-verbal, pentru ca daca nu il primiti acasa in termen de o luna de la data cand a fost intocmit,se poate anula in instanta.
puteti sa-l semnati decat daca vedeti ca politistul l-a completat aiurea, urmand apoi sa il anulati in instanta.
din ce stiu eu procesele-verbale nesemnate nu intra la impozit (eu am primit amenda prin ianuarie si nici pana acum nu a intrat la impozit)
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 20:07   #32
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

e pe daciaclub un tip caruia i-au blocat contul de la card (ing) pentru ca nu a platit amenda, si i l-au deblocat dupa ce a platit-o. si mai stiu un caz. nasol asa
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 20:19   #33
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

si eu am un card ing student si am o amenda de 50 lei neplatita de 2 luni..imi blocheaza contul?
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 20:50   #34
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

pentru asa putin nu cred
a mea e de 240 ron din februarie si nu au blocat nimic pana acum
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 13:28   #35
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
eu 3-4 ani nu am platit nici o amenda ,nu mi aparea nimic , am inscris / radiat masini fara nici o problema , pana anu asta cand au aparut dintr o data , in total 3000 ron .

@tzepozzz ,poti da mai multe detalii ca timp de 3 ani daca nu le platesti se sterg?
se pare ca s-a schimbat legislatia de la inceputul anului (asa mi-a spus si mie cineva). acum se prescriu in termen de 5 ani
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 15:32   #36
B98YMV
Opel Driver

Stage 5
 
B98YMV's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 324
Member of:
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

si pana se prescriu aduni la datorii de nu mai poti . Cel mai bine le platesti la timp si gata. Ai gresit , platesti .
B98YMV is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 15:45   #37
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

baieti am si eu o problema.....am luat masina in 2007 ..adusa din belgia de un anume X....am facut contract de vanz-cump bunnnn...dupa o luna accident..masina fiind cu numere rosii......acum 2009..luna iunie am terminat masina de reparat.....am fost la RAR am trecut fara probleme etc....acum ma pregatesc sa platesc taxa......ce fac ...cu contractul ala mai e bun ? ce valabilitate are....a fost facut in targul auto ...batut la masina ....masina nu a fost declarata la finante nici de ala care a adus-o si nici de mine pt ca nu am apucat .......am auzit ca ar fi probleme si amenzi daca ma prezint la imatriculari cu contractul facut in 2007 ....am fost sa platesc impozitul si masina nu apare trecuta la ei .....ce sa fac?
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 15:53   #38
B98YMV
Opel Driver

Stage 5
 
B98YMV's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 324
Member of:
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

in primul rand contractul de v-c nu expira , in al doilea rand trebuie sa-l cauti pe acel X si sa-l pui sa treaca in evidenta masina (finante) , apoi s-o radieze . Acelasi lucru vei face si tu mai putin radiatul . Si dupa aia iti poti inmatricula fara probleme . De ce a durat atat de mult reparatia masinii ?
B98YMV is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 15:56   #39
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

sa radieze ce? masina a fost adusa din belgia cu brief cu toate actele in regula..omul a scos 1 set de nr rosii si dupa o saptamana am cumparat-o eu ....reparatiaa a durat pt ca fraierul care sa baagat in mine a fugit si nu l-am mai prins veci...si eu am ramas cu masina data peste cap ....si cum nu sunt fiu de senator...a trebuit sa muncesc sa fac 2500 de euro sa o repar....
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 16:01   #40
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Ma baieti lasati amenzile sa se stranga acolo la finante si nu platiti dupa cativa ani se vor sterge si daca chiar vreti sa treceti ceva pe numele vostru si nu se poate apelati la parinti si uite asa rezolvi 2 griji de-o data, nu mai platesti impozit si nu mai stai nici cu grija ca divorteaza nevasta de tine si ti ia jumatate din avutie )))))))))))))
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 16:02   #41
B98YMV
Opel Driver

Stage 5
 
B98YMV's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 324
Member of:
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

S-o radieze din evidenta fisc de pe numele lui . Altfel n-o poti inmatricula . Pai si nu i-ai luat numarul de inmatriculare celui ce te-a lovit ? A disparut asa de repede ?
B98YMV is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 16:42   #42
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

povestea a fost in urmatorul fel.......eu eram la munca ....si iam zis la prietena mea sa vina dupa mine la munca .......bunn.....pe drum .....deci erau 2 benzi pe sens ....ea pe banda 1 ..pe marginea drumului .....viteza 80 km/h .....vine un megan din spate ...tipul vorbea la telefon ...i-a taiat fata la prietena mea atingandui aripa stanga fata ....ea sa speriat a franat ..a prins pietrish si a tras-o in sant unde a lovit cu nasul masini si a inceput sa se rostogoleasca ........sa speriat....a incercat sa evite iesirea de pe carosabil si nu a vazut nr lui ala...si uite asa politaia mi-a dat-o sus .....au zis va contactam ...si a ramas asa ..bun..sa dus ala ...sa dea dumnezeu sa nu aiba parte de ce am avut eu .....acuma ..cu masina .....omul a adus masina din belgia cu toate actele..un contract facut intre el si belgian...omul a adus-o sa o vanda..el nu o inregistrat-o la finante ....stiind ca o vinde..practic....masina a fost adusa pt mine intelegi ?...eu am facut un contract de V.C. cu omul respectiv.....atat ..si urma ca eu sa o imatriculez si sa platesc taxa....deci masina asta nu a fost inregistrata la finante pe teritoriul romaniei.......
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 16:48   #43
B98YMV
Opel Driver

Stage 5
 
B98YMV's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 324
Member of:
[Hyundai]
[Opel]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

nu conteaza , el trebuie sa o treaca in evidenta la fisc ,pentru ca iti cere contractul intre el si belgian si vede ca nu esti tu trecut si tanti de la fisc iti va tranti ca nu ti-o trece in evidenta pana nu o declara el si plateste impozit si nu o poti inmatricula fara evidenta lui ... Sunt patit cu chestia asta



L.e: asta nu mai stiu , pentru ca a trecut ceva timp de atunci . Du-te si tu la circa financiara si intreaba .

Last edited by B98YMV; 26-06-09 at 16:57.
B98YMV is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 16:53   #44
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

si daca el nu a inregistrat-o?pt ca el a adus-o si dupa o saptamana mi-a dat-o mie
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 18:47   #45
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
si daca el nu a inregistrat-o?pt ca el a adus-o si dupa o saptamana mi-a dat-o mie
man , contractu ala e valabil 1 an , citeste pe el unde scrie mic ca specifica acolo , si daca a expirat , faci fara nici o problema alt contract cu datele lui si semnezi in locu lui .masina se inregistreaza la inmatriculare la finante , nu e nici o amenda pt ca nu a mai fost inamatriculata in tara .


este intradevar cu amenda daca era masina inmatriculata si vanduta tie si tu nu ai declarat o la ei ....etc alta mancare de pesti .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -