Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 29-10-11, 09:49   #136
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Fix acolo ajunge . Vezi ca zilele de vineri sambata si duminica nu se iau un calcul ,adica daca iei joi amenda o poti plati pana marti inclusiv .
mersi pana marti poate ma invart io cumva sa fac rost de bani
91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 20:02   #137
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

salutare.. am si eu o intrebare.. astazi m-a luat radarul pe splaiul Unirii (aproape de autovit cum veneam dinspre sos. de centura) cu 82km/h. buun... amenda 140 ron 4 pct penalizare etc... organul mi-a spus ca pana marti trebuie sa platesc amenda de 140 ron la c.e.c. daca nu se dubleaza... in fine nu asta e important ci faptul ca am citit undeva cum ca ar trebui sa duc chitanta cu dovada platii la sectia de politie de care apartinea echipajul/organul ce m-a sanctionat.. este adevarat sau nu?
__________________
`03 Škoda Octavia Combi 2.0i & `87 Vw Mk 2 GTD


http://www.stickeretop.snrclub.ro/
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 01-07-12, 21:58   #138
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
salutare.. am si eu o intrebare.. astazi m-a luat radarul pe splaiul Unirii (aproape de autovit cum veneam dinspre sos. de centura) cu 82km/h. buun... amenda 140 ron 4 pct penalizare etc... organul mi-a spus ca pana marti trebuie sa platesc amenda de 140 ron la c.e.c. daca nu se dubleaza... in fine nu asta e important ci faptul ca am citit undeva cum ca ar trebui sa duc chitanta cu dovada platii la sectia de politie de care apartinea echipajul/organul ce m-a sanctionat.. este adevarat sau nu?
Nu, nu trebuie să le duci nimic!

Prin luna mai, m-au luat şi pe mine cu 72 km/h īntr-o comună, fiind DN, şoseaua respectivă.
La fel ca la tine, 4 puncte de amendă şi 3 puncte de penalizare. Am plătit-o dar totodată am făcut contestaţie pentru că mi-au scris o literă īn plus la nume, nu mi-au scris funcţia şi locul de muncă, borna kilometrică la care mă aflam şi datele īn general, īmi erau scrise īntr-un mod nelizibil. Cu astfel de detalii, scrise greşit, poţi cāştiga!
Eu, ca să fiu sigur, mi-am plătit amenda (nucarecumva să pierd la constestaţie şi atunci plăteam dublu) şi am depus contestaţie, solicitānd anularea PV-ului şi restituirea sumei de bani.

Te sfătuiesc să analizezi foarte bine PV-ul si să vezi dacă există omisiuni sau greşeli.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 09:26   #139
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

multumesc frumos pentru raspuns! in privinta contestatiei voi cauta greseli sa vedem poate am si eu noroc!
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 17:32   #140
04JEU

Stage 5
 
04JEU's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 373
Member of:
[VW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by ioan_francezu View Post
Salutare tuturor!

Referitor la amenzi: din 2006 de cand am permisul, pana in 2007 am platit toate amenzile - radar, centura, etc... in 2007 mi-au luat permisul pt viteza in localitate (eforie) si am primit AMENDA 9 mil, la ceva timp dupa mi-au luat iar permisul (bucuresti) pt ca am depasit dubla linie continua, am depasit coloana cu 130, si am trecut pe rosu... - AMENDA 5 sau 7 mil, nu mai stiu sigur... la ceva timp dupa am mai luat pt centura, telefon, radar parca si inca cateva amenzi micute... in aprilie anul asta, (la intrate in com. calugareni) am luat AMENDA 1mil 200 pt ca nu aveam faza scurta afara din localitate, la 2 sapt dupa asta am fost sa inmatriculez o masina pe numele meu... nu mi-a cerut nimeni de la taxe si impozite sa platesc amenda... doar sa scriu pe o hartie motivul din care nu o platesc si cand o sa o platesc am scris doar "NU AM BANI, O SA O PLATESC CANDVA..." am inmatriculat masina pe numele meu fara probleme, dupa care iar mi-a luat permisul pt neacordare prioritate la pietoni" + AMENDA 2mil 800... (in bucuresti). In aceasi seara am mai luat 5 mil AMENDA 5 mil in parcare la real pentru organizatie ilegala ( mai precis eram vreo 20 de masini ne pregateam de liniute)... vinerea trecuta am luat iar 5 mil AMENDA pt deranjarea linistii publice dar nu am semnat PV si militianul a zis ca o sa imi vina acasa. Cam asta e istoria amenzilor mele in Romania.

Mentionez ca am carduri la 2 banci pe care imi intra bani lunar - cam o data la 2 luni 500 1000 E din care cred ca ar putea sa isi extraga singuri toate amenzile, dar pana acum nu m-a contactat nimeni de la banca sa zica ceva despre asta...

Acum 1 ora am gasit in cutia de scrisori o EXECUTARE SILITA care spune ca trebuie sa platesc 360 RON... ( cand am fost sa inmatriculez masina in aprilie tot cu atat figuram) ...probabil ca o sa platesc amenda asta (doar asta)... sau nu...

Tin foarte bine minte ca nu am luat nici o amenda de 3 mil 600 majoritatea fiind mai mari sau mai mici... deci nu am inteles de unde suma asta, sau ce s-a intamplat cu celelalte amenzi - daca sau prescris sau... Mentionez ca niciodata maica-mea nu a avut vreo problema la plata impozitului, la apartamentul ei - apartamentul in care stau este pe numele ei si nici pe mine nu m-a intrebat nimeni de amenzi cand am platit impozitul la apartamentul asta...

Am un prieten care NU are permis dar a luat foarte multe amenzi cu scuterul pt ca nu a purtat casca, etc si caruia din cauza amenzilor (pana in 10 mil) i-au inchis contul la Banca Transilvania ( cont in care avea 1 mil si ceva)

Concluzia mea e ca amenzile sunt prescrise aleator ( unele da altele nu) si cei ce "gresesc" in trafic sunt trasi la raspundere tot aleator... As ramane recunoscator daca cineva in masura ar posta aici sa ne lamureasca.

Astept cu nerabdare urmatoarele amenzi
Stima
Ioan
Esti tare omule) dintr-o data am uitat de amenda mea de 1000 de ron pt ca m-au prins fara rca....si nu am bani sa o platesc....
04JEU is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -