Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-09, 21:15   #1
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Exclamation "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

Asaltati de numeroase filmulete cu ispravi ale soferilor romani, filmulete difuzate pe internet si preluate de multe ori si de presa, sefii Politiei Rutiere vor ca astfel de materiale sa fie folosite ca probe impotriva soferilor respectivi.

"In prezent, legislatia nu ne permite sa folosim astfel de clipuri ca probe", a explicat comisarul-sef Lucian Dinita, seful Politiei Rutiere.

Actualele prevederi impun folosirea ca probe doar imagini surprinse cu aparate omologate aflate in dotarea Politiei Rutiere. Singurul caz in care a reusit un astfel de demers este al celui a unui sofer care a circulat pe DN1 pe contrasens, depasind o coloana de masini.Manevrele sale au fost filmate din elicopter de reporterii unei televiziuni, si in urma verificarilor pe care le-am facut, dublate si de imaginile furnizate, am reusit sa identificam autoturismul si persoana aflata la volan.

“Nu s-a trecut inca la sanctionarea soferului, deoarece acesta a plecat din tara si nu i s-a putut prezenta procesul verbal. Pentru a folosi pe viitor astfel de probe, inclusiv in instanta, daca este necesar, vom promova in Parlament, acolo unde se discuta modificarile Codului Rutier, o prevedere prin care imaginile, videoclipurile difuzate de mass-media, care surprind soferi in timp ce comit abateri in trafic, sa poata fi folosite ca probe", a mai spus Dinita.

Exista o serie de state europene, precum Germania, Italia, Franta sau Belgia, in care astfel de imagini, pot duce la sanctionarea soferilor respectivi. Probele pot veni atat de la mass-media, cat si de la cetateni obisnuiti care surprind in trafic manevre ilegale. In cazul Romaniei, Politia Rutiera doreste intr-o prima faza sa foloseasca doar imagini difuzate de presa.

"Daca am folosi si imaginile trimise de cetateni, avand in vedere situatia actuala din Romania am ajunge la un adevarat razboi civil“, ne-a declarat o sursa din Politia Rutiera.

Politistii de la Circulatie se tem ca romanii ar folosi o astfel de prevedere pentru razbunare personala. Ramane de vazut daca parlamentarii vor accepta in cele din urma ca imaginile difuzate de presa din Romania sa poate fi folosite ca probe impotriva soferilor indisciplinati.

Politia Rutiera, asa cum aratam, va face in curand demersurile legale pentru ca in Parlament sa fie supusa analizei aceasta propunere.

sursa: motoflash
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bikepics-1215385-full.jpg
Views:	6139
Size:	811.6 KB
ID:	826199   Click image for larger version

Name:	0016.jpg
Views:	6448
Size:	112.1 KB
ID:	826244  
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.

Last edited by norbi_bidi; 10-03-09 at 21:54.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 21:31   #2
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

si daca punem poze & filmulete cu sticleti care incalca legea oare cati din ei, in contextul modificarii legislatiei, vor avea niste amenzi de platit? Iti spun eu...O

Pe langa ca presa de multe ori face din tantar armasar doar pentru audienta, este de mentionat ca aceste "fenomene" sunt exceptii. Si ca sa ne scape de ei, politia ar trebui sa vegheze asupra fluentei si sigurantei traficului si nu de a da cat mai multe amenzi!
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 21:50   #3
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

ia cautati pe youtube .. logan politie cu frana de mana sa vedeti ce mai fac si ei .. cine ii trage pe ei la raspundere .. sau cand fac abuz de putere .. NIMENI
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 22:27   #4
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

Si stiti de unde vine decizia asta? Din cauza acelui destept care a dansat in tir. Toata lumea se mira cum de politia nu ia masuri, iata masurile...ma rog, nu cum ne asteptam noi.

Sunteti si voi martori cum un gunoi al umanitatii poate schimba o tara intreaga printr-o grozavie inconstienta.
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 22:34   #5
allexutzzu

Stage 5
 
allexutzzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 855
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

=))) ce panarame! au ajuns sa ia filmulete de pe net..oricum, sunt putini prosti care isi arata fata sau nr masinii pe youtube! asa ca nu prea au cum sa-i identifice! oricum, daca se va aplica vreo lege cu siguranta lumea va fi cu ochii sarma pe politisti ca sa ii prinda cum iau mita, cum fac ilegalitati in timpul serviciului...va fi razboi intre civili si militieni!
allexutzzu is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 22:40   #6
DannyKid

Stage 5
 
DannyKid's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,102
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

Simplu ! Dupa ce se filmeaza...acestea sa fie editate....sa stearga fetzele si numerele masinilor...si tot ce poate sa dea indicii cine esti...si atunci sa fie urcate pe net ! Asta e parerea mea...dar ii dau mare dreptate si lui Eagle !
__________________

O prietenie, O familie, Un Club ! ~ Shadows Racing Team ~
DannyKid is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 22:47   #7
nsl_iuli

Stage 5
 
nsl_iuli's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 708
Member of:
[PEUGEOT]
[RENAULT]
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

Toata faza asta ar fi bine sa se aplice pt "jmecherii de contrasens", tot felu' de specii dinastea, dar de ce sa se ia de unul care da si el un "scart" sau pleaca mai tare de la semafor
__________________

Prowd owner of: '02 BMW 320 Cabrio
Ex:
Megane II Bicorp 1.5dCi RS Replica
nsl_iuli is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 23:06   #8
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
[...]In cazul Romaniei, Politia Rutiera doreste intr-o prima faza sa foloseasca doar imagini difuzate de presa.[...]
Și de unde ia presa imaginile/videoclipurile? De pe youtube sau de la cetățeni, nu? Puține cazurile în care surprind chiar ei aceste imagini! Cum presa e fomistă , dacă vrei să-i faci unuia rău pentru un cerc, îl filmezi și dai clipul presei, după care ajunge la milițian,scuze, polițist, care întocmește procesul verbal, nu?
Are și o parte bună aceast lucru, dar ...
__________________
Second to a hammer , a cable tie can fix anything!
manu_96xls is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 23:14   #9
Cr0c0 F

Stage 5
 
Cr0c0 F's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,454
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

auzi ma..firar a dracu de obositi.asta mai trebe pe langa ca suntem si asa niste prapaditi ne mai ... si cu asta.rusine maine poimaine platim si pe aer taxa.
__________________
Primul semn de senilitate este sa crezi ca le stii pe toate…
Cr0c0 F is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 23:30   #10
e4e | DOOREX

Stage 2
 
e4e | DOOREX's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 55
Default

acesti "domni" care mai nou vad ca taie si spanzura, se mai baga si la avioane??? mie personal cascatu` de militzian nu a reusit sa imi scrie numele doar la a 4-a incercare (am dictat numele pe litere) si mai avea pretentii sa ii arat daca am in dotare "extinsorul"... mai fratzilor daca ma filmati voi politistii nu am nimic importriva, DAR eu personal cunosc pe multi care vor sa ma prinda cu ceva sa ma dea in gat la politie si ar fi pacat ca acestia sa ajunga sa colaboreze cu politia oferindu-le materiale video. P.S. " Dumneavostra stiti ca trebuie sa imi prezentati pe langa acte, extinsorul si cutia de prim ajutor?" citat de la Agentul...... stie el cine!

Daca ei sunt asa destepti hai sa ii vedem pe ei ce fac: https://www.youtube.com/watch?v=p2ipb8yU4cM
__________________
SPEED is my life!!! CARS are my beautiful ladies!!! TUNING is the greatest ART!!!

Last edited by aleks; 11-03-09 at 08:52.
e4e | DOOREX is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 23:37   #11
AG 80 BBI

Stage 5
 
AG 80 BBI's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 749
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

foarte foarte tare ideea! eu sunt pro la asa ceva....ca prea sunt multi shmecheri pe shosele!
AG 80 BBI is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 23:43   #12
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

ce ma distreaza pe mine e ca ei mereu iau ca exemplu celelate tari ....Germania, Italia, Franta sau Belgia sau cu taxa auto la fel dadeau exemple cum e in alte tari, dar asta numai unde vor ei...hai sa dam si noi exemple din tarile mai sus mentionate, pai ele au piste unde sa se descarce omu in weekend, ele au salarii pe masura, ele au strazi ca lumea, etc etc etc. Daca ar fi sa se accepte ar fi haos parerea mea....nu o sa aibe aia spatiu pe mailuri la cate filmulete o sa primeasca.
Si apropo, poate platim si taxa pe aer da nu stim inca )
__________________

VW Corrado VR6 - new engine

"I started out with nothing and I still got most of it left"
www.midnightracersvl.blogspot.com
http://forum.midnightracers.ro
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-09, 23:49   #13
Kaluvr6
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Kaluvr6's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,562
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

Quote:
Originally Posted by AG 80 BBI View Post
foarte foarte tare ideea! eu sunt pro la asa ceva....ca prea sunt multi shmecheri pe shosele!
Inseamna ca nu esti la curent cu mentalitatea romanilor cand e vb de noi astia "reisari", cand se intampla ceva nu vezi decat comenturi de genu "bine c`a murit, murir`ati toti" etc. Ar invata mamaie si tataie sa folosesca telefonu cu camera si sa`si faca mail sa trimita filmulete la garda....) dar sa vedem si binele din asta NU? )
Kaluvr6 is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 00:24   #14
Chucky bmw

Stage 5
 
Chucky bmw's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 550
Member of:
[Old School Cars]
[Opel]
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

doamne hal de oameni..............politia romaniei )) auzi frate haos total ar insemna atsa )) daca se da legea asta eu nu ma idau de carnet ))=))
Chucky bmw is offline   Reply With Quote
Old 11-03-09, 07:03   #15
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: "Filmele" folosite ca probe de Politia Rutiera

asta cu presa e doar sa aiba motiv sa se uite la tv in timpul serviciului. Ei "cerceteaza" 24-24 Televizorul in caz ca apare unu cu viteza pe la televizor. Deocamdata nu vor sa foloseasca si filmuletele trimise de cetateni ca inca nu exista internet in toate sectiile de politie.

Deci feritiva de camerele de la presa deoarecele ele vor fi "noile" radare.
__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -