Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 18-07-09, 19:10   #31
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

Pe mine ma amuza treaba asta ... parca ati fi trait in alta tara si acum ati ajuns aici si va mirati .
Nu te baza pe politie ca nu ii intereseaza . poti sa vii cu teleziunea si cu presa ... degeaba .

Umbla pe alt fir . incearca sa dai de ei prin alte mijloace . cred ca stii si tu care sunt alea . daca nu da-mi pm . si ai sa vezi ca poate gasesti ceva .

Oricum daca nu ai gasit-o pana acum , putine sanse sa o mai gasesti intreaga , nu vreau sa fiu pesimist dar cam asa sta treaba.

Gandeste-te ca asta de ti-a luat-o e din calarasi , foarte aproape de granita cu bulgaria .

Oricum bafta , poate ai noroc .

Last edited by Al3xxx; 18-07-09 at 19:20.
Al3xxx is offline  
Old 20-07-09, 17:24   #32
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

si eu care credeam ca sunt bullet proof am fost furat weekendul trecut...
un tip Radu Voicu, in colaborare cu altul Smadu Victor au furat 2 masini de la Hertz doua de la Avis. Voicu a luat un Opel astra de la mine, apoi s-a dus la Avis in otopeni si a mai luat un Mercedes B180. Smadu a luat un Mitsubishi outlander de la avis de aici din Baneasa si apoi s-a dus la Hertz in otopeni si a luat un Landrover Freelander. prinde-i daca poti... cu ocazia asta am aflat si eu de ce nu intervine politia: NU II POT ARESTA, NU LE POT FACE NIMIC. pentru ca tu le-ai dat cheile , actele si masina e sub CONTRACT. iar ei nu fac altceva decat sa INCALCE TERMENII CONTRACTULUI, ne-returnand masina, practic fiind un fel de abuz de incredere. tot ce poti sa le faci e sa ii dai IN JUDECATA, si abia apoi le poate face politia ceva. evident dupa finalizarea procesului. pana atunci sunt liberi ca pasarea cerului...
nu e vina politiei , e vina legilor de *** din romania, care nu sunt in stare sa te protejeze
evident ca nu stam cu mainile in san , ci angajam recuperatori , ca de fiecare data.... sau le cautam noi insine...
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG

Last edited by Lecca; 20-07-09 at 17:38.
Lecca is offline  
Old 20-07-09, 17:36   #33
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

gasiti atasat lista alfabetica "do no rent", alcatuita si revizuita constanta, pe baza centralizarii de la firmele de rent a car romanesti.
Attached Files
File Type: rar DO NOT RENT list 2009 07 20.rar (12.7 KB, 140 views)
Lecca is offline  
Old 20-07-09, 23:41   #34
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

Quote:
Originally Posted by Lecca View Post
si eu care credeam ca sunt bullet proof am fost furat weekendul trecut...
un tip Radu Voicu, in colaborare cu altul Smadu Victor au furat 2 masini de la Hertz doua de la Avis. Voicu a luat un Opel astra de la mine, apoi s-a dus la Avis in otopeni si a mai luat un Mercedes B180. Smadu a luat un Mitsubishi outlander de la avis de aici din Baneasa si apoi s-a dus la Hertz in otopeni si a luat un Landrover Freelander. prinde-i daca poti... cu ocazia asta am aflat si eu de ce nu intervine politia: NU II POT ARESTA, NU LE POT FACE NIMIC. pentru ca tu le-ai dat cheile , actele si masina e sub CONTRACT. iar ei nu fac altceva decat sa INCALCE TERMENII CONTRACTULUI, ne-returnand masina, practic fiind un fel de abuz de incredere. tot ce poti sa le faci e sa ii dai IN JUDECATA, si abia apoi le poate face politia ceva. evident dupa finalizarea procesului. pana atunci sunt liberi ca pasarea cerului...
nu e vina politiei , e vina legilor de *** din romania, care nu sunt in stare sa te protejeze
evident ca nu stam cu mainile in san , ci angajam recuperatori , ca de fiecare data.... sau le cautam noi insine...
Persoana care detine bunul ce face obiectul infractiunii trebuie sa detina acel bun in baza unui titlu, fie ca este contract de gaj, depozit, transport ,inchiriere etc. Detinerea bunului nu reprezinta o posesie in sensul celei definite de Codul civil, ci o detentie precara, ceea ce presupune obligatia celui care detine de a returna bunul in momentul incetarii raportului juridic. Daca nu exista un raport patrimonial in baza caruia se detine lucrul, nu se poate retine infractiunea de abuz de incredere, ci este o infractiune de furt.
Pedeapsa pentru infractiunea de abuz este inchisoarea de la 3 luni la 4 ani sau amenda.
Daca incheiati un act de inchiriere cu persoana care inchiriaza bunul(masina) si in acel act este mentionata data la care trebuie returnat bunul(masina) ,nu mai vorbim de "abuz de incredere" deoarece acea persoana este obligata sa va returneze masina iar in caz contrar avem de a face cu o infractiune de furt!In cazul tau doar impacarea partilor inlatura raspunderea penala a celui vinovat respectiv cel care ti-a furat masina.
Bafta!
__________________
ex car : OPEL Astra 1.4i
now : ff2 1.6 tdci 2007 :X
buddy_lexx is offline  
Old 21-07-09, 09:04   #35
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

Asta cu lista neagra e vax ... oricand poti trimite un pusti gaozar cu niste acte naspa imbracat frumos sa ia o masina ... pe foamea asta pentru o sutica gasesti multi dispusi sa faca multe ....
__________________
punktsidelacapat.ro
Ford_V6 is offline  
Old 21-07-09, 09:11   #36
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

orice pusti nu poti trimite... cel putin la firme de genul celei la care lucrez eu. daca ai sub 23 de ani nu poti inchiria nici o masina, iar daca ai intre 23 si 25 e o taxa suplimentara de "under aged". pt orice inchiriere e absolut necesar un card de credit pt oprirea garantiei, iar pentru masini precum mercedes c200, e220, doua carduri de credit... plus ca sub 25 de ani nu poti inchiria decat masini precum fiesta, corsa, yaris....
Lecca is offline  
Old 22-07-09, 00:05   #37
Al3xxx

Stage 5
 
Al3xxx's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,670
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
Persoana care detine bunul ce face obiectul infractiunii trebuie sa detina acel bun in baza unui titlu, fie ca este contract de gaj, depozit, transport ,inchiriere etc. Detinerea bunului nu reprezinta o posesie in sensul celei definite de Codul civil, ci o detentie precara, ceea ce presupune obligatia celui care detine de a returna bunul in momentul incetarii raportului juridic. Daca nu exista un raport patrimonial in baza caruia se detine lucrul, nu se poate retine infractiunea de abuz de incredere, ci este o infractiune de furt.
Pedeapsa pentru infractiunea de abuz este inchisoarea de la 3 luni la 4 ani sau amenda.
Daca incheiati un act de inchiriere cu persoana care inchiriaza bunul(masina) si in acel act este mentionata data la care trebuie returnat bunul(masina) ,nu mai vorbim de "abuz de incredere" deoarece acea persoana este obligata sa va returneze masina iar in caz contrar avem de a face cu o infractiune de furt!In cazul tau doar impacarea partilor inlatura raspunderea penala a celui vinovat respectiv cel care ti-a furat masina.
Bafta!


chestia asta se numeste abuz de incredere , cum a spus si mai drevreme cineva .

poti sa faci tu o suta de contracte , si de prostii , din momentul in care ai dat cheile la masina , inseamna ca i-ai dat-o de buna voie , si el nu te-a fortat cu nimic , sau nu ti-a sustras bunul, ci tu i l-ai dat pe ''incredere'' si el a abuzat de asta .

il dai in judecata si mai vezi dupa aia ce o mai fi pana atunci spor la cautat.
Al3xxx is offline  
Old 22-07-09, 00:57   #38
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

Quote:
Originally Posted by Al3xxx View Post
chestia asta se numeste abuz de incredere , cum a spus si mai drevreme cineva .

poti sa faci tu o suta de contracte , si de prostii , din momentul in care ai dat cheile la masina , inseamna ca i-ai dat-o de buna voie , si el nu te-a fortat cu nimic , sau nu ti-a sustras bunul, ci tu i l-ai dat pe ''incredere'' si el a abuzat de asta .

il dai in judecata si mai vezi dupa aia ce o mai fi pana atunci spor la cautat.
nu-i chiar asa... eu toata ziua ma lovesc de cazuri de genul asta ... indiferent ca-i vorba de masini...produse (marfa) s.a atata timp cat este facut un contract intre parti si este trecut un termen de restituire a bunului ,termen care ulterior este depasit rezulta o infractiune .
Poate contractele facute de firmele de rent -a -car is intocmite gresit si permite omului sa faca abuz de incredere(asta in cazul in care nu-i trecuta obligatia de a restitui bunul inchiriat).Chiar am sa ma interesez care-i treaba cu aceste contracte! o seara placuta in continuare
buddy_lexx is offline  
Old 22-07-09, 02:20   #39
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

Ce abuz de incredere ?? Pai el a abuzat de increderea pe care firma i-a acordat-o ??? SE BAZEAZA PE UN CONTRACT.
PS: Nu mai scrieti tampenii.
manumeciu is offline  
Old 22-07-09, 11:16   #40
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

In contractul care l'am facut cu el e specificat ca e obligat sa aduca masina dupa incheierea contractului daca nu il actionam in justitie . Dar degeaba , nu exista legi sa protejeze firmele de rent-a-car
__________________
RRR Grup Baia Mare
IonutzMFF is offline  
Old 22-07-09, 11:26   #41
TRX

Stage 5
 
TRX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 669
Member of:
[SEAT]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

Nu te`am intrebat niciodata Ionut, dar nu ai avut Full Casco pe masina de inchiriat ? Ca putea sa ti`o loveasca vre`unu. SI din cate stiu, ar trebui sa iti acopere paguba.
__________________
Inconjurat de prosti si tarani ce fara scuza
Au caractere de cacat, ca o tastatura`n limba rusa

TRX is offline  
Old 22-07-09, 11:53   #42
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default

pai iti acopera, cel putin noua da, dar tu pierzi masina,cu care scoteai bani nu? (noi le avem luate in leasing operational, le tinem un an , maxim 2) asta e marea paguba, mai ales acum in sezonul de varf. o masina scoate cateva mii bune intr-o vara...
Quote:
Originally Posted by manumeciu View Post
Ce abuz de incredere ?? Pai el a abuzat de increderea pe care firma i-a acordat-o ??? SE BAZEAZA PE UN CONTRACT.
PS: Nu mai scrieti tampenii.
pai da, sunt doua chestii separate. contractul e o chestie care se rezolva in tribunal, iar masina e chestie care tine de politie, iar din punctul lor de vedere, atata vreme cat le-ai dat cheile de bunavoie, e abuz de incredere si nu ii pot aresta.

Last edited by Gabi; 22-07-09 at 12:05.
Lecca is offline  
Old 22-07-09, 11:58   #43
IonutzMFF
BMW Driver


Stage 5
 
IonutzMFF's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,438
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

Quote:
Originally Posted by TRX View Post
Nu te`am intrebat niciodata Ionut, dar nu ai avut Full Casco pe masina de inchiriat ? Ca putea sa ti`o loveasca vre`unu. SI din cate stiu, ar trebui sa iti acopere paguba.
Am avut FULL CASCO dar ziceau cei de la asigurari ca nu despagubesc abuzul de incredere
IonutzMFF is offline  
Old 22-07-09, 12:30   #44
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

ultima solutie e sa dai in judecata persoana care ti-a furat masina(lasati abuzul de incredere ca nu e cazul aici,am mai explicat de cateva ori cum sta treaba),iar despre politia romana care nu se implica in treaba asta ,la fel de bine ii poti da si pe ei in judecata pentru favorizarea infractorului si nerespectarea legilor.(mai ales ca s-au prezentat cu acte de identitate false sau adresa falsa nu mai retin exact).
Cauta-ti 2 avocati bazati si taie si spanzura si in stanga si in dreapta pentru ca daca nu-ti faci singur dreptate,nimeni nu te ajuta mai ales intr-o tara cu oameni corupti pana-n gat ca Romania.
buddy_lexx is offline  
Old 28-07-09, 09:28   #45
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: S-A FURAT MASINA !!!!

http://www.listaneagra.com/
Lecca is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -