Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-07-10, 14:36   #46
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by Mirciuk View Post
Pt masinile aduse de "afara" rar-ul se ocupa de trecerea datelor in nou civ,ei trebuie sa-ti transcrie toate datele de pe actele ce le ai de "afara".Drumul la rar este obligatoriu pt identificare,omologare,etc, ei or sa noteze datele de pe actele vechi,ti-as recomanda sa verifici sa nu"sara'cumva peste vreun detaliu,mai alesa daca sunt modificari la datele stoc ale masinii(alt motor,dimensine cauciucuri,etc).
Aşa este!
Ai mare grijă la "obosiţii" ăia, să nu îţi greşească ceva.

Exemplu...

Cartea mea la Opel Astra G, este un pic greşită şi anume, îmi sunt trecute roţi pe 14", deşi Astra G nu a ieşit niciodată cu roţi pe 14", ci numai pe 15" sau mai mari.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 19:48   #47
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by Mirciuk View Post
Pt masinile aduse de "afara" rar-ul se ocupa de trecerea datelor in nou civ,ei trebuie sa-ti transcrie toate datele de pe actele ce le ai de "afara".Drumul la rar este obligatoriu pt identificare,omologare,etc, ei or sa noteze datele de pe actele vechi,ti-as recomanda sa verifici sa nu"sara'cumva peste vreun detaliu,mai alesa daca sunt modificari la datele stoc ale masinii(alt motor,dimensine cauciucuri,etc).
ok o sa tin minte ,dar nu trebuiesc intai duse actele undeva la tradus ??ca ce scrie in carte la observatii oricum nu intelegcei de la rar(eu ma refer la cazul meu ca am atatea modificari la masina omologate ca mi au dat un carton aditional)

Last edited by madicioco; 10-07-10 at 19:50.
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 20:53   #48
Mirciuk
VW Driver

Stage 5
 
Mirciuk's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 467
Member of:
[VW]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Da,la un moment dat o sa trebuiasca sa si traduci ceva.Dar nu stiu de ce te complici atat,verzi ca sunt firme care se ocupa cu asa ceva,actele pt inmatriculari,indiferent ca sunt masini din intern sau extern,mergi cu toate actele ce le ai si te ajuta cu tot-informatii,ce acte mai trebuie,taxe,etc.Nu umbla ei cu actele tale,ca sa fiu bine inteles,dar iti ofera o consultanta gratuita,ei castiga din copii la acte,rca-uri,etc.Astfel de fime sunt pe langa birourile de inmatriculari auto,la mine la Alba Iulia sunt cateva exact langa,cred ca si la tine este la fel.Si eu eram foarte nelamurit si cautam pe net si intrebam,o simpla vizita acolo si in 5 minute stiam tot.
Mirciuk is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 00:09   #49
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Ma bag si eu in seama pe acest subiect. Detin o Nubira 1 din 99 la care am schimbat culoarea recent plus mici modificari estetice. M-am prezentat la R.A.R Iasi pentru identificare la schimbarea culorii. Cu ceva emotii legate de folie am trecut destule de repede. In CIV am doar 2 dimensiuni la anvelope 185/65/14 sau 195/55/15. Pe masina am jante de 15 195/55/15 dar recent mi-am luat un set de jante de 16 pe care le-am si vopsit. Am vorbit cu inginerul de acolo in legatura cu omologarea jantelor si trecerea dimensiunilor anvelopelor pe CIV. A spus asa:" Veniti la noi cu o foaie de la reprezentanta in care sa fie specificat faptul ca pe masina se pot pune jantele de 16 cu dimensiunile respective (deci au fost testate) si noi le vom trece in CIV fara probleme". I-am spus ca la mine e mai greu de vreme de Daewoo practici nu mai exista in tara. A spus ca pot sa iau aceasta hartie si de la dealeri."

In concluzie...daca aveti aceasta adeverinta, hartie nu o sa aveti probleme. Datele vor fi trecute fara probleme in CIV, daca nu... puteti opta pentru omologarea lor la RAR unde se vor face teste de directie si frane si reglarea vitezometrului...etc. Costul unei astfel de operatii este astronomic (parerea mea)....

Intrebarea mea este urmatoarea... daca vin totusi cu o astfel de hartie de la vre-o statie ITP este oare luata in considerare?
__________________
IS 85 RIH
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 10:53   #50
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

E ştiu că şi RAR-ul are o bază de date cu absolut toţi producătorii cunoscuţi!
Deci datele legale de jante le poţi găsi şi la RAR!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 15-08-10, 23:04   #51
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
E ştiu că şi RAR-ul are o bază de date cu absolut toţi producătorii cunoscuţi!
Deci datele legale de jante le poţi găsi şi la RAR!
da dar totusi tu nu omologhezi janta ci anvelopele cu dimensiunile respective... nu?
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 17:44   #52
ovi_atb

Stage 3
 
ovi_atb's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 156
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Eu am inmatriculat recent un Bmw 316 , In cartea masinii Nu erau trecute decat roti pe 15 respectiv 16 , Eu pe masina am roti pe 17(de vara) , dar in baza stikerului de pe stalpul din stanga unde producatorul specifica ca se pot monta si jante pe 17 . Si asa am trecut de Rar fara nici o problema .Mi-au fost trecute si jantele pe 17 in carte fara a plati ceva . Nici macar o spaga :P
__________________
E36
ovi_atb is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 18:05   #53
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Eu am talon nou fara dimensiunea cauciucurilor dar fostul proprietar s-a "deranjat " sa omologheze jantele pe 17 care le avea el .

Acum am trecut la observatii alte jante 235 .45.17 ! Problema e ca eu nu mai am jantele ale de un an pe masina

Ce se intampla daca merg la verificarea tehnica cu jantele originale pe 15 ?
Au iei in baza aia de date dimensiune rotilor originale sau se uita doar in talon!

Ar fii posibil omologate jante pe 19 pe o masina are nu a avut din fabrica mai mari de 18 ?
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 15:59   #54
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

am si eu o intrebare
chiar daca e un pic pe langa subiect, ideea e aceeasi.
Daca schimb culoarea la masina, cand ma duc la R.A.R sa-mi omologheze culoarea
vor baga masina prin tot circuitul, sau pur si simplu se vor axa strict la culoare?!
__________________


cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 17:34   #55
ovi_atb

Stage 3
 
ovi_atb's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 156
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Din cate am inteles .. poti sa colantezi masina cu o alta culoare si sa nu schimbi talonul si cartea .. acum cat de adevarat si simplu este .. nu stiu . in caz ca aflii posteaza si tu pentru ceilalti nestiutori .:P Salut
ovi_atb is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 18:47   #56
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by ovi_atb View Post
Din cate am inteles .. poti sa colantezi masina cu o alta culoare si sa nu schimbi talonul si cartea .. acum cat de adevarat si simplu este .. nu stiu . in caz ca aflii posteaza si tu pentru ceilalti nestiutori .:P Salut
pai stiam ca poti sa vopsesti/colantezi masina fara sa schimbi talonul numai in cazul in care schimbi doar nuanta.
exemplu: masina mea in talon este albastru si atat. eu o pot face orice nuanta ca nu e problema.(albastru marin, albastru perlat etc.)

Daca gresesc, sa ma corecteze cineva.
cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 09:03   #57
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by cosmin300 View Post
........
Daca schimb culoarea la masina, cand ma duc la R.A.R sa-mi omologheze culoarea
vor baga masina prin tot circuitul, sau pur si simplu se vor axa strict la culoare?!
In momentul cand ajungi la ei vor verifica automat seriile de motor si caroserie, aspectul general al masinii (roti -jante, cauciucuri, folii pe geamuri, starea parbrizului -sa nu fie fisurat), si daca mai este valabil ITP. In caz ca ITP-ul e valabil, ar trebui sa scapi fara alte verificari (gaze esapament, eficienta franare, suspensii, bucse,etc)...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 12-02-11, 17:35   #58
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

@cosmin300 nu iti vor verifica nimic alt ceva pentru ca tu platesti doar schimbatul de culoare nu si alt ceva
Si este adevarat in noile taloane nu mai scrie exact culoarea care ar trebui sa fie exemplul tau este foarte bun si este adevarat 100%

@SAX1987 nu ar trebui sa fie problema pentru ca daca mai ai si vechea dimensiune in cartea masinii, daca ti sa schimbat cartea este nasol atuncea s'ar putea sa trebuiasca sa iti pui jante pe 17 ca sa treci itp'ul.
Si toate autovehiculele au diferite dimensiuni de jante si cauciucuri care pot sa fie puse pe masina spre exemplu la masina mea am 185/60 R14 si 185/55 R15 eu mai mult de atata nu pot sa pun pentru ca nici producatorul nu recomanda si nimeni nu iti va omologa.
__________________
Pareri impartite : https://forum.4tuning.ro/118-masina-m...punto-mk2.html
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 18:19   #59
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Tocmai am facut si eu ITP`ul.
Singurul lucru de care s-a legat serios si chiar aveau pretentii sa nu aive probleme au fost franele si directia.
In rest au mai trecut cu vederea.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:56   #60
Dj_kyd

Stage 5
 
Dj_kyd's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 517
Member of:
[Fiat]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Miercuri o sa ma duc si eu cu un prieten de al meu cu un W-Golf IV la ITP sa vedem cat ne costa sa il faca pentru dimensinuni neomologate la cauciucuri si folii pe geamuri... triple
Dj_kyd is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -