Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-08, 14:38   #1
Dj-78-KBK
Oltcit Driver

Stage 3
 
Dj-78-KBK's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Member of:
[Oltcit]
[Opel]
Default O mica "problema" cu rutiera

salutare,
am sa povestesc si eu o mica intamplare...
luni a trebuit sa merg la Covasna, am ales ruta Craiova - Pitesti - Brasov - Covasna pt ca am zis ca am si peisaj frumos.
In acea zi traficul a fost foarte aglomerat, inainte de intrarea in orasul Rucar drumul este in lucru si au pus un semafor.
Fiind in destul de mare intarziere am ales sa depasesc toata coloana aflata la semafor, la fel ca mine au procedat si alti doi "bizoni" deci in total am fost 3 bizoni .
Ghinionul a fost ca in coloana sa se afle si o masina de MAI am vazut-o si am oprit exact in spatele ei, precizez ca depasira coloanei a fost pe culoarea verde a semaforlui.
La 100 de m de semafor era rutiera, bine inteles ca i-a oprit pe cei 2 din fata mea dar in acelasi timp a oprit si masina cu nr de MAI(super nova albastra) blocandu-ma si pe mine.
L-a chemat pe unul dintre politai si i-a zis probabil ca sa ma opreasca si pe mine.
M-am conformat a semnalele prostului si am tras mai pe dreapta, cei cu super nova au mers mai departe.
A venit un agent la geam si mi-a zis sa ii prezint actele(fara sa isi spuna numele)
I-am dat actele, imi zice "dar va grabiti domne nu gluma" ii zic eu de ce?
atunci imi spune: "vi se va retine permisul pt o perioada de 30 de zile", a luat actele si a plecat la masina.
Evident ca m-am dus dupa el si l-am intrebat motivul, mi-a zis ca depasirea unei coloane de masini si trecerea pe culoarea rosie a semaforului
I-am zis motivul grabei mele unde trebuia sa merg, cat de important este permisul pt mine etc etc.
M-a inteles si a zis ca imi va da numai o amenda.
Ok greseala mea, am fost prost platesc amenda pt centura, faruri, ce o fi, asta a fost in gandul meu.
Imi zice el ca o sa iti dau amenda ca nu ai actele la tine, valoarea amenzii este de 5 mil si asta numai daca ai sa platesti pe loc 2 mil 500.
I-am zis ca nu am suma respectiva si imi zice el ok bine atunci iti i-au permisu, si a ridicat geamu la masina si mi-a zis sa il astept in masina mea.
Pana la urma, cu gandu ca raman fara permis de sarbatori, am batut in geam si i-am zis ca ii platesc amenda.
Pe proces se apucase sa scrie suma de 500 RON. I-am dat banii pe geam 2 mil 500 i-a luat si imi zice " ok haide mergi ca nu iti mai tai si procesul ca sa nu iei puncte ca nu vreau sa crezi ca sunt rau dar sa nu le zici celorlalti ca nu ti-am luat permisu"
Ok, am luat actele si am plecat.
M-am interesat mai apoi cat este amenda pt lipsa actelor ( ce-a pe care m-a pus sa o platesc) am aflat ca este 2mil 500 deci 125 in 48h asta am aflat-o de la un agent de politie.
Am cautat eu pe net dar nu am gasit mai nimic.
Stie careva exact daca amenda este de 500 ron sau 250 ron?
Din cate am inteles politistul a procedat total incorect si nu avea nici un motiv sa ma opreasca pt ca initial el nu a vazut manevra facuta de mine.
Nu a existat nici o filmare, sau vreun martor care sa semneze procesul verbal
Din pacate nu stiu numele politistului pt ca nu s-a prezentat.
Pur si simplu banii mi-au fost furati...
daca nu stiu legislatia si valoarea amenzilor ...

Last edited by Dj-78-KBK; 10-12-08 at 20:11.
Dj-78-KBK is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 20:50   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: O mica "problema" cu ruitera

Sau pur si simplu ai fost tu usor de pacalit Nu te-a fortat nimeni sa ii dai banii fara proces verbal. Nu ai ce sa-i faci. Indiferent de valoarea amenzii, suma este destul de mare pt o "spaguta", ca doar nu ai facut cine stie ce, mai ales daca zici ca erai pe verde.
Motiv sa te opreasca avea: depasirea coloanei la semafor, indiferent daca ti-a vazut manevrele sau nu, el te-a prins pe contrasens
Asta e, invatatura de minte ca data viitoare ori sa nu mai faci, ori sa negociezi mai bine
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 10-12-08, 22:19   #3
Dj-78-KBK
Oltcit Driver

Stage 3
 
Dj-78-KBK's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Member of:
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: O mica "problema" cu ruitera

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Sau pur si simplu ai fost tu usor de pacalit Nu te-a fortat nimeni sa ii dai banii fara proces verbal. Nu ai ce sa-i faci. Indiferent de valoarea amenzii, suma este destul de mare pt o "spaguta", ca doar nu ai facut cine stie ce, mai ales daca zici ca erai pe verde.
Motiv sa te opreasca avea: depasirea coloanei la semafor, indiferent daca ti-a vazut manevrele sau nu, el te-a prins pe contrasens
Asta e, invatatura de minte ca data viitoare ori sa nu mai faci, ori sa negociezi mai bine
da recunosc ca am fost foarte naiv, dar pus in faptu ori permis ori amenda am ales amenda,
procesul l-a completat si mi-a zis sa ii dau banii, i-am dat si nu mi-a mai dat procesul,
Inca ceva, nu m-a prins pe contrasens, eram pe banda regulamentar, am zis, ma oprit masina de MAI din fata si le-a zis celor de la rutiera sa ma traga pe dreapta
Imi este ciuda ca nu am gandit la momentul respectiv pt ca nu prea avea ce sa imi faca, dar eram in mare graba si vroiam sa scap cat mai repede...
LE: se poate modifica numele thread-ului?? ...

Last edited by Dj-78-KBK; 10-12-08 at 22:21.
Dj-78-KBK is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 07:14   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: O mica "problema" cu ruitera

Oricum nu ai ce sa le faci, chiar daca poate ai dreptate. desi e gresit, ai gresit. I-ai dat banii de buna-voie si asta e... vroiai chitanta de la el?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-12-08, 17:14   #5
ciprianilie17

Stage 2
 
ciprianilie17's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 72
Default Re: O mica "problema" cu ruitera

aia nu a fost amenda, a fost spaga...tu trebuia sa ii zici sa iti dea proces verbal pentru ca nu aveai actele la tine si cautai pentru ce tia dat amenda (leagea, articolul, paragraful) si vedeai unde se incadreaza amenda ca suma...sunt 100% sigur k majoritatea politistilor nu stiu legile calumea si amenzile...
ciprianilie17 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 19:25   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: O mica "problema" cu ruitera

Zici tu ca nu... asta le e meseria si, daca nu stiu ceva, au "cartile" la ei Pe incercate... daca te opreste vreodata si vrea sa-ti dea amenda, roaga-l sa-ti arate unde scrie X... si o sa-ti scoata legislatia si o sa ti-o arate.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 21:27   #7
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: O mica "problema" cu ruitera

intr-un fel ai ramas cu permisul in buzunar si poate ai tras si o invatatura de minte dar:
1) cum naiba sa dai banii la politist pt amenda =))))) ? e prima oara cand iei o amenda nu ?...scuza-ma ca rad dar m-a amuzat teribil asta
2) de martor nu era problema, doar era coloana...mai gasea el inca unu ca tine care a depasit si il punea sa semneze ca martor, sa vezi baiatul cum semna si cu piciorul
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 14-12-08, 21:33   #8
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: O mica "problema" cu ruitera

oricum daca stiu bine amenzile nu se mai platesc la politist.
ce se da la capul de creta se numeste spaga si se poate ajunge in alte parti.
Amenzile se platesc la posta,cec sau la oficiul special de la primarie sau finante/trezorerie.
si da, ei tot timpul au legislatia, la o adica ti-o arata fara nici o jena.
asta in romania, ca in america daca comentai ceva erai arestat.
si apropo, tu ai platit amenda pentru ca ai grasit, te-o pus el sa depasesti coloana?
oare aia din coloana nu se grabeau si ei?
oare aia stateau de prosti la stop?
oricum te-ai ales cu o amenda, cu niste bani care nu cred ca iti stricau acum de sarbatori, dar sunt convins ca data viitoare ai sa stai la stop :P si in coloana
bafta
Kent8 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-08, 10:44   #9
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: O mica "problema" cu ruitera

Nu s-a ales cu amenda, s-a ales cu o "gaura" in portofel, atat. Singurul lucru care ar trebui sa te bucure e ca nu ai primit si cateva puncte "bonus".
Amenzile se platesc si la politist. Nu stiu daca si la cei de pe strada, dar la sectie se platesc in mod sigur.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-12-08, 20:45   #10
Dj-78-KBK
Oltcit Driver

Stage 3
 
Dj-78-KBK's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Member of:
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: O mica "problema" cu ruitera

Quote:
Originally Posted by Kent8 View Post
oricum daca stiu bine amenzile nu se mai platesc la politist.
ce se da la capul de creta se numeste spaga si se poate ajunge in alte parti.
Amenzile se platesc la posta,cec sau la oficiul special de la primarie sau finante/trezorerie.
si da, ei tot timpul au legislatia, la o adica ti-o arata fara nici o jena.
asta in romania, ca in america daca comentai ceva erai arestat.
si apropo, tu ai platit amenda pentru ca ai grasit, te-o pus el sa depasesti coloana?
oare aia din coloana nu se grabeau si ei?
oare aia stateau de prosti la stop?
oricum te-ai ales cu o amenda, cu niste bani care nu cred ca iti stricau acum de sarbatori, dar sunt convins ca data viitoare ai sa stai la stop :P si in coloana
bafta
eu nu am o problema cu amenda, am gresit trebuia sa platesc, problema mea este ca politaiul m-a mintit cu valoarea amenzii si a completat un proces verbal pe care apoi l-a anulat, din start nu era valabil.
Amenda pt lipsa actelor este intre 4-8 pct deci in nici un caz 5 mil
M-a oprit la spusele unui alt politai, el nu avea de gand sa ma opreasca pt ca deja oprise pe inca 2 care au depasit coloana si au trecut pe rosu.
Nu avea nici o dovada sau martori (alti politisti nu sunt acceptati ca martori) ca eu am depasit coloana.
Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Nu s-a ales cu amenda, s-a ales cu o "gaura" in portofel, atat. Singurul lucru care ar trebui sa te bucure e ca nu ai primit si cateva puncte "bonus".
Amenzile se platesc si la politist. Nu stiu daca si la cei de pe strada, dar la sectie se platesc in mod sigur.
amenzile se pot platii si la politisti, acestia au asupra lor un chitantier..

Last edited by Dj-78-KBK; 16-12-08 at 20:47.
Dj-78-KBK is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -