Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-04-11, 19:26   #1
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Masina de Bucuresti

Dispun de aproximativ 10.000 de euro si as vrea sa imi achizitionez o masina pentru mers in Bucuresti si in weekenduri la tara (130 km) Vreau ceva cu un consum mic (Deci banuiesc ca diesel) si evident si ceva fiabil, intretinere ieftina, piese ieftine etc. Cel mai important este consumul. Ce sfaturi imi dati? Spre ce sa ma orientez? Care este diferenta de consum intre o masina cu cutie automata si una manuala? Evident aceiasi masina nu vreau o comparatie intre Tico si Lincoln Navigator si bn inteles Tico automat )
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 03-04-11, 20:50   #2
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Masina de Bucuresti

1. Cutiile automate moderne şi cele manuale moderne nu duc la o diferenţă impresionantă de consum. De fapt, dacă ai cutie Tiptronic (Mercedes-Benz 722.x) sau Steptronic (BMW) e recomandabil s-o laşi să schimbe ea, pe modul manual vei schimba oricum mai prost

2. Ia-ţi un model TDI puţin folosit, ceva de genul Golf IV 1.9TDI/90, Seat Ibiza 1.9TDI, Skoda Fabia etc, ai putea economisi o mare parte din cei 10 000 EUR (chiar dacă are un număr uriaş de kilometri şi are nevoie de schimb de distribuţie, tot nu va putea costa mii de EUR operaţiunea).

3. Fugi de motoarele pe benzină mici fără turbo (1.4/75, 1.2/80 etc). Sunt oribile ca performanţe şi consumă mai mult ca un TDI. Faptul că ai cāştiga cāteva zeci de lei la impozitul anual nu te scuteşte de consumul īn oraş şi de performanţele slabe la drum īntins.

De fapt, se pare că toate motoarele pe benzină economice şi cu o construcţie clasică, fără turbo, compresor, VVT etc, sunt limitate din construcţie (axe cu came, porturile din chiulasă, evacuarea etc) astfel īncāt nici măcar nu le poţi modifica fără o dezmembrare completă a motorului.

Cum ar spune un romān īntrebat de un american: "-Cāte bancuri cu şi despre Geo Metro 1.0 există? -Niciunul, toate sunt parte din cruda realitate"

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 03-04-11, 22:17   #3
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Masina de Bucuresti

La un Golf 4 sau 5 ma gandesc si eu dar am zis sa mai cer niste pareri. Din cate stiu si pe Skoda Superb sunt tot motoarele dupa golf dar nu stiu daca am dreptate. Care e diferenta de consum? Oricum Superb-ul nu prea e masina e oras, imi trebuie si vasle ca e dita mai barca... etc.
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 08:43   #4
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Masina de Bucuresti

Dacă ai numai 10 000 EUR şi vrei Superb, īţi tai singur craca de sub picioare. Costul pieselor de schimb e pe măsura numelui

Golf IV poate fi obţinut ieftin dacă sapi suficient.

Golf V e foarte greoi, 1500 kg şi o inerţie pe măsură.

Dacă vrei o maşină ceva mai mare, e mai convenabilă Octavia Tour.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 09:24   #5
adryancrystyan

Stage 4
 
adryancrystyan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 222
Default Re: Masina de Bucuresti

S-a plecat de la o masina de oras si s-a ajuns la Superb si Octavia Tour.
Octavia Tour modelul de 105 cp TDI din cate am vazut are un consum destul de maricel in oras, ma refer la 9 % chiar 10 %.
Masina mica de oras ar fi un Citroen C3 sau C4, modelul diesel fiind foarte economic, respectiv 5 - 6 % din cate am auzit. Deasemenea Golful IV ar fi o alegere buna. Bineinteles ca sunt foarte multe masini din aceasta gama, atat noi cat si sh care trebuie luate in seama.
Spor la cautari.
adryancrystyan is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 13:13   #6
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Masina de Bucuresti

Ma gandeam initial si la un Logan Diesel nou dar.... nu prea merita banii asa ca cel mai probabil o sa merg pe Golf IV. Oricum momentan nu am banii, vor venii la 1 mai deci am timp de cautat si de gandire. Am vazut si pe net ceva oferte, si in Vitan si in Bucuresti prin parcari... o sa caut un mecanic bun si am sa ma duc sa vad cateva masinute dupa ce ma hotarasc exact ce model sa iau. Cu Citronelul ) cum spunea un prieten nu prea cred ca fac mare afacere, deoarece nu am auzit lucruri bune despre masinile Franceze, fiabilitate scazuta si revizii si piese scumpe, deci nu e pentru mine!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 13:57   #7
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Masina de Bucuresti

Dacă vrei să auzi cum stă treaba cu piesele maşinilor franco-turco-romāneşti, īntreabă cāţiva taximetrişti cum e cu Clio Symbol dCi, Logan 1.5 dCi şi eventual Megane I 1.9 dCi

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 16:53   #8
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masina de Bucuresti

Iar inventati mituri despre masinile frantuzesti ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 17:34   #9
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Masina de Bucuresti

1.9 tdi pe octavia 2 consuma intre 7 si 9 in bucuresti, in functie de trafic si de numarul pe care l porti la picior.

daca ai 10.000 si esti dispus sa i spargi pe toti, nu are rost sa te uiti la golf4. tinteste mai sus. eu as opta pentru e46, dar se pune problema intretinerii.
incearca o fabia, octavia, golf 5
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 20:34   #10
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Masina de Bucuresti

Multi spun ca Golf 5 are un consum mult mai mare fata de 4 si prefer sa dau 6000 pe un Golf IV si restul banilor sa ii pastrez, decat sa iau o masina cu care sa nu am ce sa fac!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 00:49   #11
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina de Bucuresti

In primul rand conteaza ce varsta ai si cat de mare este familia.Nevasta,copil??Daca ai familie te poti gandi si la o masina bicorp...genul Citroen xsara picaso sau un Vw Sharan.In cazul in care nu ai familie la si esti tanar i-ati un Seat Leon 1,9 tdi sau un Golf 5 sunt usor de intretinut.
Succes si sa ne spui ce alegere ai facut.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 12:16   #12
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Masina de Bucuresti

Quote:
Originally Posted by DieselRider View Post
Multi spun ca Golf 5 are un consum mult mai mare fata de 4 si prefer sa dau 6000 pe un Golf IV si restul banilor sa ii pastrez, decat sa iau o masina cu care sa nu am ce sa fac!
normal ca golf 5 2.0 tfsi consuma mai mult decat golf 4 tdi.
si in ce fel ti au argumentat aia "multi" ce ai spus mai sus ?
un motor de aceea capacitate vechi consuma mai putin decat unul mai nou ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 17:52   #13
DieselRider

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Default Re: Masina de Bucuresti

Ma refer la motoarele diesel de la ambele masini si nu mi-au argumentat decat mi-au spus consumul lor!
DieselRider is offline   Reply With Quote
Old 05-04-11, 20:03   #14
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: Masina de Bucuresti

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
1.9 tdi pe octavia 2 consuma intre 7 si 9 in bucuresti, in functie de trafic si de numarul pe care l porti la picior.

daca ai 10.000 si esti dispus sa i spargi pe toti, nu are rost sa te uiti la golf4. tinteste mai sus. eu as opta pentru e46, dar se pune problema intretinerii.
incearca o fabia, octavia, golf 5
octavia 2 1.9tdi recomand si eu , o masina foarte fiabila si un motor foarte economic
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 10-04-11, 12:51   #15
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Masina de Bucuresti

Golf 5 e cu aproape un sfert de tonă mai greu ca un Golf 4, la aceeaşi motorizare.

Exemplu: Golf 5 (1.9TDI/105) are 1579 kg!

E destul de natural să fie mai greoi şi să consume ceva īn plus. E valabil şi pentru majoritatea Octaviilor II, care au şi dezavantajul de a fi mari cāt nişte balene şi greu de parcat. Mai uşor intru īntr-un spaţiu mic de parcare cu Mercedes-Benz Clasa E (ochios) decāt cu Octavia II.

Din acest motiv, ori ai banii pentru un model mai sportiv, 2.0TFSI montat pe GTI sau pe GTI Edition 30 (şi nu ajung numai 10 000), ori alegi ceva puţin consumator, special pentru oraş, care să te coste cāt mai puţin din suma pe care o ai (exemplu: găseşti un Golf 4 1.9TDI/90 īn stare bună la 6000-7000 EUR şi păstrezi restul fiindcă īn criză nu ştii niciodată cānd o să mai ai nevoie de bani).

~Nautilus

Last edited by Nautilus; 10-04-11 at 12:54.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -