Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-08, 23:06   #1
KyleXY

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 48
Default Tractiune spate + incepator...

Salut!

A venit vara, si fiindca am reusit sa iau permisul, parintii s-au gandit sa cumpere o masina noua. S-au gandit la un BMW/Merc, iar "castigator" a iesit BMW-ul. Problema e ca eu sunt incepator (am cam ~600 de km, parcursi cu un Matiz) si nu stiu cum ma voi descurca cu tractiunea spate. Nu ma refer la cum o sa se comporte la 200 km/h, nu sunt idiot sa ma omor, ma refer cum se comporta la 100~110 km/h. Tata zice ca daca merg "calm" nu voi avea probleme. Eu oricum am un stil de condus mai linistit, nu ma omor dupa viteza si condus agresiv. Ce parere aveti?
KyleXY is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 23:25   #2
caddylac_slk

Stage 1
 
caddylac_slk's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 12
Default Re: Tractiune spate + incepator...

ioh zic k daca ai un ESP si un ASR se usureaza mult treaba
caddylac_slk is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 23:28   #3
KyleXY

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 48
Default Re: Tractiune spate + incepator...

Quote:
Originally Posted by caddylac_slk View Post
ioh zic k daca ai un ESP si un ASR se usureaza mult treaba
Asta asa e... dar daca nu sunt? (vorbesc "ipotetic")
KyleXY is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 00:31   #4
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Tractiune spate + incepator...

nu e mare catastrofa sa ai tractiunea spate...chiar o manuiesti mai bine...problema e cum te descurci cu ea cand vei vedea diferenta de la matiz...ca asa zicem toti ca mergem linistiti si cand stim ca avem cai putere sub noi sa vezi ce ne trece sfintenia
apache is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 00:42   #5
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Tractiune spate + incepator...

ai timp pana la iarna sa te inveti cu ea, sa ai gume bune ,sa ai frane si SA FII CUMPATAT SI LINISTIT , GANDESTE REPEDE DAR ACTIONEAZA MODERAT - FARA SMUCELI ADICA
si te descurci..ca totusi nu e reteta de sinucidere tractiunea spate
are ea tendinta de a fugi exact atunci cand nu ai tu chef ca sa zic asa sau ..exact atunci cand nu te astepti
ex : plouase,putin ud pe jos ,dar o ploaie usoara doar s-a curatat un pic asfaltu si sunt singur pe drum (02 AM) si trag de volan in toate felurile si apas acceleratia nu derapeaza sau ceva
cand e udata strada de masinile alea REBU samd si e leaoarca toata strada, si apoi si intersectia la fel, sa zicem ca faci stanga, tot asa ora tarzie ,fara pietoni, bagi 1-a ,mergi usor, si dai a2-a si cum ai cuplat incepi sa apesi usor acceleratia si in acelasi timp faci usor stanga, asta pe la vreo ~40 la ora sa zicem, aluneca usor masina de spate - un pic in dreapta, iei gazul USOR si treptat, tragi dreapta volan ,se duce un pic in stanga , indrepti volanul si aia e
DACA STII CUM , o masina tractiune spate SE POATE REDRESA mult mai usor decat una cu tractiune fata ,pe cat de usor pierzi controlul pe atat de usor il recapeti DACA STII CE FACI
odata ce ai pierdut controlul la tractiune fata, greu sa o mai controlezi - ce-i drept pierzi controlul mai greu..dar si cand ai pierdut-o dus ai fost!
pana la iarna mai ai timp sa te inveti cu ea , sa ai mereu pneuri corespunzatoare si cu suficienta suprafata pe ele ( nu 2-3 mm cat e legea ca nimeresti o strada proaspat udata cu un camion de la comp de salubrizare si te-ai dus ca la patinoar)
daca nu ii dai ca disperatu te inveti repede cu ea..
sa nu iti iei ceva ft puternic daca ti-e totusi frica rau
pana in 150 de cai , poate chiar mai putin daca tot zici ca nu iti place viteza
cu 110 cai te descurci onorabil zic eu , mai ales pentru un incepator
concluzia ACA ITI PLACE BMW sau DACA ITI PLACE MERCEDES , si daca AI BANI SA O CUMPERI SI SA O INTRETII , IA-TI BMW SAU MERCEDES! !
doar daca iti place si doar daca ti-o permiti!
ai destui km..unii au inceput de la 0 cu tractiune spate, iarna.. ce mai vrei ? e prea bine asa
Sa ne tii la curent ce masina alegi , te asteptam cu un topic la sectiunea masina mea
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 00:48   #6
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Tractiune spate + incepator...

Quote:
Originally Posted by caddylac_slk View Post
ioh zic k daca ai un ESP si un ASR se usureaza mult treaba
da ma.. ca sistemele alea sunt inteligenta artificiala si in plus transmit prin unde radio niste tepi in cauciucuri si are masina aderenta! concluzia .. poti sa ai toate sistemele lumii de stabilitate si tractiune ca tot iti aluneca!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 00:50   #7
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Tractiune spate + incepator...

Quote:
Originally Posted by KyleXY View Post
Salut!

A venit vara, si fiindca am reusit sa iau permisul, parintii s-au gandit sa cumpere o masina noua. S-au gandit la un BMW/Merc, iar "castigator" a iesit BMW-ul. Problema e ca eu sunt incepator (am cam ~600 de km, parcursi cu un Matiz) si nu stiu cum ma voi descurca cu tractiunea spate. Nu ma refer la cum o sa se comporte la 200 km/h, nu sunt idiot sa ma omor, ma refer cum se comporta la 100~110 km/h. Tata zice ca daca merg "calm" nu voi avea probleme. Eu oricum am un stil de condus mai linistit, nu ma omor dupa viteza si condus agresiv. Ce parere aveti?
cum de te-ai hotarat la bmw? iti dau un exemplu: bmw = fuga / mercedes = lux si comfort! am trecut de la serie 3 la c-klasse si se simte diferenta cam din toate pctele de vedere!
PS: o sa iti fie greu iarna cu RWD , i-ati neaparat cauciucuri speciale pt iarna si fi foarte foarte grijuliu! cea mai mica greseala e fatala
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 00:54   #8
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Tractiune spate + incepator...

NU O SA AI PROBLEME CA MA GINDESC CA NU CUMPERI PT TINE CA INCEPATOR UN 335i SAU M3 atat timp cit este un bmw normal si tu o conduci cum trebuie nu o sa ai nici o problema daca are tractiunea spate
bafta
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 01:40   #9
frozzen
BMW Driver

Stage 5
 
frozzen's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 409
Default Re: Tractiune spate + incepator...

atata timp cat conduci calm si prudent nu are ce sa se intample...intradevar poti sa ai si mama sistemelor cand e ud pe jos sau e zapada se mai da de cur daca o bruschezi...acu depinde si de bani...poti sa iti iei un 4x4 si ai eliminat problema
__________________
frozzen is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 08:46   #10
KyleXY

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 48
Default Re: Tractiune spate + incepator...

BMW-ul a fost alegerea parintilor, nu am prea fost intrebat ce vreau Nu e vorba ca nu imi place viteza, dar trebuie sa ai si pe unde sa mergi, si sa ai si experienta. La mine, a 2-a lipseste sigur Despre condusul iarna, va avea nu doar anvelope de iarna, ci si lanturi.
PS: Am vorbit cu un vecin, (are un E39 530d), sa ma lasa sa merg putin cu el, sa vad cum mi se pare.
KyleXY is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 11:20   #11
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Tractiune spate + incepator...

pai vara nu poti vedea o diferenta mare intre fwd si rwd, testeaz-o iarna intr-un poligon si vei vedea
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 14:52   #12
KyleXY

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 48
Default Re: Tractiune spate + incepator...

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
pai vara nu poti vedea o diferenta mare intre fwd si rwd, testeaz-o iarna intr-un poligon si vei vedea
Intr-adevar, am mers putin cu ea azi si nu mi s-a parut diferit... adica nu foarte diferit. Ma gandesc ca ma mai invat cu ea pana la iarna, plus ca daca nu sunt sigur pe mine pot merge cu Matizul iarna viitoare

Daca tot am deschis threadul, sa mai pun o intrebare: Un BMW "urs" se conduce mai usor/greu fata de o "pisica"? (intreb din curiozitate)
KyleXY is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 15:52   #13
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Tractiune spate + incepator...

e mai veche decat pisica.. e mai greu de condus, ambreiajul este foarte tare( in sensul de greu ), nu ai servo etc!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 16:08   #14
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Tractiune spate + incepator...

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
e mai veche decat pisica.. e mai greu de condus, ambreiajul este foarte tare( in sensul de greu ), nu ai servo etc!
servo se poate pune 100euro caseta+50europompa+curele si celelalte piese necesare; are o vizibilitate excelenta fata de celalalte masini pe care le-am condus pana acum,desi e mult mai joasa si tin si scaunul jos(e reglabil pe inaltime si l-am reglat astefel incat sa vad colturile masinii dar tot e jos ) , cu totii putem fi de acord ca bate pisica la FUN! e mai ieftina, o sa fie putin mai complicat cu intretinerea, trebuie sa fii atent si sa stii ce faci ..si cand o conduci si cand o intretii.. ambreiajul mi se pare ok mie..m-am obijnuit repede cu el
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 16:19   #15
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Tractiune spate + incepator...

la varianta xd sau xi nu s-a gandit nimeni?ce masina vrei sa-ti iei?cat de noua?
bmwm5 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -