Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 09-06-08, 21:36   #31
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Astra GTC sau Golf V

peste 300nm un 1.4? oo da
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 21:49   #32
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Astra GTC sau Golf V

daca baga acel motor 1,4 t-jet de 200 de cai pe Bravo sau Grande Punto probabil ca o sa-mi stea nadragii in una dintre ele
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 21:54   #33
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Astra GTC sau Golf V

200cai totusi sunt cam MULT pentru un 1.4
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-06-08, 21:58   #34
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Astra GTC sau Golf V

nu si daca sunt facuti cu cap...
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 05:01   #35
DARE_DEVIL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 71
Default Re: Astra GTC sau Golf V

Quote:
Originally Posted by °SFC° View Post
Fratilor lasa-ti totii tarani in pace, pe ei ii intereseaza sa fie TDI (daca se poate cu toate literele rosii, ca se spune din batrani ca alea is cele mai bune...) ii mai intereseaza sa aibe TUN de bass in portbagaj, un cd-player SONY X-PLOD + doua boxe tot Sony, o husa pe volan cu imitatie de mahon... si hai cu maneaua!!!!

Nu zic ca toti sunt la fel, dar mentalitatea multora dintre tinerii din Romania cam asta e... .

Eu unul as alege tot benzinar ca faci cam putini km pe an.
Sa iti cumperi si tu un astra H sa vezi cum se comporta la drum sau o vectra C...ca sa nu mai zic de turbocompresoarele de pe CDTI ( cele de 120 si 150 de cai)....mai mentionam si servodirectia ?....Tind sa cred ca astra G e mai fiabila ca un astra H ( motoarele de 1.7 dti te duc peste 300 de mii de km daca la intretii corespunzator ).Poate golful are un aspect clasic de cand sa "nascut" dar la capitolul perforrmante si fiabilitate e peste astra H ( ma refer la cele stock), focus 2 are si el un design frumos si motoare fiabile dar sunt mai slabe ca performante.Eu cand m-am hotarat sa mi achizionez o masina ma interesat mai mult fiabilitatea si performantele ei decat designul.Astra GTC e mai frumoasa dar la ce bun?...sa stau cu frica ca imi crapa turbocompresorul daca o conduc intr-un stil mai agresiv?..Am cunoscuti care au motoare de CDTI pe opelurile lor...unul se plangea de turbo, altul de servo sau de stabilitatea masinii.Nu zic ca astra GTC nu e o masina buna dar totusi nu pot sa o vad "deasupra" golfului doar datorita designului si a faptului ca e destul de rara pe sosele noastre .Cat despre conceptia ta ca cei care prefera tdi uri din grupul Vag sunt niste tarani iti recomand sa te gandesti de 2 ori inainte sa mai faci aceasta afirmatie.Si asa am vazut la semnatura ta ca ai avut sau ai un audi A3 TDI ,care din cate stiu eu tot din grupul VAG face parte .Dar ma rog nu e problema mea daca tu gandesti asa.Fiecare are dreptul de asi exprima parerea.

Revenind la topic : Daca te intereseaza mai mult designul (astra GTC) decat perfomantele si fiabilitatea unui golf atunci alege Astra GTC.Ai mentionat ca mai mult o sa umbli cu ea in afara...deci cel mai recomandat e sa fie pe motorina .Daca am suparat/jignit pe cineva prin acest post , imi cer scuze .Nu asta era intentia mea
DARE_DEVIL is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 08:26   #36
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Astra GTC sau Golf V

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
pai nu e adevarat? sau poate n-am vazut eu bine ca tot ceea ce recomanzi tu sau ce apreciezi este VAG.
si da, un nr mare de vanzari e bun, poate si astra h daca ar fi aratat ca gtc-ul s-ar fi vandut mai bine. sau poate e doar renumele de vw... oricum nu zic ca astra e mai buna ca golf, doar ca multa lume zice ca daca e vw sau audi e sfant si nu mai e nimeni ca ei.

daca tu ai un audi cum nu mai vezi in oglinda sau pe langa tine, e foarte bine si felicitarile mele. dar cateodata parca nu-ti place sa vezi pe langa tine 100 de masini ca a ta. eu stiu, doar am astra g. de asta vorbeam de raritate, pentru ca e evident ca o masina nu e proasta din moment ce lumea o cumpara
man, ca sa tai pe scurt alte idei unde nu are rost sa comentez..ca te-ai dat singur de gol. sicner, cand imi iau amsina ma uit la performante, la fiabilitate, la design....la costuri...la ce vrei tu, dar nu ma uit cate au vecinii mei, nu ma intereseaza decat daca e vanduta bine, inseamna ca poate e ceva de capul ei.

da, nu imi place sa fie strada plina de masina identice..dar nici nu aleg acum o masina doar pt ca e rara.

poa sa fie plin de Porscheuri mai rau ca logan...ca tot mi-as lua unul. e doar un exemplu.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 14:39   #37
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Astra GTC sau Golf V

eu cand imi iau masina mi-o iau in primul rand sa-mi placa. degeaba e buna, fiabila, puternica daca nu-mi place. desigur, nu trebuie sa ma dea afara din casa la costuri, dar degeaba platesc putin si am nu stiu cata putere daca eu nu ma simt bine in ea. oricum o masina e o pierdere de bani, de ce sa nu ma bucur de ea?
si in legatura cu ce a zis DARE_DEVIL: da, mi s-a spus si la reprezentanta ca astra G e construita pe o platforma mai fiabila, dar cdti-urile (sau multijet - fiat, alfa) sunt renumite si multi le cunosc ca fiind printre cele mai bune motoare diesel
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 14:55   #38
DARE_DEVIL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 71
Default Re: Astra GTC sau Golf V

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
eu cand imi iau masina mi-o iau in primul rand sa-mi placa. degeaba e buna, fiabila, puternica daca nu-mi place. desigur, nu trebuie sa ma dea afara din casa la costuri, dar degeaba platesc putin si am nu stiu cata putere daca eu nu ma simt bine in ea. oricum o masina e o pierdere de bani, de ce sa nu ma bucur de ea?
si in legatura cu ce a zis DARE_DEVIL: da, mi s-a spus si la reprezentanta ca astra G e construita pe o platforma mai fiabila, dar cdti-urile (sau multijet - fiat, alfa) sunt renumite si multi le cunosc ca fiind printre cele mai bune motoare diesel

Mie sincer imi place golful V . Ca design e mai "urata" ca un focus 2 sau un astra H.Eu cand a trebuit sa aleg, a trebuit sa o fac intre un focus 2 , un golf V si un seat leon prima generatie. Ma hotarasem sa achizionez una noua pana la urma deci seat leon iesea din discutie ( pacat, o consider una din cele mai frumoase masini ca aspect si agresivitate). Alegeam focus 2 daca motorul tdci de 2.0 scotea macar vreo 150 de cai, dar eu am ales golf pentru ca totusi nu imi permit sa schimb masinile la o anumita perioada de timp, asa ca am preferat sa merg la sigur in ceea ce priveste performantele si fiabilitatea.Oricum daca vrei si ai imaginatie poti face si din golf o masina frumoasa.Cat despre motoarele de pe opel nu te pot contrazice, doar am zis ce am auzit si eu sau vazut de la diverse persoane care au pe masinile lor motoare CDTI.Cine stie poate sunt cazuri izolate.
DARE_DEVIL is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 15:32   #39
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Astra GTC sau Golf V

astra h e mai putin fiabila decat astra g

golf 5 este o masina excelenta din punct de vedere al performantelor, fiabilitatii , design interior.. tot ce ma da inapoi la ea este exteriorul, dar nu e RAU .. doar ca nu se apropie de cel al leonului sau bravo. Deocamdata ce ma ingrijoreaza la g5 este consumul mult peste norma atunci cand se merge SPORT mie cel putin nu imi vine sa cred ca imi consuma 10-11 L in oras , ca sa nu mai vorbim ca nici nu am facut bine revizia si deja bag ulei din 2 in 2 luni
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 17:24   #40
DARE_DEVIL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 71
Default Re: Astra GTC sau Golf V

Din cate vad eu ai facut la masina chiptuning presupun nu?.....eu am intrebat vreo 2 posesori de golf V GT cu motorul TDI de 170 de cai..mi au spus ca daca merg in ritm sportiv cu masina consumul e undeva la 9 la suta 10 maxim...acum poate depinde si de modul de exploatare si etc...cati km ai la masina de completezi cu ulei la ea?Mi se pare foarte aiurea chestia asta mai ales ca din cati stiu eu cu masini vw cu motoare TDI de 1.9 si 2.0 de 105 si respectiv 140 cai, sa se planga ca trebuie sa completeze la motor nivelul de ulei
DARE_DEVIL is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 17:28   #41
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Astra GTC sau Golf V

deobicei din cate am inteles TDI-urile consuma muuuuuult ulei

Da am CHIP DE CONSUM!! deci sa consume mai putin inainte consuma 10..acu depinde 8-9-10 dupa caz, daca merg cu AC dar nu a mai exagerat cum facea iarna ..by the way masina a fost adusa din germ la 115000km, acum are 128000 insa suspectez ca nu mi s-a facut revizia corect si ca jegosii nu mi-au pus uleiul meu, ci vreunu prost
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 17:39   #42
DARE_DEVIL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 71
Default Re: Astra GTC sau Golf V

Daca motorul tau consuma ulei pot fi din cateva cauze majore...masina nu a fost menajata absolut deloc pentru un diesel ( ulei necorespunzator, nerespectarea perioadei de rodaj al motorului, consumabilele de calitate inferioara, condusul mai mult decat agresiv etc)...de asta consuma si asa mult ...mai am un caz cu un prieten...are un golf 4 tdi break de 90 de cai...si ii papa motorasul ala la 150 de mii de km cam 10-11 la suta in oras la un condus linistit.Este o vorba...daca nu ai grija de masina...atunci nici ea nu va avea grija de tine.Nu stiu daca e recomandat sa pui un tratament de ulei pe motor ( va mai ameliora din probleme dar nu garantez ca te va scapa de ele)


Ps ar fi bine totusi sa verifici daca injectoarele sunt calibrate sau pompa..ca stiu ca mai pot aparea si probleme de acest gen.....in orasul meu este un seat leon cupra 4 tdi de 220 de cai modificat si multi spuneau ,inclusiv proprietarul, ca masina nu sare la consum de 10 litri la suta....deci daca e intretinuta cum trebuie nu cred ca apar probleme de acest gen

Last edited by DARE_DEVIL; 10-06-08 at 17:41.
DARE_DEVIL is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 17:41   #43
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Astra GTC sau Golf V

reviziile au fost facute la timp, corect si la reprezentanta VAG, masina a apartinut unei doctorite chiar am facut cunostinta cu ea si era buna rau si imi parea rau ca nu stiam nemteasca asa bine
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 18:48   #44
mariusel86

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 49
Default Re: Astra GTC sau Golf V

la cati bani as putea gasi un golf5 in germania sa zicem 1.9tdi max 150.000km, sau 1.4 1.6 benzina ... ?

daca as tine masina 3-4 ani si fac cam 15.000 -20.000 pe an ce s ar merita ?
avand in vedere fiabilitate/consum/intretinere...etc.
mariusel86 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 18:58   #45
mariusel86

Stage 2
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 49
Default Re: Astra GTC sau Golf V

am vazut si 1.4fsi 1.6fsi ...ziceau ca au un consum f mic .. are cineva ?
mariusel86 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -