Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-04-08, 23:37   #1
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Nu mai vreau Logan deci?

Am un logan 1.5 dci 2006 preferance, 19.000 km facuti.
Treaba sta cam asa,m-am saturat de verile transpirate in masina si m-am gandit sa aloc ceva bani pentru un upgrade la capitolul auto,cu alte cuvinte am nevoie disperata de AER CONDITIONAT.Initial am vrut sa instalez AC pe masina asta pentru ca sunt multumit de ea dar mi-au spus sec 1500 euro deci am renuntat la ideea asta.
Acum vreau sa vand masina si mai pot pune diferenta pana la 11 mii euro,deci 11 mii sunt toti banii de care dispun incluzand taxa de prima inmatriculare si alte costuri.
M-am gandit sa iau un abition cu noul motor de 85 cai (a mea are 65 este modelul euro 3) dar parca nu as da 10400 euro pe un Logan ) deci astept de la voi variante in banii astia.
Binenteles ca am anumite cerinte de la masina
1.AER CONDITIONAT
2.servo directie-frana (chiar si abs dar nu e musai)
3.consum asemanator (loganul imi ia maxim 5,8-6,2 oras si 4.4-5 in afara) sau un pic peste dar nu mai mult de 7.5 oras si 6 afara),in fine cred ca ati inteles ideea
4.Spatiu maricel adica exclud polo,corsa&restul
si daca este sh.
an minim 2005
km maximi 50.000

Eu m-am orientat spre astra dar am citit atatea pe internet incat mi s-a taiat orice chef in a merge sa iau masina de dincolo (km dati inapoi,masini busite si reparate etc)

Reamintesc 11 mii euro sunt toti banii ,nu detin nici macar un euro in plus.
Deci ma puteti ajuta ? ms anticipat
apache is offline  
Old 05-04-08, 23:46   #2
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Hyundai i30....
Cosmin255 is offline  
Old 05-04-08, 23:54   #3
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Quote:
Originally Posted by obrazNICK View Post
Hyundai i30....
12354 cel mai ieftin diesel deci 1354 euro bani care nu-i am ms de sfat oricum ,tocmai ma uit la accent
apache is offline  
Old 05-04-08, 23:57   #4
Dj-78-KBK
Oltcit Driver

Stage 3
 
Dj-78-KBK's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 139
Member of:
[Oltcit]
[Opel]
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Kia ceed .... raport pret calitate bun
Dj-78-KBK is offline  
Old 06-04-08, 00:33   #5
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Quote:
Originally Posted by Dj-78-KBK View Post
Kia ceed .... raport pret calitate bun
din nou o masina ce nu mi-o pot permite .va multumesc de sfaturi dar incercati va rog sa va incadrati in 11.000 euro cu toate taxele
apache is offline  
Old 06-04-08, 01:02   #6
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Pret: 10,800 EURO An fabricatie: 2006 Carburant: Motorina
Rulaj: 20,000 km Capacitate: 1,348 cmc Putere: 90 CP
Locatie:BUCURESTI Inmatriculata RO
Dotari:
EURO 4; CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 4 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
ORICE PROBA JANTE ALIAJ PE 16 ,VOLAN CU SCHIMBATOR PIELE + COMENZI RADIO PE VOLAN, LINIE AUDIO HIFI + SUBOOFER INCORPORAT DIN FABRICA ABS, ASR, ESP PRET DISCUTABIL
Dripci is offline  
Old 06-04-08, 01:11   #7
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Pret: 10,800 EURO An fabricatie: 2006 Carburant: Motorina
Rulaj: 20,000 km Capacitate: 1,348 cmc Putere: 90 CP
Locatie:BUCURESTI Inmatriculata RO
Dotari:
EURO 4; CUTIE MANUALA 5+1; GEAMURI ELECTRICE FATA; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE; SERVO-DIRECTIE; 4 AIRBAGURI; AER CONDITIONAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA;
ORICE PROBA JANTE ALIAJ PE 16 ,VOLAN CU SCHIMBATOR PIELE + COMENZI RADIO PE VOLAN, LINIE AUDIO HIFI + SUBOOFER INCORPORAT DIN FABRICA ABS, ASR, ESP PRET DISCUTABIL
mersi de oferta dar nu pun problema achizitionarii unei masini sh din romania
apache is offline  
Old 06-04-08, 01:59   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
Eu m-am orientat spre astra dar am citit atatea pe internet incat mi s-a taiat orice chef in a merge sa iau masina de dincolo (km dati inapoi,masini busite si reparate etc)

Reamintesc 11 mii euro sunt toti banii ,nu detin nici macar un euro in plus.
Deci ma puteti ajuta ? ms anticipat
ii fi inteles tu gresit, masinile aduse in Romania sunt asa, nu cele de afara. E mult mai bine pentru tine ori sa mergi sa-ti iei, ori sa iei una adusa la comanda de cineva care se pricepe. Nici eu nu recomand cumparatul de masini 2nd din tara.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline  
Old 06-04-08, 02:02   #9
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
ii fi inteles tu gresit, masinile aduse in Romania sunt asa, nu cele de afara. E mult mai bine pentru tine ori sa mergi sa-ti iei, ori sa iei una adusa la comanda de cineva care se pricepe. Nici eu nu recomand cumparatul de masini 2nd din tara.
Pai ce am inteles eu este ca vezi o masina pe internet si cand te duci sa o iei vezi defapt ca e un pic ciupita sau lovita usor sau nah..nu sptun ca este neaparat sa se intample asa ceva,poti avea si noroc dar daca nu ai ce fac? am dat banii de mers pana in germania degeaba? sunt si aia 500 de euro care nu-s de colo .iar varianta sa-mi aduca cineva care se pricepe include la randul ei bani cheltuiti .
apache is offline  
Old 06-04-08, 02:11   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

prietene eu vorbesc de masini impecabile, nu de toate jafurile. O masina buna nu se ia la reduceri. Dupa ce o vezi dai si un telefon, doua la dealer sa te lamureasca, daca are vreun defect care nu apare in poze. Ideea e ca daca esti in cautarea unei masini de top pe bani de nimic, exista mari sanse sa aiba multe defect ascunse...de aceea eu zic ca e mai bine sa dai un ban in plus, macar stii o treaba.
E bine tot timpul cand pleci sa ai macar o varianta de back-up, in caz ca ceea ce ai gasit pe net nu-ti mai place, sau n-o mai vrei.
Cat despre adusul masinii de cineva... e normal, doar nu e fundatie, e job-ul omului.
Oricum, ai ce sa-ti gasesti in banii tai, nu e problema.
Multa bafta la cumparaturi!
ionut_cluj is offline  
Old 06-04-08, 02:13   #11
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
prietene eu vorbesc de masini impecabile, nu de toate jafurile. O masina buna nu se ia la reduceri. Dupa ce o vezi dai si un telefon, doua la dealer sa te lamureasca, daca are vreun defect care nu apare in poze. Ideea e ca daca esti in cautarea unei masini de top pe bani de nimic, exista mari sanse sa aiba multe defect ascunse...de aceea eu zic ca e mai bine sa dai un ban in plus, macar stii o treaba. Cat despre adusul masinii de cineva... e normal, doar nu e fundatie, e job-ul omului.
Oricum, ai ce sa-ti gasesti in banii tai, nu e problema.
Multa bafta la cumparaturi!
nu caut sa iau masini la reduceri ,vreau sa iau o masina care sa faca banii care-i am ,tocmai asta e ca nu caut sa dau tunul ,tot ce caut e sa nu fiu inselat ci sa merite banii care ii dau
apache is offline  
Old 06-04-08, 02:17   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

hai sa discutam pe messenger, daca vrei. id-ul meu e ionut_ztele
ionut_cluj is offline  
Old 06-04-08, 02:21   #13
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

nu folosesc messenger dar multumesc de invitatie.
Pana una alta ai putea sa imi dai si tu o varianta de masina in banii astia ?
Daca nu iti cer prea mult sa imi arati maxim 2 linkuri cu masini care ti se par tie ca se incadreaza in banii astia si conditiile de mai sus si sunt si impecabile?
Maine dimineata merg la munca,ma culc deci in seara asta nu voi mai raspunde
Mersi anticipat.
apache is offline  
Old 06-04-08, 10:53   #14
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Daca Iti Place Consumul De La Logan De Ce Nu Cauti Un Megan Sedan Tot 1.5 Dci Si Acela Are Si Ac. Si Aproape Sau Chiar Mai Mult Decat Ai Enumerat Tu Si Te Incadrezi Si In Bani
Gasesti Destule Si Bune In Acei Bani !!!!!
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline  
Old 06-04-08, 12:00   #15
di48lo

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 557
Default Re: Nu mai vreau Logan deci?

Vezi asta: Peugeot 307 toate la cerintele tale.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/se...RED&usageType=

Megane-uri:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/se...RED&usageType=



Mie imi place mai mult Megane-ul, dar cred ca intretinerea e mai scumpa. Am doi prieteni si cu Megane si cu 307. 307 seamana mai mult cu Loganul. Megane e mai sportiv, mai placut de condus.
In Belgia gasest masini mult mai ieftin decat in Ger. Prietenul meu si-a adus 307 al lui din Belgia, deci stim ce vorbim. Pe net preturile masinilor din Belgia sunt mult mai mari decat in Ger, dar cand te duci acolo o sa vezi altceva.


Si ionut zice bine. Sa te uti la mai multe masini inainte de a pleca, si sa fii atent sa si fie aproape unul de celalalt. Sa nu cumva trezesti ca cealalta masina e la 400km, si cand te duci acolo nici aia nu-ti place.

Last edited by di48lo; 06-04-08 at 12:03.
di48lo is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -