Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-08, 12:54   #1
BAKU29

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 19
Default Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

--------------------------------------------------------------------------------

Sal,am si eu cateva intrebari.Intentionez sa achizitionez de la o ruda din Italia un Peugeot 406 HDI break din 1999,care a fost intretinut mai ceva ca un maybach de catre proprietar,a avut mare grija de el.Numai ca are la bord peste
260.000 km si ma gandeam :cati km sunt facute sa reziste aceste motoare,fara reparatii capitale,pana la cate sute de mii merg,o medie nu maxim sau minim?
Si a 2 a problem,pt ca doresc sa-l inmatriculez in RO ,am cautat seria motorului in LISTA EURO 3 a RAR si intradevar e EURO 3,dar am inteles ca e problematic cu
masinile EURO 3 din 1999,ca sa nu fie trecuta EURO 2.
Care sunt principalele probleme ale acestui model? Motorul e de 2000cc.
BAKU29 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 19:52   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

HDI de 90 de cai? cam multi km... nu stiu... la ce pret o iei? Masina in sine e foarte bine facuta, si daca zici ca e intretinuta bine... Eu unul n-as lua-o din cauza km.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 20:41   #3
BAKU29

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 19
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

Pai o iau la un pret mic,ca e ruda sa zicem 1500 euro si cu inmatricularea care e 1300 euro am inteles la EURO 3 ,1999,2000cc din iulie.Dar vreau sa stiu dak o mai duc 100-200.000 km cu motoru ala fara sa umblu la el.Si am inteles ca piesele la Peugeot sunt mai scumpe decat la alte marci,e adevarat?Nu vreau sa ma apuc sa bag zeci de milioane in piese chiar dak o iau ieftin.Masina a fost dusa numai la service Peugeot,nu a avut nici o problema,doar un furtun spart...o parere?
BAKU29 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 22:05   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

mai tine, nu asta e problema, HDI sunt extraordinare motoarele. trebuie verificata masina inainte oricum. Eu am 2 Peugeot-uri si pot spune ca piesele nu-s tare scumpe
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 23:17   #5
BAKU29

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 19
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

Ok mersi de sfat.Masina e in stare buna cum am zis,a fost cu ea de craciun ,am mers cu ea,e ok,insa de km prea multi facuti cu ea era teama,si el dorea sa afle cate sute de mii km poate duce motorul.Daca tot ai Peugeot ,care sunt defectele mari(piese care se duc)?Oricum cred ca la banii astia se merita-fata de cat e una la noi.Cu taxa cred ca n-am gresit la calcul si sper ca nu e vreo problema cu masinile din 1999 sa nu fi recunoscuta Euro 3 ci Euro 2 nu?
BAKU29 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 23:45   #6
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

Motorul Acela Te Duce Poate Cit Ai Spus Tu ,problemele Nu Ti Le Garanteaza Nimeni Singura Garantie Esti Tu Care O Sa Mergi Cu Masina Aici Depinde Numai Si Numai De Tine Cum O Intreti Tu Mai Departe Poate Ca Acel Motor Sa Mai Mearga 150 Mi Trebuie Avut Mare Grija Cu El (k ,,, Cu O Domnisoara)
Orcum In Pretul Care Il Spui Tu Merita Sa O Cumperi Pina La Urma Nu Ai Nimic De Pierdut O Poti Vinde Orcind In Aceiasi Suma
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 23-08-13, 05:46   #7
Balamuc Taurete
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 0
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

salut baieti eu am PGT 406 2.0 HDI 90 de caii frtilor va spun sincer cu toata inima ca motoarele astea sunt garantate pana la 600.000 de km de 3 ani de zile fac anglia romania cu el si nu am avut niciun fel de problema odata veneam pe autostrada in germania in spatele unui tir cat credeti ca imi consuma cu 90 de km constant 3,5 l la 100 si am mers si grav cu ea ai dadeam inferioare dalea nenorocite din a 5-a in a-3a trage fortza si mai nou acum iam pus BOV blou off cand iau picioru dupa acceleratie da tot aeru din turbina afara suna crima zici ca e turbo benzinar foarte multumit o am si acum si nu o dat trag da ea pana cand ai cade rotile sa vedem cat duce am dabea 143.000 de km si rupe
Balamuc Taurete is offline   Reply With Quote
Old 23-08-13, 07:43   #8
PrasleaCelVoinic

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 15
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

Quote:
Originally Posted by BAKU29 View Post
--------------------------------------------------------------------------------

Sal,am si eu cateva intrebari.Intentionez sa achizitionez de la o ruda din Italia un Peugeot 406 HDI break din 1999,care a fost intretinut mai ceva ca un maybach de catre proprietar,a avut mare grija de el.Numai ca are la bord peste
260.000 km si ma gandeam :cati km sunt facute sa reziste aceste motoare,fara reparatii capitale,pana la cate sute de mii merg,o medie nu maxim sau minim?
Si a 2 a problem,pt ca doresc sa-l inmatriculez in RO ,am cautat seria motorului in LISTA EURO 3 a RAR si intradevar e EURO 3,dar am inteles ca e problematic cu
masinile EURO 3 din 1999,ca sa nu fie trecuta EURO 2.
Care sunt principalele probleme ale acestui model? Motorul e de 2000cc.
Citez dintr-un instructor " Peugeot uite are 300.000 de km si n-am avut nicio problema in afara de cutia de viteze (masina scoala de soferi ) Am avut o corsa numai probleme am avut cu ea , CE MASINA NEMTEASCA pfff nu-mi mai trebuie " Eu sunt fan opel da' despre motoarele Peugeot am auzit numai de bine .
PrasleaCelVoinic is offline   Reply With Quote
Old 23-08-13, 07:47   #9
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

Baa Taurete, imi e rau, opreste !
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 23-08-13, 20:42   #10
Balamuc Taurete
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 0
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
Baa Taurete, imi e rau, opreste !
puneti centura
Balamuc Taurete is offline   Reply With Quote
Old 24-08-13, 09:24   #11
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

Quote:
Originally Posted by Balamuc Taurete View Post
puneti centura
Taurete,esti clasicul taran analfabet...ontopic,nimeni nu poate garanta cat poate duce o masina,e o loterie,poate cadea oricand orice.Plus ca ma indoiesc ca in 260000 km singura defectiune ar fi fost "un furtun spart".Dar la putinii bani la care ai lua-o ,cred ca merita sa incerci.
onucku is offline   Reply With Quote
Old 24-08-13, 20:24   #12
Balamuc Taurete
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 0
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

Quote:
Originally Posted by onucku View Post
Taurete,esti clasicul taran analfabet...ontopic,nimeni nu poate garanta cat poate duce o masina,e o loterie,poate cadea oricand orice.Plus ca ma indoiesc ca in 260000 km singura defectiune ar fi fost "un furtun spart".Dar la putinii bani la care ai lua-o ,cred ca merita sa incerci.

bai baiatule nu stiu cine esti si ce vrei in primu rand, si 2 la mana nu e frumos sa jignesti, aici pe acest forum fiecare suntem liber sa acordam un sfat sau sa postam o parere si nu stii nimic despre mine nu ne cunoastem casa ne jignim da pentru lamurirea ta asa sunt de etnie roma mai pa intelesu tau spoitor si cu toate astea sunt mecanic auto am absolvit liceu industrial Dacia ca permis am abecedar B,C,CE,D
PEUGEOT-ul care l-am mentionat mai sus l-am luat din anglia pe 450 de lire asta insemnand aproape 600 de eruo. cred ca daca ti-as da tie pe mana o masina cu volanu pe dreapta te-ai infinge in primu pom asa ca stai cuminte in banca ta acolo in apartamentu tau 4 pa 4 si mergi pa burta * cred ca tu esti analfabet pentru ca nu stii sa faci difernta dintre doua postari eu nu am pomenit nimic despre niciun furtun si nici de 260000 de km mai bine mergi la oftamologie poate iti trebui ochelari sau poate porti deja dar ai dioptriile prea mari.

Last edited by Balamuc Taurete; 24-08-13 at 20:29.
Balamuc Taurete is offline   Reply With Quote
Old 27-08-13, 08:48   #13
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

1 la mana ,partea a doua a postului meu se adresa initiatorului topicului. 2 la mana,iti demonstrezi "inteligenta" in continuare.Have a nice life,taurete ( nu,nu te-am injurat aici).
onucku is offline   Reply With Quote
Old 04-09-13, 07:29   #14
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Despre Peugeot 406,fiabilitate motor HDI

Quote:
Originally Posted by Balamuc Taurete View Post
salut baieti eu am PGT 406 2.0 HDI 90 de caii frtilor va spun sincer cu toata inima ca motoarele astea sunt garantate pana la 600.000 de km de 3 ani de zile fac anglia romania cu el si nu am avut niciun fel de problema odata veneam pe autostrada in germania in spatele unui tir cat credeti ca imi consuma cu 90 de km constant 3,5 l la 100 si am mers si grav cu ea ai dadeam inferioare dalea nenorocite din a 5-a in a-3a trage fortza si mai nou acum iam pus BOV blou off cand iau picioru dupa acceleratie da tot aeru din turbina afara suna crima zici ca e turbo benzinar foarte multumit o am si acum si nu o dat trag da ea pana cand ai cade rotile sa vedem cat duce am dabea 143.000 de km si rupe
Quote:
Originally Posted by Balamuc Taurete View Post
bai baiatule nu stiu cine esti si ce vrei in primu rand, si 2 la mana nu e frumos sa jignesti, aici pe acest forum fiecare suntem liber sa acordam un sfat sau sa postam o parere si nu stii nimic despre mine nu ne cunoastem casa ne jignim da pentru lamurirea ta asa sunt de etnie roma mai pa intelesu tau spoitor si cu toate astea sunt mecanic auto am absolvit liceu industrial Dacia ca permis am abecedar B,C,CE,D
PEUGEOT-ul care l-am mentionat mai sus l-am luat din anglia pe 450 de lire asta insemnand aproape 600 de eruo. cred ca daca ti-as da tie pe mana o masina cu volanu pe dreapta te-ai infinge in primu pom asa ca stai cuminte in banca ta acolo in apartamentu tau 4 pa 4 si mergi pa burta * cred ca tu esti analfabet pentru ca nu stii sa faci difernta dintre doua postari eu nu am pomenit nimic despre niciun furtun si nici de 260000 de km mai bine mergi la oftamologie poate iti trebui ochelari sau poate porti deja dar ai dioptriile prea mari.
Deci ai permis de un an si faci anglia de 3 ... bai sa mi dau palme .... esti mai ceva ca praslea cel voinic !Unde esti tu mecanic nenea la cei 19 ai tai? la serviceul de la coltul blocului? Din ce vad mai ai si 143 de mii de km la peugeot ul tau mirific cu BOV... in ce an ia acumulat? 2005? Imi inchipui eu ce liceu industrial ai facut din moment ce tu habar nu ai ce face ala tehnic vorbind [ da pentru tine e misto ca face fassss ] ... lasa pe altii mai in masura sa dea un sfat competent ! Te rog eu frumos sa te mai duci la niste ore de limba romana ... numai tu intelegi ce ai scris aici !

PS : Imi place sa scot de pe sosea masini cu volanul pe dreapta [ fortat ]

ON topic : 406 este o masina frumoasa ca design si buna ca fiabilitate ... sa ai grija doar la distribuitie... daca spui ca e si intretinuta .... eu zic ca merita sa o cumperi !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -