Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 21-05-08, 23:44   #31
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

Quote:
Originally Posted by SLV3 View Post
EVO IX/X o masina care da, chiar este mult mai avansata in tehnologie si decat multe Ford, BMW, Audi, samd.
asta e singura parte unde te contrazic .... imi place EVO, imi place acel motor de 2 litrii "turbat", imi place acea tractiune integrala permanenta, imi place EVO6 (probabil cel mai tare EVO) insa pana la greii de pe batranul continent este cale lunga ..... si ma refer la divizia Motorsport de la BMW(de Mercedes, Audi numai zic), EVO este o masina extraordinara insa, pana la un punct.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline  
Old 22-05-08, 01:23   #32
eusebiu.ipate

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 2
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

Am sunat azi dealer-ul din Moldova si mi-a spus ca se sta la coada pentru octombrie. Prin urmare o voi lua din US (dar la cat de ieftina e probabil voi lua EVO X), platesc transport 2000 dolari, vama 10%, comision pt firma care o aduce ~500 dolari.
Am sa iau un credit auto, banca va trimite scrisoare de garantia bancara ( "acredit" sau ceva de felul asta) si prin urmare platesc cand masina e in tara cu acte cu tot.
Pe hartie pare fain, sa vad si in practica. Va tin la curent
eusebiu.ipate is offline  
Old 22-05-08, 10:53   #33
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

am incercat sa aduc o masina din Canada .... costul transportului (inchiriere container, manipulare, depozitare, greutate, transport, asigurare) sa fie adus in Constanta depasea 5000 de euro, daca era dus in Olanda era in jur de 3000-3500 euro, mentionez ca o aduceam de pe coasta estica in apropierea US, asadar o distanta similara, daca tu scapi cu 2000 de dolari esti tare + taxele scrise mai sus deoarece masinile pentru State au alte reguli de siguranta, taxe, norme de poluare si pe hartie nu prea iesi bine, mai bine te orientezi catre Ungaria sau alta tara vecina membra UE si sa faci o "combinatie" ca cea "expusa".
NWZeu is offline  
Old 23-05-08, 17:25   #34
Ozeze

Stage 4
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 258
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

pot sa fiu fratele tau ... accept oricare din masinile astea 2
Ozeze is offline  
Old 26-05-08, 20:22   #35
nookie

Stage 3
 
nookie's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 86
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

La vw jetta nu te-ai gandit? au ceva oferte foarte bune.

Dintre cele doua la care te-ai gandit tu, as merge pe mondeo. Dupa parerea mea arata foarte bine, interior lucrat, si piese acceptabile ca pret. Si lancerul e foarte ok. Dar gandeste-te la pretul intretinerii, si chiar la pretul de revanzare.

Bafta, si tine-ne la curent cu ce ai ales
nookie is offline  
Old 26-05-08, 20:57   #36
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

Quote:
Originally Posted by nookie View Post
La vw jetta nu te-ai gandit? au ceva oferte foarte bune.
nu prea cred eu ca poti compara mondeo si lancer cu jetta ... cea mai mare prostie ... e ca si cum ai compara pasat cu jetta ... si practic una din ele nu si`ar mai avea rostul ... citeste topicul ... stie exact la ce se refera si ce vrea ...

ontopic: pana la urma ce`ai mai rezolvat ?
rocky_cosmin89 is offline  
Old 27-05-08, 10:47   #37
nookie

Stage 3
 
nookie's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 86
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

Quote:
Originally Posted by rocky_cosmin89 View Post
nu prea cred eu ca poti compara mondeo si lancer cu jetta ... cea mai mare prostie ... e ca si cum ai compara pasat cu jetta ... si practic una din ele nu si`ar mai avea rostul ... citeste topicul ... stie exact la ce se refera si ce vrea ...

ontopic: pana la urma ce`ai mai rezolvat ?


eu i-am propus omului sa se uite si la jetta, iar tu ai dat un raspuns sa te afli in treaba, si sa acumulezi posturi, felicitari, ai acumulat inca unul, esti bazat, esti parvenit, arunci cu bani in lautari, daa daa ...
nookie is offline  
Old 27-05-08, 11:22   #38
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

vin si eu cu o noua opinie aici. IA MONDEO
am condus acu vro 2-3 luni lancer X 2.0diesel 140cp la test drive. la 140 km/h nu e foarte sigura, vantul vuieste urat in masina, volanul prea sensibil, ambreiajul cupleaza violent, frana incredibil de moale... in alta ordine de idei, la "manevrarea" pedalelor seamana bine cu loganul.
cand m-am dat jos din ea mi-am zis in gand: daca nu e evo, mai bine nu e deloc
22VIN is offline  
Old 28-05-08, 12:11   #39
2fast4you
Hyundai Driver

Stage 5
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 392
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

Uita-te si la MAzda 6 poate te atrage..
2fast4you is offline  
Old 28-05-08, 16:45   #40
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

Quote:
Originally Posted by nookie View Post
eu i-am propus omului sa se uite si la jetta, iar tu ai dat un raspuns sa te afli in treaba, si sa acumulezi posturi, felicitari, ai acumulat inca unul, esti bazat, esti parvenit, arunci cu bani in lautari, daa daa ...
in locul tau as fii stat la locul meu si n`as mai fii spus nimic .... daca vezi un thread " s class sau seria 7 " tu vii cu ingenioasa idee sa`i "propui" sa`si ia octavia nu ? ca deh ... are cel mai mare porbagaj din clasa ei poate chiar si din una mai sus .... abtine`te de la jigniri
rocky_cosmin89 is offline  
Old 28-05-08, 16:48   #41
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

Dar de noul Saab 9-3 ce parere aveti? 1,9 diesel twin-turbo
ionut_cluj is offline  
Old 28-05-08, 16:49   #42
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

asa ... ontopic acum:
sa iei in calcul si ce a zis 2fast4you ... noua mazda6 e destul de interesanta ... inca n`am avut ocazia sa conduc una ... dar poate poti sa faci un test ceva

@amphetamine ... de curand am condus si eu dar unul pe benzina ... o senzatie destul de aiurea am avut in el ... comparativ cu mondeo ...

so ... in my opinion ... mergi pe mondeo
rocky_cosmin89 is offline  
Old 28-05-08, 16:52   #43
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Dar de noul Saab 9-3 ce parere aveti? 1,9 diesel twin-turbo
ce rapid ai fost cu postu` ... fix intre ale mele ... si totusi date unul dupa altul )
mie`mi place foarte mult saab 9 - 3 cu acel motor ... cred ca va fii urmatoarea mea masina ...
rocky_cosmin89 is offline  
Old 28-05-08, 17:32   #44
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

daca da Domnu', si a mea
ionut_cluj is offline  
Old 02-06-08, 00:03   #45
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Noul MONDEO vs. Noul LANCER

Quote:
Originally Posted by 2fast4you View Post
Uita-te si la MAzda 6 poate te atrage..
si eu sunt de aceasi parere , mazda 6 ar fi o alegere f buna, arata genial masina.
Bogdan_mb is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -