Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-07, 17:06   #1
rares_marchi

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 5
Default masina SH pana in 15000euro

Am citit cateva threaduri de aici referitoare la o masina sh de 15000 de euro dar ba erau sport ba erau super limuzine gen Mercedes, BMW iar pe mine nu ma intereseaza nici una nici alta..poate ceva la mijloc.
Deci m-ar interesa o masina de familie care sa fie f incapatoare(carut de copii, pat de voiaj, premergator, etc) care sa fie pana in 15000 euro. Obligatoriu sa aiba peste 115 cai, climatronic si geamuri electrice.Daca spun climatronic implicit sunt si ABS, poate si ESP. Am observat ca o masina noua cu aceste dotari nu gasesc la 15000, deci nu ma deranjeaza un SH dar nu mai jos de 2004. Germania sau alta tara nu conteaza. Sunt innebunit dupa Skoda Superb(am condus vreo 2000km) dar ce am gasit eu are km peste 100.000(ceea ce ar fi un alt criteriu de alegere a masinii).Oare exista si alte optiuni cu aceste criterii?Poate un Mondeo?!?Astept un raspuns de la cunoscatorii de aici si poate si o oferta. Va multumesc anticipat!
rares_marchi is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 17:17   #2
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: masina SH pana in 15000euro

hm 100mii km nu-s de speriat la genu asta de masini... nu vrei un break? un passat break gasesti cu 131 cai clima si fara km multi in banii astia...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 17:31   #3
rares_marchi

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 5
Default Re: masina SH pana in 15000euro

frate dar ce prompt ai fost...nici nu am apucat sa fumez o tigara sincer da m-ar interesa si un passat break desi sunt cam reticent pt ca a iesit modelul nou de ceva timp si asta nu se va mai produce(probabil) si intentionez sa il tin vreo 5-6 ani...nu stiu ce sa zic...stii pe cineva cu asa ceva de vanzare?
rares_marchi is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 17:34   #4
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: masina SH pana in 15000euro

pai penultimul model nu se mai fabrica de ceva timp:P
dar dc ti-e frica? vw si toate companiile care se respecta fabrica piese aprox 15 ani de la scoaterea unui model din productie...
personal nu stiu pe nimeni dar passaturile se gasesc aproape pe toate drumurile
app am fost atat de prompt pt ca tocmai intrasem si am luat primu post care mi-a iesit in cale)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 18:37   #5
SOON_2Fast_2Watch!

Stage 2
 
SOON_2Fast_2Watch!'s Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 30
Default Re: masina SH pana in 15000euro

amphetamine se pare ca sty destule treburi despre masinutze,poate imi spui si mie un pret pentru un a4 de 2002,as vrea sa aduc ceva din Germania si m-ar interesa niste scoruri
SOON_2Fast_2Watch! is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 21:55   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: masina SH pana in 15000euro

hm trebuia sa deschizi alt topic ca-l incurcam pe om
eu iti raspund acu da tu nu mai dai ncii un reply deschide altu ca sa discutam mai bine
nu prea am timp acu sa ma uit dupa preturi dar estimativ cam ce cred eu mai mult de 12-13 max 14 mii daca are putini km cu destule optiuni si un motor decent (nu ca ar fi vreunu slab) dar ma refer la un 131 cai 1.9tdi
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 04-10-07, 23:11   #7
vlad_vov

Stage 2
 
vlad_vov's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 39
Default Re: masina SH pana in 15000euro

ai putea incerca si un saab 9-5 combi cel cu motor de 2.2 diesel are cam 130 de cai si din 2004-2005 gasesti pe la 12-13-14.000 si cu ceva dotari bune.
vlad_vov is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 09:43   #8
rares_marchi

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 5
Default Re: masina SH pana in 15000euro

niciodata nu m-am gandit la un Saab..cred ca din cauza ca intretienerea e destul de scumpa...sau ma insel eu?
rares_marchi is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 11:22   #9
vlad_vov

Stage 2
 
vlad_vov's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 39
Default Re: masina SH pana in 15000euro

eh, aici nu mai stiu ce sa-ti raspund. dar totusi eu cred ca saab-ul e o masina buna si isi merita banii mai ales daca gasesti una sa fie pe 70-80 de mii de km plus ca e mare e spatioasa e confortabila e sigura si plus de asta nu prea vezi zilnic saab-uri adica nu misuna ca restul marcilor.
acum na tu stii mai bine ce ti se potriveste eu doar am dat un exlempu de masina conform topicului
vlad_vov is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 17:49   #10
SOON_2Fast_2Watch!

Stage 2
 
SOON_2Fast_2Watch!'s Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 30
Default Re: masina SH pana in 15000euro

Dar Saab-urile astea sunt fiabile?am auzit ca nu prea,e doar o parere,poate doar un cunoscator sa dea mai multe detalii si sa lamureasca situatia
SOON_2Fast_2Watch! is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 18:15   #11
rares_marchi

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 5
Default Re: masina SH pana in 15000euro

ms Vlad pt raspuns!O sa iau in considerare ce mi-ai spus. Am vorbit acum o ora cu cei de la AAAAuto si le-am spus sa imi caute o Skoda Superb din 2005 incoace, sub 100.000 km si daca se poate neagrale-am cerut cam mult dar oricum nu ma grabesc si sunt deschis altor variante.O sa ma interesez de Saab desi am auzit ca intretinerea e f scumpa..poate din acest motiv nici nu misuna pe strazile noastre. Nici eu nu as vrea sa am o masina comuna dar mai mult decat atat vreau o masina fiabila si fiabilitatea e demonstrata in mare masura de nr de VW, Skoda, Audi, Ford, Opel de pe strazile noastre ( sunt mai multe dar eu doar la astea m-am gandit ca mi-as dori). Am mers f mult cu Superbul lui nashu si sincer m-a dat pe spate( spatiu, consum redus, demaraj corespunzator).
Topicul ramane deschis..poate o sa apara si cineva care aduce masini de afara ca as fi interesat sau poate chiar are o masina de vanzare cu caracteristicile date la inceput.
rares_marchi is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 18:19   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: masina SH pana in 15000euro

lasa aaa auto ca-s niste porci... mai bine cauti singur
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 18:27   #13
rares_marchi

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 5
Default Re: masina SH pana in 15000euro

am auzit si eu ca ar fi niste porci in ceea ce priveste garantia pe care o ofera masinii( de fapt cea cu care se lauda ei ca ar da-o).Spun ca iti ofera nu stiu ce garantie dar e vb de garantia reala a masinii daca e in termenul ei de garantie deci de fapt nu o ofera ei ci fabrica. Daca e iesita din termenul de garantie garantia oferita de ei e de 3 luni( egal cu 0) si dupa astea 3 luni e garantia morala ca ei sunt AAA Auto( adica iar egal cu 0)Dar acum sincer sa fiu nici daca o iau de la un particular nu imi ofera garantie. Daca spui ca sunt niste porci legat de alte aspecte te rog sa imi comunici si mie.Cel mai mult mi-e teama sa nu dea km inapoi. Oricum o sa vreau sa fac test la Brady Trade unde sunt prieten cu patronul de acolo. O sa vb chiar si cu el poate imi gaseste ceva ca si ei se ocupa cu vanzarea de SH.
rares_marchi is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 19:29   #14
vlad_vov

Stage 2
 
vlad_vov's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 39
Default Re: masina SH pana in 15000euro

decat sa te duci acolo la AAA auto mai bine nu-ti mai cumperi masina. serios.
vlad_vov is offline   Reply With Quote
Old 06-10-07, 15:30   #15
rocky_cosmin89

Stage 4
 
rocky_cosmin89's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 289
Default Re: masina SH pana in 15000euro

deci....in primul rand vezi k cei de la AAA auto sunt si f smekeri....si vand si masini lovite si dau si km inapoi....nu ti-as sugera sa mergi pe nici una din variantele pe kre ti le propun ei....asta dak vrei sa nu ai probleme cu viitoarea masina.
rocky_cosmin89 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -