Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-02-08, 22:31   #1
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default grande punto

Salutare!
Am gasit un fiat grande punto cu motor de 1.4 16v 90 de cai, cu 16.000 km la pretul de 7700. Eu ma duc maine sa vad masina... dar acum vreau si eu o intrebare daca... este posibil sa fie teapa sau cam asa se vand masinile astea?
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 06-02-08, 22:52   #2
dragos1989

Stage 5
 
dragos1989's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 579
Member of:
[SEAT]
Default Re: grande punto

grande punto?? asa ieftin?si cu doar 16 mii km???poate cu vreo 70 de mii da... suna aiurea ...arata-ne un link..uita-te si pe autovit
dragos1989 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 00:15   #3
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: grande punto

un amic care este soferul unuia care aduce masini din afara... mi-a spus, initial eu vorbind cu baiatul asta sa mergem sa-mi iau masina din afara. Acum m-am uitat si eu pe autovit sa vad cam care sunt preturile la un grande punto la noi si ce sa vad prima masina unul aceeasi culoare la exterior si aceeasi culoare la interior, diferind mai putin nr. de km acesta de pe autovit avand 14.500 iar baiatu mi-a spus 16000. Hmmm apropiate preturile la masini cu dotari asemanatoare dar cu cateva sute mai ridicate dar neinmatriculate. Masina de pe autovit este usor lovita de grindina, in poze nu prea se vede, pun si link aici : http://www.***********/html/4/3/1/1/794311.php . Am zis totusi sa vad maine masina ca nu costa nimic sa o vad.
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 09:29   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: grande punto

pe aia de pe autovit n-as da 7.000. Nu-s sigur in privinta km, iar treaba asta cu grindina poate fi nasoala de tot. In plus, n-are dotari mai deloc (cd playerul e schimbat, deci n-avea de la inceput, klimatronic nu, comenzi pe volan nu, cotiera nu). Per ansamblu e o masina foarte buna Grande Punto, foarte fiabila, dar asta in special nu-si merita banii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 09:48   #5
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: grande punto

Pretul este detul de corect pentru banii astia. De ce nu te duci tu in Germania sa cumperi masina direct fara 50000km dati. Sincer s-ar putea sa fiu putin offtopic dar eu mai bine as lua Fiat Stilo decat grande punto.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	871c_27.jpg
Views:	106
Size:	37.5 KB
ID:	446326  
criss_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 15:58   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: grande punto

de ce nu te duci tu in italia sa iei un fiat?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 16:32   #7
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: grande punto

Stilo imi place dar am inteles ca foarte problematice la electrica dupa mai multe cautari. Fiat in general nu prea ma incanta ca brand, dar aceasta parea o oferta tentanta dar si riscanta. Sa vedem o sa mai vorbesc cu omu sa vedem pana la urma... sa ma interesez de mai multe aspecte. Si daca km sunt dati inapoi... testerul n-ar spune asta?

De plecat la drum in germania as pleca dar nu prea am cu cine... eu n-am fost niciodata nu cunosc limba, singur nu pot sa plec si nu pot sa plec nici cu o persoana care nu-mi prezinta incredere. S-ar putea sa plec dar asta peste vreo 2-3 saptamani. Iar pana atunci ma gandesc sa caut prin tara poate prind ceva, plus de asta pt. germania nu prea mi-ar ajunge banii.
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 17:57   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: grande punto

testerul iti spune daca au fost dati inapoi, dar, din cate stiu, nu stie sa-ti spuna si cu cat.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 07-02-08, 18:43   #9
Frizz

Stage 3
 
Frizz's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 139
Default Re: grande punto

Parerea mea e sa te duci in Italia (in Torino le gasesti cel mai ieftin) cu un intermediar sau eventual o ruda/prieten care sta acolo si stie limba si procedurile pt. acte. Cauta pe www.autoscout.it sau www.autosupermarket.it ... apropo vrei neaparat sa fie 1.4 ? Gasesti la 9.000-10.000 € Grande Punto 1.2 cu putini km si destule dotari (inclusiv si garantie). Succes la shopping!
__________________
Volvo S80 D5 205CP AWD Geartronic - Summum
Frizz is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 22:56   #10
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: grande punto

am mentionat ca nu am rude/prieteni de incredere care fac astfel de drumuri. Nu vreau neaparat 1.4 dar era o oferta tentanta si daia am postat sa aud parerile voastre. oricum s-a renuntat la idee, era prea lovita de grindina si nu vreau sa-mi iau masina ca sa ma obosesc sa-i indrept tabla.
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 09-02-08, 13:14   #11
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: grande punto

da ce grindina a fost aia sau ce tabla are masina aia pe ea de s-a indoit? da-o dracu opelul meu a stat in grindina de n ori si nu are nimic, sa nu mai zic de audi care de 6 ani indura chestii)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 09-02-08, 13:18   #12
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: grande punto

Hagelschaden se numeste, intradevar la noi n-am prea vazut agube mari create de grindina, dar in Germania am vazut pe viu cateva si pur si simplu nu-ti vine sa crezi.. de ex am vazut un C-klasse din 2004...arata de parca s-a rasturnat
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-02-08, 13:23   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: grande punto

a... retrag cuvintele atunci) sa stea la ei grindina aia)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 10:00   #14
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: grande punto

Quote:
Originally Posted by PH-04-WPD View Post
Stilo imi place dar am inteles ca foarte problematice la electrica dupa mai multe cautari. Fiat in general nu prea ma incanta ca brand, dar aceasta parea o oferta tentanta dar si riscanta. Sa vedem o sa mai vorbesc cu omu sa vedem pana la urma... sa ma interesez de mai multe aspecte. Si daca km sunt dati inapoi... testerul n-ar spune asta?

De plecat la drum in germania as pleca dar nu prea am cu cine... eu n-am fost niciodata nu cunosc limba, singur nu pot sa plec si nu pot sa plec nici cu o persoana care nu-mi prezinta incredere. S-ar putea sa plec dar asta peste vreo 2-3 saptamani. Iar pana atunci ma gandesc sa caut prin tara poate prind ceva, plus de asta pt. germania nu prea mi-ar ajunge banii.
Daca gasesti ceva in zona Berlin te pot ajuta in achizitionarea unei masini... per total (inclusiv cheltuieli) poti face o economie de 10-20% fata de preturile pe care le gasesti in tara.
Succes
Marson is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 14:08   #15
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: grande punto

masina nu am luat-o si cred ca s-a si vandut.
in schimb am gasit un renault megane2 hatchback din 2005 cu 30.000k cu motorul de 1.4 16v.
Ce pareri aveti?
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -