Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-08-07, 18:46   #1
alex18

Stock
 
alex18's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 8
Thumbs up opel tigra sau calibra ?

salut all !
Eu sunt nou aici .. bine m-am inregistrat astazi in rest intram si citeam cu mare placere posturile voastre ,iubesc tuning-ul dar deocamdata nu am masina si nici permis am terminat scoala de soferi am dat examenul .. am picat cu 21 pct .. si mai urmeaza acum sa dau in septembrie pe 20 ..
In fine .. cum se apropie sa imi iau permisul ma tot gandeam ce masina sa imi iau de inceput avand in vedere ca nu dispun de foarte multi bani .. m-am gandit la un opel tigra sau la un opel calibra , ce parere aveti ? eu ziceam ca se tuneaza bine .. o sa postez niste poze pe care le-am vazut cu un opel tigra tunat ,era pe un site unde se vindeau accesori tuning, body kits ..etc daca aveti altei idei pana in 5000 euro cam asa .. spuneti-mi si mie pls .

10x
alex18 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 20:36   #2
alex18

Stock
 
alex18's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 8
Default Re: opel tigra sau calibra ?

hmm am gasit un body kit interesant pt un opel tigra http://www.neotuning.com/catalog/ope...ccc9fb567fcbf2
la 350 eu mi se pare cam ieftin ..sau nu este bodu kitul complet?ma intreb dak trimite si in ro
alex18 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 14:30   #3
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: opel tigra sau calibra ?

Tigra e cam micutza...si cam de pisda,mai frumos calibra,si motor mai mare si mai marfa pt un baiat...merge super marfa facuta,dar in loc de astea 2 in locu tau as cauta un golf3 VR6 Eventual,daca nu Golf 3 normal...ador masina aia
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 15:03   #4
alex18

Stock
 
alex18's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 8
Default Re: opel tigra sau calibra ?

ms pentru parere mi-a trecut odata prin cap sa imi iau golf 3 dar are un tov golf 4 si nu vreau ..
cred ca dak imi iau tigra il fac asa ca in poza asta


din cate imi dau seama asta are capota de fiat punto + faruri + aripi
impreuna cu body kit-ul arata perfect da tigra astea au motoru cam mic si nu stiu daca ar merge sa pun motor mai mare de calibra sau kadett
asa cat despre calibra imi place mult dar nush toata lume cand aude de calibra ... oricum ramane sa aleg dintre astea 2 .. calibra sau tigra o sa caut body kits de calibra sa imi fac asa o imagine sa vad cum ar arata preparata pe gustul meu
alex18 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 17:32   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: opel tigra sau calibra ?

mi se pare o prostie sa pui farurile alea de punto da in fine... iti iei tigra tre sa arate ca tigra
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 17:34   #6
gabitzUU

Stage 5
 
gabitzUU's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,056
Member of:
[VW]
Default Re: opel tigra sau calibra ?

...daca tie iti place mai mult...nu pot sa comentez :d dar in masina aia nu intrii decat tu si pisdilica ta,si mai bine ai lasa-o pe gagicata la volan,ca s'ar potrivii mai bine
gabitzUU is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 17:40   #7
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: opel tigra sau calibra ?

Eu zic sa mergi pe Tigra, nu e foarte comuna precum Calibra , ca ani e mai noua si nici nu sunt omorate .

Nu baga in seama parerile "Tigra e cam micutza...si cam de pisda" , esti tanar , n-ai copii, nu cred ca ai sa cari saci de cartofi cu ea(cu toate ca ai loc) . Nu exista masina de "pisde" ci doar idei preconcepute . Daca ai capital poti scoate o bijuterie dintr-un Opel Tigra atat ca aspect exterior cat si performante . Cauta pe net, sa-ti faci o idee, cluburile Tigra de afara sa vezi cam ce se poate face cu o masina de "pisda" . Toate bune !
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 17:48   #8
alex18

Stock
 
alex18's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 8
Default Re: opel tigra sau calibra ?

Quote:
Originally Posted by CozminO View Post
Eu zic sa mergi pe Tigra, nu e foarte comuna precum Calibra , ca ani e mai noua si nici nu sunt omorate .

Nu baga in seama parerile "Tigra e cam micutza...si cam de pisda" , esti tanar , n-ai copii, nu cred ca ai sa cari saci de cartofi cu ea(cu toate ca ai loc) . Nu exista masina de "pisde" ci doar idei preconcepute . Daca ai capital poti scoate o bijuterie dintr-un Opel Tigra atat ca aspect exterior cat si performante . Cauta pe net, sa-ti faci o idee, cluburile Tigra de afara sa vezi cam ce se poate face cu o masina de "pisda" . Toate bune !
ms asa e perfecta dreptate .. nici pe ceilalti nu ii contrazic si-au spus parerea ,respect pentru asta . La o tigra as avea avantaje multe ..este mica se descurca bine in trafic ,este usoara pui un motor mai puternic o transformi intr-o masin performanta ,ca design se poate tuna foarte bine ,eu as vrea daca e sa o tunez exact cum am pus poza de mai sus ma gandesc la ce bani m-ar mai duce tuningul si merge motor de calibra pe tigra ? cel de 204 cp parca sau nu mai stiu exact care era cel mai mare motor de calibra oricum de 200 si ceva .Imi place mult si opel calibra am vazut multe tuninguri in general cele din afara sunt ... prea marfa
alex18 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 18:08   #9
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: opel tigra sau calibra ?

Merge cel de 204(C20LET), prin afara sunt mult tigra cu asemenea motorizare insa necesita foarte multe modificari .

Motorul nu intra la fix, se gasesc kituri de adaptat , insa pe langa inlocuirea motorului trebuiesc modificari la sistemul de franare(Tigra de fabrica are pe fata frana pe disc-ventilat iar pe spate pe tambur , implicit aici intra destul de multi bani daca vrei sa fiti tu si ceilalti participanti la trafic in siguranta), alt sistem de evacuare, ranforsarea caroserie s.a.m.d . C20LET este un motor Turbo , Tigra venind din fabrica cu 2 motorizare, motoare aspirate de 1.4l 16v 90cp respectiv 1.6l 16v 106cp .

Sa zicem ca ai schimbat motorul s.a.md., ptr a fi in legalitate acesta trebuie omologat la institutiile abilitate(RAR) , fapt care o sa-ti lase o urma in buzunar avand in vedere ca va trebui sa imparti spagi in stanga si in dreapta .

Nu vreau sa te descurajez, dar asta e realitate si e bine sa stii de la inceput pe ce drum pleci . Eu iti recomand ca ma intai sa-ti cumperi masina si pe urma te hotarasti pe ce vrei sa te axezi(look sau performanta) sau de ce nu ambele, daca iti permite buzunarul .

Toate cele bune !

Semnat,
Un posesor de masina ptr "pisde"

Last edited by BC-20-LET; 22-08-07 at 18:12.
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 18:55   #10
alex18

Stock
 
alex18's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 8
Default Re: opel tigra sau calibra ?

aha... sa inteleg ca performanta ar costa mai multi bani & timp + relatii ..mecanici buni ..etc ,oricum dupa ce imi iau masina vreau sa o tunez vizual .. dupa aceea performanta . ai cumva tigra tu ?
alex18 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 19:33   #11
DaciaGID

Stage 5
 
DaciaGID's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 325
Default Re: opel tigra sau calibra ?

Sfatul meu este sa ei o calibra arata bine tunata si vor intoarce multi capul dupa tine eu pe 5 octombrie am examenul
DaciaGID is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 19:54   #12
alex18

Stock
 
alex18's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 8
Default Re: opel tigra sau calibra ?

pe me m-a programat prima oara in 5 zile si acum ca am picat tocmai pe 20 .. succes la examen si dute pregatit ,invata ca ai timp yo avut la dispozitie 4zile ca a5a am dat examen am facut totu' rapid ) si scoala am terminat-o in 3 sapt

u ce masina vrei sa iti iei ..sau ai ?
alex18 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 19:57   #13
DaciaGID

Stage 5
 
DaciaGID's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 325
Default Re: opel tigra sau calibra ?

multa bafta si tie mai am timp sa invat si sper sa ne intrem cu masinile pe urma am deja o masina dar vreau sa imi cumpar alta nu stiu ce anume inca ma mai gandesc, nu vreau calibra ca are consumul mare am calcat pedala si imi arata un consum de 35 litri/suta (masina unui prieten).
__________________
Feriti-va de comenzi de produse pe net adresa nr de tel tot !! eu sunt in mare problema cu mafia ! https://forum.4tuning.ro/showthread.p...21#post1091021
DaciaGID is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 20:00   #14
alex18

Stock
 
alex18's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 8
Default Re: opel tigra sau calibra ?

sa fie ms 35 % ? lol si de intr .. intai sa ne luam permisul si masini :P
alex18 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-07, 23:53   #15
AR07burta

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 46
Default Re: opel tigra sau calibra ?

ia-ti golf2 gti si baga restu de bani in el le poti face f faine..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	golf2 frumos.jpg
Views:	136
Size:	245.0 KB
ID:	328505  
AR07burta is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -