Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-07, 16:36   #1
OveR
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
OveR's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 326
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default sfaturi opel bertone

as dori sa achizitionez un opel astra coupe bertone 2.0 turbo sau 1.8 16 valve din germania as dori sa stiu probleme eventuale care le pot avea masinile defecte fiabilitatea lor .. consum etc
__________________
BMW E46
OveR is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 14:21   #2
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: sfaturi opel bertone

sfaturi opel bertone ->gasesti la greu , un simplu search (atat pe forumul acesta cat si pe cluburile care tin de astra club .... si forum / astra )
-succes la cautat ,
-frumoasa masina ,sper sa nu iti schimbi parerea si sa ti-o cumperi
__________________
opel GTC white like ice
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 15:02   #3
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: sfaturi opel bertone

da , arata foarte bine atat stock dar se si modifica foarte frumos , succes cu ea
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 15:05   #4
OveR
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
OveR's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 326
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: sfaturi opel bertone

pai as vrea sa stiu eventuale probleme din cate stiu sunt 3 motorizari diferentele de consum dintre 1.8 16 valve 2 litri turbo dar si 2.2 care e cel mai fiabil .. ca nu ma intereseaza neaparat de fuga ... am deja o masina de fuga vreau ceva fiabil care sa nu ma omoare cu piesele...
OveR is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 15:30   #5
DrDMX

Stage 4
 
DrDMX's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 196
Member of:
[Opel]
Default Re: sfaturi opel bertone

Pm ........... scriptul astora nu ma lasa sa postez linkurile .... baietii destepti !!! ai pm de la mine cu niste linkuri

Last edited by DrDMX; 29-07-07 at 15:35.
DrDMX is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 18:04   #6
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: sfaturi opel bertone

eu unul as lua 1.8 , probabil are consum mai bun si cred ca e mai fiabil decat cel turbo....
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 19:07   #7
OveR
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
OveR's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 326
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: sfaturi opel bertone

momentan ma atrag 2 motorizari 1.8 16 valve sau 2l turbo cea de 2.2 e exclusa ca e inutila... nare nici fortza nici consum... dar din cate am auzit motoarele de 2l turbo cam daca incerci sa le urci crapa pistoanele sau dupa 100000 km crapa turbina sau da semne de oboseala etc deci repet nu vreau o masina care sa stau sa bag bani in piese am deja una pe cap ) care imi mananca bani
OveR is offline   Reply With Quote
Old 29-07-07, 22:22   #8
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: sfaturi opel bertone

Din cate stiu eu cea de 2.2 e cea mai fiabila dintre toate. Cel mai bine intrebi posesorii de asa ceva ca sunt destui pe forum.
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 16:00   #9
OveR
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
OveR's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 326
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: sfaturi opel bertone

ok atunci stie cineva in care parte a germaniei gasesc si io cele mai multe masini si mai ieftine
OveR is offline   Reply With Quote
Old 30-07-07, 18:11   #10
io_blue

Stage 1
 
io_blue's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 24
Default Re: sfaturi opel bertone

Salutare,

si io caut acelasi lucru, numai ca nu ma prea picep la mecanica, daca te pricepi poate tragem o fuga pana in Germania, deja am gasit cateva dragutze de 2.0
io_george ID MESS
sau 0727 211 345
io_blue is offline   Reply With Quote
Old 31-07-07, 02:07   #11
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: sfaturi opel bertone

Cauta Pe Mobile .de
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 31-07-07, 13:17   #12
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: sfaturi opel bertone

Salutare. Eu am un Bertone 2.0 turbo de vreo 4 luni. Nu am niciun fel de probleme cu el. L-am luat la 114.000 km (majoritatea cam pe aici sunt cu kilometrajul) si merge struna. Am rugat un mecanic sa-mi desfaca motorul si sa-l verifice dupa ce l-am luat si mi-a zis ca este impecabil, fara semne de uzura. Sunt masini de alergat pentru ca stii si tu ca o masina puternica se roaga de tine sa apesi pe acceleratie, dar daca sunt bine intretinute n-ai probleme cu ele. Oricum trebuie sa ai grija de la cine o iei.
Asupra consumului primisem tot felul de avertizari. Ca o sa-mi consume 14-15% in Bucuresti, ca asa si pe dincolo. Tin sa-ti spun ca in aprox 500km facuti numai in Buc la diverse ore ale zilei am avut media 12.4%. Intre timp am facut si un chip tuning si l-am dus la 230cp si mi-a mai scazut cu 0.2-0.3%. Deci nu este nici pe aproape atat de insetat de benzina pe cat spune lumea. Sau poate am avut eu noroc si al meu e mai special .
Oricum eu il recomand cu draga inima. Este deosebit si ca design si ca senzatii. Nu este scump nici ca pret nici ca intretinere.
Am vazut pe mobile.de multe tunate foarte misto la preturi destul de bune. Cine baga bani in masina s-o tuneze in general are si grija de ea si nu-si bate joc.
Eu zic ca daca-l iei n-o sa regreti. Eu nu regret absolut deloc. Sper ca te-am ajutat putin in luarea deciziei.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Old 31-07-07, 21:00   #13
io_blue

Stage 1
 
io_blue's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 24
Default Re: sfaturi opel bertone

salutare,
de unde esti? poate ne vedem sa ne dai shi pe noi o tura shi sa ne chiombim la mashina putzin sa vedem ce shi cum arata, unde sunt toate pozitzionate
io_blue is offline   Reply With Quote
Old 19-08-07, 23:06   #14
kozzo

Stock
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1
Default Re: sfaturi opel bertone

pentru cine e interesat de achizitionarea unui Bertone 2.0 Turbo...masina e geniala...am o linea rossa din 2004 de vanzare...21.000 km cu multe acte doveditoare(carte service,tuv germania,facturi)---climatronic.navigatie mare color.abs.esp.air-bag.incalzire stationara Webasto.magazieCD.parctronic.piele bicolora.geamuri si oglinzi electrice.comenzi volan.jante aliaj.faruri angel eyes.proiectoare.scaune incalzite Recaro,limited edition'90 years Bertone'-11.900 euro-0722 503 410 sau kozzo.cabanova.ro
kozzo is offline   Reply With Quote
Old 19-08-07, 23:11   #15
algorunescu

Stage 4
 
algorunescu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 299
Default Re: sfaturi opel bertone

Quote:
Originally Posted by kozzo View Post
pentru cine e interesat de achizitionarea unui Bertone 2.0 Turbo...masina e geniala...am o linea rossa din 2004 de vanzare...21.000 km cu multe acte doveditoare(carte service,tuv germania,facturi)---climatronic.navigatie mare color.abs.esp.air-bag.incalzire stationara Webasto.magazieCD.parctronic.piele bicolora.geamuri si oglinzi electrice.comenzi volan.jante aliaj.faruri angel eyes.proiectoare.scaune incalzite Recaro,limited edition'90 years Bertone'-11.900 euro-0722 503 410 sau kozzo.cabanova.ro
Arata super masina. Mai ales interiorul.
algorunescu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -