Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 04-11-17, 18:19   #1
cristian017
 
Join Date: Nov 2017
Posts: 0
Default Ce masina sa aleg in limita a 10-12 k euro?

Salutari!

Nu am o experienta prea vasta in domeniul auto intrucat lucrez intr-un domeniu care ma tine ocupat si nu am foarte mult timp pentru a citi pe forumuri de specialitate, incat sa fiu la curent cu tot ce presupune piata auto.

In momentul de fata am un opel astra G, am mai avut doua citroen c4 coupe (unul nou, celalalt sh), fiat doblo, ford courier, si altele pe care le-am tinut mai putin. Acum caut o masina pe care sa o tin 3-4 ani de zile si sa nu am costuri de intretinere foarte mari.



Intentia mea initiala era de a lua un suv premium vechi in genul x5, touareg, ML, xc90 insa in ciuda faptului ca aceste masini s-au devalorizat foarte mult, costurile de intretinere am inteles ca au ramas cam aceleasi, iar pe considerentul ca masina ca noua a costat aproximativ 40-50k euro, e cam greu de intretinut de catre cineva care o cumpara acum la 6-7k. Asadar, mi-am cam luat gandul de la avioane de genul, si imi indrept atentia spre masini din clase mai ieftine.



Eu am la dispozitie 10-12 mii de euro din care as vrea sa cumpar masina, dar sa acopere si costurile ce pot aparea imediat dupa, sa zicem schimburi de filtre, ulei, placute si alte consumabile, de asemenea ceva defecte ascunse. Dupa mintea mea (nu am experienta) calculele ar fi cam asa:



1) Daca iau o masina peste 2010, din cei 12 mii de euro as pune deoparte 2 mii pentru investitii ulterioare achizitiei, deci ar ramane de dat pe masina 10 mii. Aici s-ar putea incadra:
- opel insignia
- audi a4
- chevrolet captiva
- ford mondeo
- bmw seria 3
- peugeot 508
- vw passat
- honda cr-v (putine la banii astia)


2) Daca ar fi sa iau o masina din 2006-2010, as pune deoparte 4 mii de euro pentru costuri imediate, avand in vedere ca necesita investitii mai mari ca sa o pui la punct. Asadar, raman 8 mii de euro pentru achizitie.
- touareg
- x5
- x3
- xc90
- kia sorento
- audi a4/a6
- freelander 1 sau freelander 2
- seria 3/5
- mercedes c/e klasse
- crv-ul vechi
- grand cherokee
- grand vitara





Stiu ca am amestecat suv-uri cu berline, masini premium cu masini de clasa ieftina, dar chiar nu stiu ce vreau. De asemenea, stiu ca in afara de investitia initiala costurile de intretinere pot diferi enorm de la un model la altul, dar nu stiu in cifre cam ce calcule ar fi, va rog sa ma ajutati.

Ideea e ca as prefera un suv, intrucat doresc sa mai merg si pe drumuri mai proaste, poate un drum forestier (in concluzie imi cam place sa hoinaresc) insa se va folosi 90% pe asfalt. De asemenea, mentionez ca imi plac suv-urile pentru pozitia inalta la volan.

In acelasi timp vreau ceva ce are costuri de intretinere destul de ok, sa zicem 2-3k euro anual ar fi ok pentru: asigurare, impozit, schimburi consumabile + reparatii. Ideal ar fi cat mai putin, nu vreau sa o dau in extrema in care as ajunge sclavul masinii, prefer sa investesc banii in alte lucruri.



Multumesc.
cristian017 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -