Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

View Poll Results: astra 1.7 DTI Vs. focus 1.8tdi
astra 1.7 dti 22 48.89%
focus 1.8 tdi 23 51.11%
Voters: 45. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 17-06-07, 18:53   #16
zambrotta

Stage 2
 
zambrotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 60
Member of:
[PEUGEOT]
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
bun si io dadeam sfat si vine papagalu asta repede cu gura mare
vrei sa tac?
aici ti-ai aratat limitele.respect ca le ai atat de jos.
si da, ai face bine sa taci

danutz cel mai bine e sa gasesti 2 masini un opel si un ford.mergi cu amandoua si care te atrage cel mai mult pe aia o iei ..parerea ta conteaza cel mai mult ca degeaba iti zicem noi ca opelul sau fordul e mai bun daca tu mergi cu cealalta si iti place mai mult , nu ?
zambrotta is offline   Reply With Quote
Old 17-06-07, 22:04   #17
*-_Speed_-*
VW Driver

Stage 5
 
*-_Speed_-*'s Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,194
Member of:
[VW]
Smile Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

Salut, am vazut comparatia intre cele 2 masini si pot sa zic ca Fordu este net superior lu Astra.Am mers cu Ford focus combi de 1,8 tdci si am ramas placut surprins deci masina pot sa zic ca rupe la plecari,depasiri este foarte stabila in curbe si apropo la ce a zis cineva ca "troacane" la asta cu care am fost eu nici vb de asaceva + ca este foarte comfortabila .La astra nu pot sa ma pronunt dar in orice caz ca si marca este sub Ford, masina are un design dragut si ca piese are un avantaj la pret.Si am uitat sa precizez ca fordu cu care am mers eu ave 120-130 cu tot cu cip .Salut
*-_Speed_-* is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 06:00   #18
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

ca fost posesor de focus eu zic ca isi merita banii.. + : stabilitate superioara astrei ( are suspensie independenta pe toate rotile),performante rezonabile,consum mic mic ( are cutia f lung etajata ) Cat despre zgomot motorul asta de 75 de cp e mai putin zgomotos decat cel de pe astra.Acum depinde si de gusturi insa eu la focus in 120 mii de km nu am schimbat decat consumabile si distributia evident.Mergi cu amandoua si alege-o pe care iti place mai mult pana la urma.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 12:48   #19
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

parerea mea e sa'ti iei focus pt ca e mai frumoasa , are un bord super frumos ,are o forma mai interesanta,in plus este mai rara decat astra de care este plina romania.Desi am opel la anul cand o sa'mi iau permisul tata mi'a promis un focus
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Copy of pozac8.jpg
Views:	86
Size:	88.2 KB
ID:	288241  
__________________
"Poti invata sa mergi repede intr-un singur mod: mergand repede" R.K.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 15:17   #20
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

intr-un top al hot-hatchurilor europene MK1 de la Focus a dominat copios. singurul rival cu pretentii fiind Golf4, vad ca vrei diselar dar focusul nu e "tdi" si TDDI sau TDCI, eu recomand a 2 varianta cu common-rail si intercooler .... motor tapanos, cuplu, fiabilitate plus o dinamica rutiera ireprosabila ....

acum despre Opel ... am avut ocazia sa conduc si sa merg o gramada cu o Astra 1,7 DTI, e hatch-back ..... trancane hayonul extrem de rau, probleme cu alternatorul, dar cea mai dureroasa buba a lor - computerul de bord - la asta s-a ars, reparatia a costat 12 milioane cu unu SH ..... cu piesele noi ar fi dus undeva la 1000euro .... masina are 110.000km

asta e parerea mea si din experienta pe care o am cu aceste 2 masini recomand Focusul (eu unu as prefera benzinar) - si nu sunt subiectiv (chiar daca sunt posesor de Ford)
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-07, 17:18   #21
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

focus nu cred ca exista TDI 1 la mana , 2 la mana motoarele de isuzu sunt excelente , sunt mult peste cele fabircate de opel , am la firma un opel combo 1.7 D model `97 motor isuzu cu 280.000 , nu s-a schimbat nimic la motor .... masina merge bine.

Eu unul prefer Focus la Astra desi cred ca e mai bun raport calitate pret astra , piesele sunt sigur mai ieftine la Astra .
__________________
2009 Audi A4
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 05:07   #22
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

pe focus au fost initial motoare 1753 cm3 TDI cu 55 si 66 kw..ulterior s-au numit tddi aceste doua variante de putere .endura di tci stage 3 mai exact se cheama
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 17:05   #23
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

Quote:
Originally Posted by sponsoru View Post
ca fost posesor de focus eu zic ca isi merita banii.. + : stabilitate superioara astrei ( are suspensie independenta pe toate rotile),performante rezonabile,consum mic mic ( are cutia f lung etajata ) Cat despre zgomot motorul asta de 75 de cp e mai putin zgomotos decat cel de pe astra.Acum depinde si de gusturi insa eu la focus in 120 mii de km nu am schimbat decat consumabile si distributia evident.Mergi cu amandoua si alege-o pe care iti place mai mult pana la urma.
u parca aveai mondeo...?
e normal daca ai ford sa il lauzi !

mie fordul nu imi place pt ca are influenta americana !

pt mine FORD=MASINA AMERICANA FACUTA DE NEMTI !

astra este mai silentioasa, arata mai bine si este f fiabila, consum mic...
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 17:16   #24
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

sasiu de focus a fost si este atat de laudat...e clar superior celui de la astra
nu ai cum sa afli raspunsu din posturile altora care au ford/opel...oricum mecanicii care au vorbit au zis ford, asa ca...bafta
cheet is offline   Reply With Quote
Old 19-06-07, 21:19   #25
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

turboss daca tu zici ca motorul de opel e silentios, ma scuzi dar ...., e chiar cel mai galagios fiind de o conceptie mai veche ....

legat de Ford europa .... masinile sunt concepute de europeni, facute de europeni .... ca sa fiu mai precis sediile pentru dezvoltare se afla atat un UK cat si in Germania.

iti recomand daca ai ocazia sa ajungi in State sa vezi cate Forduri "europene" ai sa vezi

@cheet - mecanicii ti-au spus bine, daca nu ma insel Focus a fost chiar CAR OF THE YEAR in urma cu ceva vreme
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 05:04   #26
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

ca posesor de ford ( chiar daca am mondeo e irelevant) si ca fost posesor de Ford ( focus ) nu laud masina doar ca .. cu focusul chiar nu am avut probleme..in ceea ce priveste sasiul intr-adevar nu sufera comparatie cu astra care are oricum suspensie spate semi-rigida.. ps: uite de ex cu mondeo am avut multe probleme
sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 00:31   #27
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
intr-un top al hot-hatchurilor europene MK1 de la Focus a dominat copios. singurul rival cu pretentii fiind Golf4, vad ca vrei diselar dar focusul nu e "tdi" si TDDI sau TDCI, eu recomand a 2 varianta cu common-rail si intercooler .... motor tapanos, cuplu, fiabilitate plus o dinamica rutiera ireprosabila ....

acum despre Opel ... am avut ocazia sa conduc si sa merg o gramada cu o Astra 1,7 DTI, e hatch-back ..... trancane hayonul extrem de rau, probleme cu alternatorul, dar cea mai dureroasa buba a lor - computerul de bord - la asta s-a ars, reparatia a costat 12 milioane cu unu SH ..... cu piesele noi ar fi dus undeva la 1000euro .... masina are 110.000km

asta e parerea mea si din experienta pe care o am cu aceste 2 masini recomand Focusul (eu unu as prefera benzinar) - si nu sunt subiectiv (chiar daca sunt posesor de Ford)
toate fordurile diesel trancane>adik au un zgomot f mare ! TOATE! nu sunt silentioase deloc.sunt cele mai zgomotoase dintr toate dieselurile indiferent de marca!

+costuri exorbitante in fct de calitate/fiabilitate...
+ are un aspect de masnina americana !
cine a spus FORD=masina americana facuta de nemtii a avut f mare dreptate!
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 14:22   #28
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

mda, in cazul asta de Jetta de la VW ce sa mai zic ........

e zgomotos datorita distributiei common-rail, la noile generatii e ceva mai ok, dar la OPEL cel putin la DTI-urile puse pe Astra clasic ce sa mai zic ...... trancane mult mai rau decat cel de pe focus .....

la preturi informeaza-te, ai sa vezi ca sunt echivalente (ma refer la piese noi)
legat de aspect no-comment - Focus nu s-a prea vandut in US, a fost proiectat in UK (prima masina cu New Age Design), car of the year in Europa .... lista poate continua, dar gusturile nu se discuta asa ca nu mai bat pasul pe acest aspect.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 16:08   #29
manolica76

Stage 5
 
manolica76's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 451
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

dupa ce iei contact cu BDT si ROMCAR iti piere cheful de marca FORD...pacat...
manolica76 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 18:28   #30
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: astra 1.7DTI(75CP) Vs. focus 1.8tdi(74CP)

din nefericire am luat cu amandoua si am constatat cat de || PARALELI sunt cu masinile Ford ..... din acest punct de vedere dau dreptate 100%
NWZeu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -