Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-15, 11:09   #16
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Achizitie masina 10000euro

cu 10 k euro audi mercedes bmw nu iei decat cu peste 300 k km reali si birjarite. volvo sunt bune pana se strica, piesele sunt scumpe.
impozitul pe an la 2.2 e 9 milioane, in timp ce
a 2 litri e 2 milioane. pentru unii conteaza si asta.
asta cu piesele la japoneze e relativa, depinde de ce piese se strica si ai nevoie. unii inteleg prin piese filtre si placute.
Anumite piese se gasesc doar pe original. la coreene de ex kia hyundai e scumput serviceul.
pana la urma orice masina costa sa o repari sau intretii asa ca se reduce la a lua o masina cu km cat mai putini si verificata amanuntit. si evident cars sa iti placa tie, nu ca zice x si y ca e misto, ca o iei pt tine nu pt altii.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 12:02   #17
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Cavaliere a inteles ce am spus, reformulat si adaugat argumente corecte si reale. +1
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 15:50   #18
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Stai calm,ca am inteles ce vroiai sa spui,dar gandeste-te ca in Romania sunt destul de multe japoneze,asa ca din punct de vedere al pieselor,de orice natura,nu vad problema,atata timp cat el pot fi aduse pe comanda,iar pretul difera de la piesa la piesa,dar mi se pare ma irentabila o japoneza 2008 decat o masina germana 2006.
Cine stramba din nas la impozit,e clar ca respectiva masina nu e pentru el.
Argumentul este ca japonezele sunt concepute sa aibe intrari in service foarte putine,iar daca am face o comparatie BMW vs Honda sau Toyota acelasi an,cate defectiune si intrari in service a avut,oare cine castiga?Nu zic ca cele din Germania sunt aiurea si eu sunt fan,dar la 10,000 posibilitatile se restrang drastic si de aceea l-am sfatuit sa se orienteze pe ceva fara multe batai de cap pe viitor.
Eu recomand pentru colegu Accord 2009 si are cam tot ce trebuie.
Sper ca initiatorul sa ia o decizie si sa nu ramana un topic deschis degeaba.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 20:01   #19
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
cu 10 k euro audi mercedes bmw nu iei decat cu peste 300 k km reali si birjarite. volvo sunt bune pana se strica, piesele sunt scumpe.
impozitul pe an la 2.2 e 9 milioane, in timp ce
a 2 litri e 2 milioane. pentru unii conteaza si asta.
asta cu piesele la japoneze e relativa, depinde de ce piese se strica si ai nevoie. unii inteleg prin piese filtre si placute.
Anumite piese se gasesc doar pe original. la coreene de ex kia hyundai e scumput serviceul.
pana la urma orice masina costa sa o repari sau intretii asa ca se reduce la a lua o masina cu km cat mai putini si verificata amanuntit. si evident cars sa iti placa tie, nu ca zice x si y ca e misto, ca o iei pt tine nu pt altii.
Volvo e Ford , mecanica , sasiu .Caroseria e scumpa si multe vin doar pe origine , ii faci casco si aia e . Si la un Passat care este ieftin la caroserie tot ii faci casco . Saab la fel , e de fapt Opel , aceasi poveste ca la Volvo cu caroseria .

Asta cu 2.2 la diesel e doar la Accord , Avensis are 2.0 Mazda 6 la fel , si 2.2 cilindree nu i un capat de tara, decat daca ai 10k euro toti banii si nu produci nimic lunar . Oricum moda cu motoare mici economice si putere ridicata nu a plecat de la nemti . Nemtii o copiaza si o fac prost ex: 1.2 1.4 1.8 tsi sunt niste esecuri .

Revenind la japoneze , fara sa intram in detalii , vorbiti multi din auzite , fara sa fi avut , fara sa stiti cu ce costuri se intretin , ce se gaseste ce nu se gaseste .Stiti de ani de zile ca sunt scumpe la intretinere si cu atat ati ramas si in 2015 .

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
pana la urma orice masina costa sa o repari sau intretii asa ca se reduce la a lua o masina cu km cat mai putini si verificata amanuntit. si evident cars sa iti placa tie, nu ca zice x si y ca e misto, ca o iei pt tine nu pt altii
Asa e pana la urma orice marca ai alege daca nu are multi km si a fost ingrijita nu ar trebui sa faca probleme , doar ca sansele sa gasesti o masina corecta sunt mai mici la o masina nemteasca decat la o japoneza .Cred ca mai mult de 60% din ce e pe piata la nemtesti dai de intermediari .Asiaticile nu prea le baga in seama samsarii . Si un mic pont testat de mine : Nissan , Honda , Mazda si Toyota daca suni la dealer afli foarte repede istoricu masinii fara sa cunosti pe cineva .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 21:14   #20
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Eu nu vorbesc din auzite. Am si masina japoneza, ce-i drept mai rara pe la noi si poate de asta gasesc doar oe anumite piese si scumpe de te caci pe tine.
Volvo e mecanica ford la s40 care nici nu se mai produce. M-am referit in general ca Volvo e scump la piese. Si faptul ca imparte o platforma nu inseamna ca se potrivesc piesele de la Ford Focus, poate motor si nici acolo.
In fine, daca e sa o luam asa, am un fin cu un Avensis luat de nou care a schimbat turbina la 50 de mii. Depinde si de noroc in cazul " japonezele sunt infailibile" , pana nimeresti una de iti lasa un gust amar si apoi vrei sa schimbi marca din reflex.
Mentin parerea ca la sh conteaza in primul rand km si cum a fost intretinuta. Este evident ca piata sh la noi e sufocata de nemtesti pentru ca asta se cauta in mare parte.
Dar hai sa nu fim tigani, ca imaginea asta de "nemtesti sunt de cacat" este din cauza cazanelor cu sute de mii de km dati inapoi si vandute apoi "tipla full fara piele impecabila". Am avut si Ford si Vw si Audi si Mercedes, Bmw dintre nemtesti si vreau sa spun ca toate au fost f bune, nu am avut probleme majore.
Depinde foarte tare cu cati km o iei si de la cine. Restul sunt detalii.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 09-08-15, 12:02   #21
razboinik97

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 2
Default Re: Achizitie masina 10000euro

M-am gandit mai bine si cred ca o sa aleg un Passat de dupa 2009 full option.Sper sa gasesc ceva bun.Multumesc pentru sfaturi.
razboinik97 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-15, 20:43   #22
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Achizitie masina 10000euro

))))
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 09-08-15, 22:16   #23
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Inca un topic deschis degeaba ))Poate totusi va fi util altcuivaSpor
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-15, 23:19   #24
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Majority wins )))


Cavaliere , am vrut sa te intreb si am uitat . ce japoneza ai ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 10-08-15, 22:08   #25
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Daihatsu si Isuzu.
cavaliere is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -