Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 28-07-15, 02:26   #1
razboinik97

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 2
Default Achizitie masina 10000euro

Buna ziua,peste cateva luni o sa implinesc 18 ani si deja am luat in calcul cumpararea unui autoturism.Pretul de achizitie este de 10000 euro maxim.Masina as vrea sa fie diesel cu motor de 2.0l.
Eu m-am gandit la un Audi A4 B8 doar ca nu stiu daca ma incadrez in buget as dori cateva sfaturi.Multumesc!
razboinik97 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-15, 11:26   #2
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Eu nu vreau să isc polemici, nici să schimb opinii, doar aș vrea să īndrum corect. Eu cred ca cea mai potrivită mașină ar fi Alfa Romeo Giulietta 1.4 benzina 170cp sau doar dacă e musai 2.0 jtdm.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 28-07-15, 22:03   #3
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Daca spatiul nu este un impediment,orienteaza-te spre Scirocco,musai 2,0(tdi sau tsi).Este o masina tinereasca,aspect superb si ai sansa sa gasesti una cu dotari acceptabile.Asta fiind prima varianta.
O alta varianta ar fi Honda Civic Type-R(2.0 201 cp,motor aspirat).
Varianta cu numarul trei,Mercedes-Benz C-classe 2008
Multa bafta in alegerea potrivita!
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 08:30   #4
razboinik97

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 2
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Tocmai ca spatiul este o problema,masina o sa fie folosita si pentru concedii de 2-3 ori pe an.Multumesc pentru pareri.
razboinik97 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 08:32   #5
razboinik97

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 2
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Quote:
Originally Posted by Floryn2810 View Post
Daca spatiul nu este un impediment,orienteaza-te spre Scirocco,musai 2,0(tdi sau tsi).Este o masina tinereasca,aspect superb si ai sansa sa gasesti una cu dotari acceptabile.Asta fiind prima varianta.
O alta varianta ar fi Honda Civic Type-R(2.0 201 cp,motor aspirat).
Varianta cu numarul trei,Mercedes-Benz C-classe 2008
Multa bafta in alegerea potrivita!
Tatal meu spune ca ar fi o problema cu masinile cu tractiune spate pentu incepatori,e adevarat?
razboinik97 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 09:53   #6
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Problema tractiunii spate pentru un incepator este discutabila.Daca esti un om cumpatat,nu vad unde e problema.
Daca ai sisteme de siguranta este foarte bine.Ideea este sa nu o bruschezi foarte tare si ceva mai multa atentie la carosabil ud sau la perioada de iarna(zapada,polei,bucati de gheata).
Poate sunt colegi care au avut ca incepatori tractiune spate.
Sau daca vrei sa elimini dilema ori conduci una ca idee ori alegi ceva Xd,4matic sau 4x4.

Last edited by Floryn2810; 29-07-15 at 09:56.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 10:28   #7
razboinik97

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 2
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Cumpatat o sa fiu,ca e frica aia de incepator.Acuma iarna nu ar fi o problema as putea sa conduc masina tatalui meu Ford Transit,tractiune fata.Dar de un 520D ce spui?A4 B8 mai are rost sa ma gandesc?e febletea mea).
razboinik97 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 12:43   #8
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Iti recomand Honda Accord 2009 si scapi de toate problemele,este japoneza,deci nu prea se strica decat foarte greu,intretinere ok,avand motor 2.199 cmc,impozitul va fi ceva mai mare.
Modelul este acesta https://www.google.ro/search?q=honda...b7ZwMFpDf1M%3A
De Audi si Bmw nu ma pronunt,dar la 10,000 gasesti foarte greu ceva cum trebuie.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 15:03   #9
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Considerand urmatoarele:

- esti incepator
- vrei masina pentru o perioada mai lunga de timp, posibil
- vrei o masina cat mai noua
- cauti fiabilitate
- ai nevoie de spatiu pt vacante, etc
- depinzi de un buget bunicel
- de preferat ar fi o masina cat mai ok in banii astia si sa nu fie la limita bugetului

as putea spune ca cel mai ok ar fi una dintre urmatoarele(toate cu motor de 2.0):

1. Skoda octavia 2
2. Volkswagen jetta
3. Volkswagen Passat b6 (2010)
4. seat exeo
5. mazda 6/ honda accord/ toyota avensis.
6. volvo s40
7. ford mondeo

Oricare dintre cele de mai sus le poti gasi ca an de fabricatie 2009-2010 in stare foarte buna, rulaj decent si dotari bunicele. Sunt pretabile pt Ro la capitolul service/diponibilitate piese/costuri/fiabilitate.

Japonezele le-as alsa ultimele prin prisma faptului ca au motoare de 2.2 majoritatea(la diesel) si impozitul este de 5 ori mai mare ca la un motor de 2.0 (restul din lista) + piese mai dificil de gasit(import) si mais cumpe din aceasta cauza + retea service particular redusa si reprezentate nesimtite.

Mondeo-ul este o masina sigura, teapana si extrem de spatioasa.
Exeo este un a4 B7 resuscitat - doar ca la un pret foarte bun.
Volvo - motor ca si la Ford, design f minimalist - piese usor scumpute.
VW si Skoda - acelasi motor pe toate. Tine de gust si de ceea ce-ti ofera piata cel mai bine raportat la criteriile tale.

Eu zic sa lasi marcile premium deoparte - BMW, MB, Audi. Cu 10.000 nu vei gasi o masina ok. Oricare dintre cele de mai sus le poti gasi in combinatii mai mult decat satisfacatoare. Unele ofera si variante cu tractiune integrala - ceea ce e binevenit daca gasesti una cu asa ceva.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 30-07-15, 17:19   #10
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post

Japonezele le-as alsa ultimele prin prisma faptului ca au motoare de 2.2 majoritatea(la diesel) si impozitul este de 5 ori mai mare ca la un motor de 2.0 (restul din lista) + piese mai dificil de gasit(import) si mais cumpe din aceasta cauza + retea service particular redusa si reprezentate nesimtite.
Cu astfel de mentalitate de turma tara asta tot proasta si tot saraca o sa ramana ! Te luminez eu , se gasesc piese la preturi normale si persoane sa le repare la preturi tot normale .

P.S. Ai avut vreodata masina japoneza ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 30-07-15, 17:31   #11
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Nu am spus ca este imposibil sa detii o masina japoneza din pricina celor enuntate mai sus.


Dar, nu trebuie sa detin o masina japoneza ca sa am cunostinte legate de situatia reala. Si anume, ca o masina japoneza se poate lovi de astfel de probleme. Nu vbim aici doar de filre si alte lucruri uzuale.

In Romania, unde majoritatea masinilor sunt europene (cele mai des intalnite fiind VAG si Renault), cel mai safe este sa mergi in aceeasi directie.

Se gasesc serviceuri specializate in japoneze. Ma refer aici la serviceuri particulare. Dar sunt mult mai rare. Asta era idea - ca nu iti sunt chiar atat de la indemana cand ai nevoie de ceva.

Am cunostinte, prieteni, colegi cu masini coreene si japoneze. Si din relatarile, intamplarile lor si nu numai, am facut afirmatia precedenta. De aceea am si spus ca le las pe ultimul loc, nu cum ca le-as exclude sau ca sunt de evitat.

In concluzie, nu, nu am detinut pana acum o masina japoneza. Si nu, nu o exclud varianta ca viitoarea masina sa fie una japoneza. Mai ales ca incep incet incet sa se raporteze si ei la standardele europene ( capacitate cilindrica, motoare turbo - idea nu este ca asta imi doresc. As prefer oricand un motor de 2.2-2.4, dar Romania ma taxeaza destul de puternic pentru "mofturile" de genul).



Sper ca argumentele de mai sus au ajutat in a lamuri atitudinea mea asupra masinilor japoneze.

Last edited by andreiu21ct; 30-07-15 at 17:33.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 30-07-15, 19:43   #12
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
Nu am spus ca este imposibil sa detii o masina japoneza din pricina celor enuntate mai sus.


Dar, nu trebuie sa detin o masina japoneza ca sa am cunostinte legate de situatia reala. Si anume, ca o masina japoneza se poate lovi de astfel de probleme. Nu vbim aici doar de filre si alte lucruri uzuale.

In Romania, unde majoritatea masinilor sunt europene (cele mai des intalnite fiind VAG si Renault), cel mai safe este sa mergi in aceeasi directie.

Se gasesc serviceuri specializate in japoneze. Ma refer aici la serviceuri particulare. Dar sunt mult mai rare. Asta era idea - ca nu iti sunt chiar atat de la indemana cand ai nevoie de ceva.


Am cunostinte, prieteni, colegi cu masini coreene si japoneze. Si din relatarile, intamplarile lor si nu numai, am facut afirmatia precedenta. De aceea am si spus ca le las pe ultimul loc, nu cum ca le-as exclude sau ca sunt de evitat.

In concluzie, nu, nu am detinut pana acum o masina japoneza. Si nu, nu o exclud varianta ca viitoarea masina sa fie una japoneza. Mai ales ca incep incet incet sa se raporteze si ei la standardele europene ( capacitate cilindrica, motoare turbo - idea nu este ca asta imi doresc. As prefer oricand un motor de 2.2-2.4, dar Romania ma taxeaza destul de puternic pentru "mofturile" de genul).



Sper ca argumentele de mai sus au ajutat in a lamuri atitudinea mea asupra masinilor japoneze.



Nu stiu de unde ai dedus tu ca retelele de service pentru masinile japoneze sunt atat de rare la noi.Honda are reprezentante in foarte multe orase din tara.
Am mers cu toate modele Civic +2007,am prieteni proprietari si inafara de chestii uzuale si uneori ambreiaj(caz particular) nimic asa grav,cum se intampla la anumite marci germane(injectoare,cutie de viteze,alte maruntisuri).
Nu ridic japonezele la rang de arta,dar sunt destul de ok de luat in seama,mai ales ca nu ai mari batai de cap cu reparatiile.
Iar daca te referi la impozit,nu-i bai,tu daca ai da 10.000 pe o masina iti mai pasa de 5-600 pe an impozitul?
O masina care as putea spune ca este foarte buna este Volvo,cam orice model,iar initiatorul topicului ar putea sa arunce o privire la S60.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-15, 08:43   #13
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Quote:
Originally Posted by andreiu21ct View Post
In Romania, unde majoritatea masinilor sunt europene (cele mai des intalnite fiind VAG si Renault), cel mai safe este sa mergi in aceeasi directie.
Din punctul meu de vedere, cele două enumerate nu oferă nimic īn plus față de orice altă marca, singurul motiv e ca pentru ele se găsesc piese pe stoc. Dacă ești nepăsător și ajungi cu mașină la service cānd te da jos de probleme, da, e bună o marca de mașini comuna, dacă ai grijă de bunul tău și iti pasă de bani, poate faci o constatare īnainte și iti iei piesele cānd ai nevoie. La mecanică sunt la fel, adică mai scump și complicat ca Audi, asta ca vorbim de mărci, mai greu să gasesti, poate Renault unde nu se potrivesc piesele pe serie ca le schimba la cāțiva ani, pățit de mine cu multe repere la majoritatea consumabilelor. Pānă la urma un mecanic repară orice, de fapt īn ziua de azi mecanicii sunt mai rar, azi i-as numi schimbători de piese, așa ca nu mi se pare sf dacă masina nu e Vag sau Renault.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 01:21   #14
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Achizitie masina 10000euro

andreiu21ct - asa zici ..ca piese nu se gasesc pentru japoneze, nu sunt service-uri etc ))))

Uite ca eu am cumparat piese si originale si aftermarket de la magazinul de pe colt si am reparat masina japoneza la service-ul de cartier unde mecanicul e satul de bmw, audi, si alti DINOZAURI.

Ba ce oameni dau sfaturi pe aici, iti iei campii

Last edited by giubau_v8; 03-08-15 at 01:25.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 10:21   #15
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: Achizitie masina 10000euro

Daca ati citi si ati incerca macar sa intelegeti maniera la care am pus problema, ati realiza , probabil, ca ati perceput gresit ideea.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -