Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-07-15, 23:03   #1
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Consiiere achizitie masina 4000eur

Salutare ! Prima mea masina cumparata a cam fost un esec si totusi nu regret de aceea vreau sa ma documentez bine de tot inainte de a o cumpara pe a 2-a si ultima cel putin pentru urmatorii ani sa zic asa, desi sunt o persoana care se ataseaza de chestii si decat sa le vand mai bine le tin acolo ca si amintire !

Am posibilitatea sa imi permit o masina mai noua mai moderna si desi m-am batut cu multe decizii (modele auto) nu mi-a fost greu sa ma hotarasc la decizia finala ! Am avut in cap alte modele pentru ca BMW deja am, modele precum A4 B6, Volkswagen Passat 2002+ (ambee in varianta 1.9tdi), apoi am trecut la SUV-uri precum Jeep Grand Cherokee (la un calcul amanuntimt mi-am dat seama ca e prea scumpa la intretinere pentru ce mi-ar putea oferi mie) am vazut si Mercedes ML 270 dar lafel nu ma convinge prea tare ca si design ! Daca as mai fi avut posibilitatea de 8000-9000 mi clar ma duceam si imi cumparam masina visurilor si nu ma mai interesa nici intretinere nici nimic !

Apoi am revenit la BMW dr parca prea comun este E46, adica atunci cand il vezi nu mai amai surprins pentu ca are tot romanu...Dar E46 cabrio ? Nu prea vezi asa ca am ramas o perioada la ideea unui E46 cabrio...Dar cabrio deja am si oricum masina pe care vreau sa o iau vreau sa i ofer o tinuta de drum tinereasca modificata putin cu bun gust o pereche de jante lasata putin jos si lucrat mult la detalii ! Asa ca parca mai repede te poti apuca de un Coupe sa faci o groaza decat la cabrio ! Acuma nu stiu, E36 mi se pare foarte ieftin ca si intretinere si sa zic ca imi pot permite un impozit pentru un motor de maxim 2.5 dar motorul ideal ar fi cel de 2.0 ! Ce parere aveti despre aceasta masina ? Cat de greu se face conversia la kitul de M (aici ma refer la bara spate cu cele doua evacuari, o sa fie o bataie de cap ?) Si la maxim 4000 gasesc un E46 cu taxa platita si sa fie in stare buna ?
__________________
E36 Cabrio - Mein Kater
BMW - E34 - 520i
Sunt pe un forum auto,nu intr-un examen la scoala, d'aia am greseli gramaticale!

"In viata derapezi / Mai repede decat crezi
Pe strada, in parcuri sau canale / Vezi destule dovezi"
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 21-07-15, 13:24   #2
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Consiiere achizitie masina 4000eur

Pana la urma ce vrei, E 36 sau E 46 ? Ca vb de E 36 dar intrebi de E 46. Cel putin eu unul nu am inteles .....
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 21-07-15, 14:49   #3
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Consiiere achizitie masina 4000eur

N-ai inteles, vrea E36 coupe decapotabil E46 bara spate M, e o raritate.
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 22-07-15, 11:00   #4
Floryn2810

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 45
Default Re: Consiiere achizitie masina 4000eur

Daca nu vrei musai BMW,poti opta si pentru Audi A6 2.5 TDI.
Floryn2810 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-15, 12:48   #5
AxL MoDo

Stage 4
 
AxL MoDo's Avatar
 
Join Date: Jan 2015
Posts: 205
Member of:
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Consiiere achizitie masina 4000eur

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Pana la urma ce vrei, E 36 sau E 46 ? Ca vb de E 36 dar intrebi de E 46. Cel putin eu unul nu am inteles .....
E36 Cabrio am, acum imi doresc E46 coupe ca a doua masina !

Quote:
Originally Posted by Bryan View Post
N-ai inteles, vrea E36 coupe decapotabil E46 bara spate M, e o raritate.
Nu siu de unde ai dedus treba asta dar ma lasi rece !

Quote:
Originally Posted by Floryn2810 View Post
Daca nu vrei musai BMW,poti opta si pentru Audi A6 2.5 TDI.
Singurele modele de la audi ce imi plac pana acum sunt A3 2003+ A4 B6 si A8 2004
AxL MoDo is offline   Reply With Quote
Old 23-07-15, 20:06   #6
onucku

Stage 5
 
onucku's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 405
Member of:
[PEUGEOT]
[SKODA]
Default Re: Consiiere achizitie masina 4000eur

Sa-mi fie cu iertare...tu n-ai un E36 cabrio ci un fost E36 cabrio.Cu alte cuvinte o rapciuga.Ma bucur in schimb ca iti permiti o masina functionala.In suma de care dispui ti-as fi recomandat Focus 2 ,1.6 TDCI. Tehnologie mai noua,costuri mai mici ( asigurare,consum s.a.m.d ),an de fabricatie mai recent,fiabilitate.
Si din ce enumerai,A4 1.9TDI AWX (varianta de 131 cp ).
onucku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -