Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-15, 14:03   #1
Hakir
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 0
Default BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Hei
Sunt nou pe acest forum, sper ca postez unde trebuie.
Am un buget de aprox 7000 de euro(plafon maxim, aici ar intra achizitia masinii si actele necesare. Mentionez ca masina nu va fi trecuta pe mine ca nu vreau sa platesc asigurarea imensa.). Am mai intrebat in stanga si in dreapta cam ce as putea sa cumpar(doar BMW) si cam toti mi au spus ori un e46 cu destule optiuni sau un e90 dar chel. Voi ce ati face in locu meu ? Ma gandesc totusi ca o masina mai veche poate sa aibe fel de fel de probleme din cauza uzurii, pe de alta parte masina mai noua are alta tehnologie pe ea dar nu mi permit prea multe optionale.
Voi ce ma sfatuiti sa fac ?

Last edited by Hakir; 17-07-15 at 14:08.
Hakir is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 14:19   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

e46 cu maxim de echipare si intretinut...any day
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 15:17   #3
Hakir
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 0
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Deci ramane e46. Si referitor la motorizari avand in vedere ca mai mult o sa circul in oras si can o data la doua saptamani un drum botosani iasi si inapoi ?
Cam ce defecte are e46 ? Piese care pica mai repede ? Ar trebui sa ma uit indeosebi la ceva cand cumpar masina ?
Hakir is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 15:50   #4
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Cel mai bine intri pe grupul de facebook al posesorior de e46....intrebi acolo, ca ei sunt cei mai in masura sa iti raspunda. (BMW E46 @ Romania)
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 16:25   #5
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

E90 chel sau seria 1, ambele pe benzina, macar sa stii ca ii rupi dintii si de ce.
As exclude varianta cu e46 pentru ca e vechiut, atat ca model, generatie de design si mai ales pentru ca dupa un timp la orice masina socurile nu vor fi absorbite la fel de articulatii indiferent ce schimbi si ca va suna plasticul in ea, celebri greierasi. Poate fi valabil si pentru cele mai noi dar poate nu e chiar atat de batut de soare plasticul ca la o masina mai veche cu cativa ani.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 16:49   #6
Hakir
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 0
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

M am gandit si la seria 1 ,dar mi se par prea multi bani pentru o masina compacta si in plus, parca i nu i BMW in tot sensu cuvantului, nu stiu cum sa explic )
Hakir is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 17:09   #7
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Daca ai posibilitatea sa conduci seria 1 sau macar sa stai intr-una vei vedea ca e mai bine gandita ca e46. Mie mi se pare o masina placuta ca pozitie la condus, pentru mine peste e46 si chiar si peste e90. Ma refer doar pozitia in scaun, vizibilitatea, tot ce tine de sofer ca si lejeritate.
La e90 cel mai deranjant lucru simtit de mine este parbrizul, nu este la fel de inclinat ca la alte masini, iti da senzatia ca esti aproape de el si de stalpul lateral.
Incearca sa vezi modelele la cunoscuti inainte sa pleci la cumparaturi, cauta mai mult o masina in care sa te simti confortabil, lejer si apoi forma, ca pana la urma important este cat de odihnitoare e si nu obositoare.

edit: iar daca mergi la final pe e46, macar fa-o bine si ia coupe facelift, macar sa stii o treaba, in orice alta varianta nu te avantajeaza deloc.

Last edited by ekofresh; 17-07-15 at 17:21.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 18:06   #8
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Eu recomand E90 : uzura morala mai mica, peste E46 ca spatiu, pozitie condus. De design nu ma leg pentru ca e chestie de gust.
Am citit aici afirmatii de genul E 90 chel vs E 46 dotat. Ce intelegeti voi prin E 46 dotat si ce intelegeti prin E90 chel ?

Mai recomand E 90 si datorita valorii de revanzare. E 46 va incepe sa scada pana sa devina masina 'de epoca' si sa ii creasca valoarea din nou.

Daca preferintele personale inclina insa spre E 46, atunci cele de mai sus, nu mia conteaza.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 18:34   #9
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Ce intelegeti prin E90 chel ?
Nu cunosc variantele de echipare la e90 dar am vazut unul cu AC manual, fara comenzi volan, fara navi, fara oglinzi electrice, fara scaune incalzite, jante tabla, adica nimic in plus ba chiar in minus fata de masini fara pretentii.
Adica asa ca in poza asta de mai jos:
http://www.diycardvd.com/images/mce_...dio-Indash.jpg
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 17-07-15, 19:47   #10
Hakir
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 0
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Exact la genu asta de masina ma refer. La exterior arata bine e90, dar cand te urci si vezi doar un volan, 3 pedale si nici macar clima..
Pana acu am condus un passat 2003 131cp full option, cutie automata si n as vrea o masina fara nici macar clima, o incalzire in scaune, computer de bord...vreau BMW pt ca mi ar place putin mai multa sportivitate. Acu nu va ganditi ca-s un wannabe racer si pun viata oamenilor in pericol si nici nu vreau ca primu copac pe care-l vad sa fie a meu ))
Hakir is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 15:22   #11
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Nici nu te uita mai departe de e46.

Un e90 in banii aia e cazatura - va necesita bani.

Si la modul general vbind, la capitolul fiabilitate, e 90 nu comenteaza in fata lui e46.

Cauta un e46 de la final de generatie, bine intretinut si dotat decent. in 7000E ar trebui sa gasesti fara prob.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 29-07-15, 19:03   #12
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

7000EUR nu ti se pare prea mult pentru o masina de nu stiu cati ani, cu milioane de km la bord ? Nu e cam mult pentru o masina la care valoarea de revanzare scade la de o zi la alta ?
E46 birjarit in Romania, in adevaratul sens al cuvantului - fara probleme. Nu stiu de unde ai scos chestia cu fiabilitatea scazuta.
Si daca e sa vb de dotari, e chiar atat de urat sa ai AC Manual si nu climatronic ? Sau foloseste la ceva dracia aia de Navi de pe E 46 ?
E90 insa la 7000EUR nu e asa de usor de gasit, aici asa e.
Poate ca varianta buna ar fi E46 dar in nici un caz 7000EUR. Dai mai putin si ai bani de reparatii, eventual upgrade peste 1-2 ani ...
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 30-07-15, 04:18   #13
andreiu21ct

Stage 4
 
andreiu21ct's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 266
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Crywolf - nu a zis nimeni ca trebuie sa dea toti banii pe un e46. In 5500 E gaseste unul foarte ok. Si apoi ii raman si bani pt diverse interventii.

Eu spun ca e mai bine asa decat sa te chinui sa gasesti un e90 in 7000 si apoi sa ramai fara niciun sfant de investit - nici macar pt o revizie generala, pt siguranta/linistea sufleteasca.

Pentru ca la urma urmei, un e90 in 7000E va necesita investitii - oricat de mici sau mari ar fi ele.
andreiu21ct is offline   Reply With Quote
Old 30-07-15, 15:42   #14
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

Aici iti dau perfecta dreptate.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 03-08-15, 11:53   #15
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: BUGET 7000€ SFAT ACHIZITIE BMW

multe aberatii. e absolut stupid sa dai 5 6 mii pe un e46 care deja e invechit, uzat moral, uzat si la propriu pt ca e aproape imposibil sa gassti unul decent indiferent de ce spun proprietarii.
e90 cu 7000 gasesti un nfl pe benzina cu dotari decente. daca zici ca nu mergi mult, poti lua benzina, ai astfel sansa sa gasesti unul pana in 150 k km. la toate capitolele este e90 superior e46:spatiu,confort,pozitie la volan, design ( sa fim seriosi inca arata actual exterior si interior fata de e46 ).
gasesti destule e90 nfl 320 d cu motorul m47 insa majoritatea au peste 200k. insa pe de alta parte nici e46 diesel nu vei gasi sub 250 300 k km reali.
repet, in 7000 sunt e90 benzina cu dotari de bun simt chiar si navi bussines. oricum navigatia e cam degeaba doar pt aspectul bordului.
eu zic sa dai o tura cu ambele.
cavaliere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -